OGRÓD OD ANDU

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

kajaja2 pisze:Andu a ta tuberoza jakie warunki ma u ciebie?i jak dlugo ona kwitnie? bo ja w sumie mam caly dzien slonce, a latem to patelnie a ziemia to glina.
a co robisz ze te azalie japonskie tak kwitna?
Z azaliami japońskimi nie robię nic szczególnego, te które nie wymarzły i przeżyły są i jak widać mają się dobrze.
Posadzone do ziemi wymieszanej z torfem kwaśnym,są w miejscu gdzie słońce zagląda rano i wieczorem jest tam raczej zawsze wilgotno.
Na wiosnę zwykły nawóz dla kwaśnolubnych, w sezonie dosypuję troche siarczanu amonu i magnezu albo robię roztwór wodny i je zlewam taka wodą,nawozy z azotem tak do końca lipca, na jesień rozsypuję troche siarki sublimowanej i troche nawozu jesiennego siarczan potasu ,albo jakaś mieszanka potasowo-fosforowa.
Dawki naprawdę skromne nienawidzą zasolenia i przenawożenia tych japońskich to nawet po przekwitnięciu nie skubię.
pozd
ANDU
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

ANDU pisze:
kajaja2 pisze:Andu a ta tuberoza jakie warunki ma u ciebie?i jak dlugo ona kwitnie? bo ja w sumie mam caly dzien slonce, a latem to patelnie a ziemia to glina.
a co robisz ze te azalie japonskie tak kwitna?
Z azaliami japońskimi nie robię nic szczególnego, te które nie wymarzły i przeżyły są i jak widać mają się dobrze.
Posadzone do ziemi wymieszanej z torfem kwaśnym,są w miejscu gdzie słońce zagląda rano i wieczorem jest tam raczej zawsze wilgotno.
Na wiosnę zwykły nawóz dla kwaśnolubnych, w sezonie dosypuję troche siarczanu amonu i magnezu albo robię roztwór wodny i je zlewam taka wodą,nawozy z azotem tak do końca lipca, na jesień rozsypuję troche siarki sublimowanej i troche nawozu jesiennego siarczan potasu ,albo jakaś mieszanka potasowo-fosforowa.
Dawki naprawdę skromne nienawidzą zasolenia i przenawożenia tych japońskich to nawet po przekwitnięciu nie skubię.
pozd
Załączniki
IMG_2137.jpg
ANDU
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

kajaja2 pisze:piekny ogrod wpadam w zachwyt.juz sobie wyobrazam jak pieknie pachnie u ciebie w maju.bo moje azalie jak kwitna topol ogrodu pachnie.tez mi sie marzy taka rabata z azaliami .
A znasz jakie to odmiany? musisz mieć pachnące - zdecydowana większość azalii nie pachnie.
pozd
ANDU
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: mmmm5 »

Andu ,po dobroci proszę :padam: ujawnij swoje imię i płeć ....
a może jesteś jeszcze przed wyborem wyżej wymienionych cech ,to teraz jest takie trendy !!~!!
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

:lol:
mmmm5 pisze:Andu ,po dobroci proszę :padam: ujawnij swoje imię i płeć ....
a może jesteś jeszcze przed wyborem wyżej wymienionych cech ,to teraz jest takie trendy !!~!!
:lol: andrzej
pozd
ANDU
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: mmmm5 »

No i jesteś kumpel !
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: tadek »

.
Witaj Andrzeju!
Ja stanąłem sobie za Marysią i beszczelnie podzłuchuję... bo zaciekawiło mnie Marysiowe pytanie. Miałem też nadzieję że być może padnie z Twojej strony ciekawa, niecodzienna odpowiedź. :mrgreen:
Tymczasem wychodzi na to że... z Tobą wszystko OK. :/ Chyba że boisz się lub wstydzisz przyznać. :hyhy: ;)
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Krysia »

Nie dość, że kumpel to jeszcze wiedzę ma i błędów nie robi :lol: . Trzy w jednym :)
No i ogród piękny.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Sylwia,Gosia »

Nie sądziłam ,że wiedza o kwiatach może być taka zagmatwana.
Nie sądziłam ,że wiedza o kwiatach może być taka zagmatwana.
WP_20160209_005.jpg
Kochani,moja tuberoza nie pochodzi z rodziny amarylkowate,ani agawowate tylko liliowate.To przypomina mi w wątku Igi historię lantany i kaliny.To może tak jak w historii-czasami jest poprawiana,a może po prostu prawda leży pośrodku ?.Na pewno wiedzę macie bogatszą niż ja ,mogę jedynie powołać się na zródło:"Kwiaty moich marzeń" Haliny Haitz.


Podejrzewałam,że masz na imię Andrzej-miło mi :-P
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Elzbieta M »

Andrzeju , czy ta różowa japonka na Twoim zdjęciu powyżej to aby nie Melina? Mam taką
Melina.jpg
Czy nie taka sama?
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Krysia »

Gosiu, książka jest z 1991 roku. Nie śniły nam się ani tuberozy ani tym bardziej agapanty. Teraz mamy więcej możliwości i kwiatki z całego świata są dostępne. Ta pani popełniła błąd, ale pewnie miała do tego prawo, bo to było dawno.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Sylwia,Gosia »

Krysiu,zgadza się ,to stara ,ulubiona książka i pewnie wiele się zmieniło przez te lata .Zdarzają się zmiany w nazwach roślin ,nowe odkrycia i badania ,ale czy w takim razie ,wszystko to co było napisane 25 lat temu jest nic nie warte ? A co z tą kaliną i lantaną ? Czy błędy ,czy zmiany?. To moja pierwsza ,wspaniale napisana książka -smutne...
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

Elzbieta M pisze:Andrzeju , czy ta różowa japonka na Twoim zdjęciu powyżej to aby nie Melina? Mam taką
Melina.jpg
Czy nie taka sama?
Możliwe- kartki z wizytówkami już dawno wywiało , nie mam pojęcia jaka to jest, ważne że rośnie i kwitnie.
pozd
ANDU
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: kajaja2 »

na poczatku sezonu w marcu juz podlewam nawozem golebim rozcienczonym, w zeszlym roku wszystkie azalie i rododendrony podsypalam mikoryza a przez caly rok podlewam do kwasnolubnych. w tym roku chce sprobowac tej saletry amonowej pod wszystkie rosliny bo w zeszlym roku stosowalam ja tylko na trawnik i bylo widac roznice pozytywna.ja w zeszlym roku zakupilam azalie rozowa (do3m)ma miec kwiatostan w ksztalcie kulek i podobno pachnie.az jestem ciekawa co bedzie.chyba ze mrowki mi zjedza :( bo do jednej sie dosadzily i taki wielki kopiec zrobily na 50cm i zjadly mi korzenie. mam tez zolte i pomaranczowe uwielbiam je bo maja intensywny zapach.
a ta saletre amonowa jaka proporcje uzywasz?
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

kajaja2 pisze:na poczatku sezonu w marcu juz podlewam nawozem golebim rozcienczonym, w zeszlym roku wszystkie azalie i rododendrony podsypalam mikoryza a przez caly rok podlewam do kwasnolubnych. w tym roku chce sprobowac tej saletry amonowej pod wszystkie rosliny bo w zeszlym roku stosowalam ja tylko na trawnik i bylo widac roznice pozytywna.ja w zeszlym roku zakupilam azalie rozowa (do3m)ma miec kwiatostan w ksztalcie kulek i podobno pachnie.az jestem ciekawa co bedzie.chyba ze mrowki mi zjedza :( bo do jednej sie dosadzily i taki wielki kopiec zrobily na 50cm i zjadly mi korzenie. mam tez zolte i pomaranczowe uwielbiam je bo maja intensywny zapach.
a ta saletre amonowa jaka proporcje uzywasz?
WITAJ

No mrówki niszczą azalie ,jak tylko widzę przy azaliach sypię środek p-mrówką.
Saletry amonowej czyli azotanu amonu NH4NO3 nie podaję pod wrzosowate, nawóz ten daje ogromną dawkę azotu, dlatego tak dobrze trawnik ci zareagował, azot powoduje gwałtowny wzrost masy zielonej.
Stosuję siarczan amonu( NH4)2SO4 ma mniej azotu i dodatkowo ma właściwości zakwaszające.
Na konewkę wody sypię lyżkę(10 g) siarczanu magnezu i łyżeczkę(ok 5g) siarczanu amonu i tym płynem zlewam całe rośliny ,czasami daję krystaliczny siarczan pod rośliny ,ale tam z umiarem.
Ta żółta pachnąca to może Aneke ,a ta pomarańczowa to może Klondynka wiem ,że one pchną.
A wiesz jak się nazywa ta twoja nowa azalka?jak zakwitnie to daj fotki.
pozd
ANDU
ODPOWIEDZ