OGRÓD OD ANDU

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Elzbieta M »

Aby uniknąć sytuacji , jaka miała miejsce u Danusi, wysadzając nowe różaneczniki , chcę zastosować mikoryzę. Zawsze to by im trochę pomogło. W małym zakątku chcę stworzyć wrzosowisko właśnie z karłowymi rododendronami. Myślę o dwóch kolorach , czerwonym i niebieskim lub zbliżonym do niebieskiego, bo takich prawdziwie niebieskich to raczej wybór niewielki. Mam już wybrane odmiany , mam nadzieję , że uda sie je kupić.
Jak Ci zimuje Bad Eilsen? Masz zdjęcie kwitnącego?
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1426
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

Elzbieta M pisze:Aby uniknąć sytuacji , jaka miała miejsce u Danusi, wysadzając nowe różaneczniki , chcę zastosować mikoryzę. Zawsze to by im trochę pomogło. W małym zakątku chcę stworzyć wrzosowisko właśnie z karłowymi rododendronami. Myślę o dwóch kolorach , czerwonym i niebieskim lub zbliżonym do niebieskiego, bo takich prawdziwie niebieskich to raczej wybór niewielki. Mam już wybrane odmiany , mam nadzieję , że uda sie je kupić.
Jak Ci zimuje Bad Eilsen? Masz zdjęcie kwitnącego?
Nie okrywam go ,zimuje bez problemów ,fotka jest teraz zrobiona, niestety nie znalazlem fotki kwitnącego.
Te rh rozesłane są w tonacji czerwieni, jeśli szukasz niebieskich to Rh gęsty ,też niewysoki i wolno rosnący.
Jeśli wrzosowate rosną tzn ,że mają grzyby w korzeniach mikoryza to dla nich fizjologiczna konieczność jak warunki mają złe to sztuczna mikoryza niewiele pomoże.
pozd
ANDU
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Elzbieta M »

Na razie wrzosowate nie rosną , tylko...poziomki :-D . To "kącik" przy jodle koreańskiej. Myślisz , że mikoryza niepotrzebna?
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1426
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

Elzbieta M pisze:Na razie wrzosowate nie rosną , tylko...poziomki :-D . To "kącik" przy jodle koreańskiej. Myślisz , że mikoryza niepotrzebna?
Potrzebna tylko piszę, ze wrzosowate w sposób naturalny mają w korzeniach grzyby symbiotyczne.
Wrzosowate nie mają korzeni włośników i tą rolę sprawują właśnie strzępki grzybni one pomagają roślinie w pobieraniu wielu pierwiastków i dlatego rośliny te muszą mieć kwaśną, próchniczą,wilgotną glebę bo właśnie w takich warunkach dobrze rozwijają się grzyby w korzeniach.
ZObacz w szkólkach producenci mają w doniczkach ogromne ilości wrzosowatych, które są piękne zielone, nie dodają sztucznej mikoryzy w odpowiedniej glebie one po prostu są.
Oczywiście dodanie tych grzybów do rabat świeżo zakładanych ma sens ,przyniesienie z lasu trochę gleby też powoduje zaszczepienie tych grzybów.
Pod jodła koreańską powinny dobrze się czuć ,iglaste też żyją w symbiozie z różnymi grzybami.
pozd
ANDU
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1426
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

Elzbieta M pisze:Na razie wrzosowate nie rosną , tylko...poziomki :-D . To "kącik" przy jodle koreańskiej. Myślisz , że mikoryza niepotrzebna?
Zajrzyj na to forum stron 19 http://www.cieplucha.com.pl/forum/index ... mcieplucha
ANDU
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Elzbieta M »

Dzięki za informację. Zastosuję się do słów p. Ciepłuchy. W końcu to ekspert.
Moje azalie mają się dobrze , borówki owocują obficie , więc jeśli o nowe rododendrony zadbam tak , jak o moje dotychczasowe kwasoluby - to nie powinno być źle. Zamawiać będę właśnie u p.Ciepłuchy , ale pisał , że dopiero w marcu , gdy będzie wiadomo , jak odmiany przeżyły zimę.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Elzbieta M »

Pomyliłam się , to nie u Ciepłuchy będę zamawiać. :wstyd:
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Danka »

ANDU pisze:
Danka pisze:
Elzbieta M pisze:Dlatego identyfikacja takich podobnych do siebie odmian może być trudna. Trzeba patrzeć na wiele szczegółów.
Czy masz może Andrzeju karłowe odmiany rododendronów? ( repens , impeditum). Mam w planie zakupić kilka odmian i chciałabym znać opinię o nich.
Elu nie chcę Cię straszyć ale u mnie ubiegłoroczne wszystkie padły. Myślę, że przyczyną była susza, a ja nie miałam czasu na zajęcie się nimi :-( Ale gdy kwitły były piękne :mrgreen:
Jeżeli ich nie wyrzuciłaś to może odbiją z pąków śpiących,choć proces zdrowienia Rh trwa długo.
Mam Rh CALSAP kupiony w 2009 i był posadzony w pełnym słoncu i to operacja prawie całodzienna,oczywiści liście w dół, pożółkłe, podlewania nic nie dawały. Znalazłem mu inne miejsce w 2011 roku ,rozrastał się powoli, ale bardzo nędznie kwitł ,dopiero teraz ma pełno pąków kwiatowych ,ale tyle lat to trwało, jak się nic nie wydarzy to powienien ładnie zakwitnąć.
Niestety uschły już jesienią. A teraz zostały tylko suche badylki, które przy dotknięciu same się łamały :-(
Takie miałam -rododendron keleticum
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1426
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

Szkoda takie kolory to rzadko się widuje.To wielkie drzewo to chyba jakieś iglaste, a one też mają płytko korzenie więc pewno wysuszają glebę pod powierzchnią.
pozd
ANDU
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Danka »

ANDU pisze:Szkoda takie kolory to rzadko się widuje.To wielkie drzewo to chyba jakieś iglaste, a one też mają płytko korzenie więc pewno wysuszają glebę pod powierzchnią.
pozd
To 30 letni świerk srebrny ale to raczej nie wina tylko świerku ale mojej przepuszczalnej ziemi w lecie. Bo uschły także azalie japońskie posadzone w innym miejscu. Starsze okazy przetrwały, bo już się przyzwyczaiły. A posadzone ubiegłej wiosny nie wytrzymały. Jak już wspomniałam w ubiegłym roku nie mogłam poświęcić dużo czasu roślinkom i jest skutek ;-)
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1426
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

To piękny wiek 30 letnie drzewo, jak coś wypadnie to zawsze okazja do czegoś nowego i jakiś zmian, choć szkoda roślin jak ładnie rosną i padną.
pozd
ANDU
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: kajaja2 »

do jakiej wysokosci i szerokosci rosna te rozaneczniki rozeslane?w sumie pierwszy raz o nich slysze?czy one dlugo kwitna?czy tak jak normalny rozanecznik?
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1426
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

Elzbieta M pisze:Dzięki za informację. Zastosuję się do słów p. Ciepłuchy. W końcu to ekspert.
Moje azalie mają się dobrze , borówki owocują obficie , więc jeśli o nowe rododendrony zadbam tak , jak o moje dotychczasowe kwasoluby - to nie powinno być źle. Zamawiać będę właśnie u p.Ciepłuchy , ale pisał , że dopiero w marcu , gdy będzie wiadomo , jak odmiany przeżyły zimę.
Też stosuję się do rad pana Jana
ANDU
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1426
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

kajaja2 pisze:do jakiej wysokosci i szerokosci rosna te rozaneczniki rozeslane?w sumie pierwszy raz o nich slysze?czy one dlugo kwitna?czy tak jak normalny rozanecznik?
Wolno rosnące krzewinki do ok 50-60 cm wysokości ten na mojej fotce ma ok 7 lat i wysokość ok 20 cm.
Kwitną na czerwono.
Nazwy Rh forrestti a synonim Rh repens ja mam odmianę BAD EILSEN
ANDU
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Elzbieta M »

ANDU pisze: Wolno rosnące krzewinki do ok 50-60 cm wysokości ten na mojej fotce ma ok 7 lat i wysokość ok 20 cm.
Kwitną na czerwono.
Nazwy Rh forrestti a synonim Rh repens ja mam odmianę BAD EILSEN
A na niebiesko i w odcieniach fioletu kwitną Rh impeditum - równie niewysokie. Gdzieś powyżej Andu o tym wspominał.
ODPOWIEDZ