OGRÓD OD ANDU

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

cd jeszcze kilka fotek
bananowiec poszarpany wiatrami ,ale ma odrosty młodych roślin
bananowiec poszarpany wiatrami ,ale ma odrosty młodych roślin
gazanie jeszcze kwitną ,muszę je usunąć i posadzić cebule mieczyków bizantyjskich - zobaczymy co z tego będzie na wiosnę
gazanie jeszcze kwitną ,muszę je usunąć i posadzić cebule mieczyków bizantyjskich - zobaczymy co z tego będzie na wiosnę
ANDU
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Elzbieta M »

Piękny bananowiec. Jak go zabezpieczasz na zimę?
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

Elzbieta M pisze: 2020-10-21, 20:11 Piękny bananowiec. Jak go zabezpieczasz na zimę?
Liście obcinam ,wykopuję - do wiadra i do garażu -podlewanie tylko tyle ,aby na pieprz nie wysechł i to tyle.
pozd
ANDU
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Elzbieta M »

I w ciągu sezonu tak piękne liście zdążą wyrosnąć! Wspaniała ozdoba ogrodu.
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

Elzbieta M pisze: 2020-10-22, 13:30 I w ciągu sezonu tak piękne liście zdążą wyrosnąć! Wspaniała ozdoba ogrodu.
Elu rośnie błyskawicznie jak jest ciepło ma wodę i nawozy. Na wiosnę posadziłem sam pieniek i tak to wyrosło.
pozd
ANDU
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Elzbieta M »

A co to będzie , jak bryła korzeniowa mocno się rozrośnie?
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

WITAM WSZYSTKICH
U nas piękna słoneczna pogoda , w ogrodzie ostatnie porządki ,dzisiaj posadziłem czosnek, jak wyrośnie to powinno być z 80 główek.
A tak to zakwitły ostatnie chryzantemy i to będzie koniec fotek kwiatów na ten rok.
Małe chryzantemy są z ukorzenionych sadzonek -tej dużej rośliny matecznej. Kiedyś posadziłem różne kolory ,ale przezimowała tylko ta żółta.
pozd
Załączniki
IMG_2028.JPG
IMG_2030.JPG
IMG_2032.JPG
IMG_2033.JPG
ANDU
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Krysia »

Jest piękna, tak cudnie słoneczna. Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
anna1946
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 2020-08-22, 15:42

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: anna1946 »

ANDU pisze: 2020-11-07, 17:16 WITAM WSZYSTKICH
U nas piękna słoneczna pogoda , w ogrodzie ostatnie porządki ,dzisiaj posadziłem czosnek, jak wyrośnie to powinno być z 80 główek.
A tak to zakwitły ostatnie chryzantemy i to będzie koniec fotek kwiatów na ten rok.
Małe chryzantemy są z ukorzenionych sadzonek -tej dużej rośliny matecznej. Kiedyś posadziłem różne kolory ,ale przezimowała tylko ta żółta.
pozd
[/quote

Dobry wieczór - u mnie 72 ząbki posadzone, żeby się nie zdenerwować jutro dosadzę 9 szt i będę miała więcej . :-D Nie mam się czym pochwalić tylko chryzantemka w ogrodzie kwitnie trójkolorowo . W tym roku też przyniosę z cmentarza chryzantemy i posadzę na ziemi niczyjej tj. za moim płotem na zielonym pasie . Dzisiaj pogoda cudna i oby jeszcze parę dni tak było .Pozdrawiam . :-)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Elzbieta M »

Andrzeju , może Ty mi doradzisz , bo wiem , że masz sporo pięknych lilii. Przy przesadzaniu oderwałam od lilii trąbkowej i azjatyckiej pełnej po cebulce przybyszowej. Zależy mi , aby te lilie rozmnożyć , obawiałam się ( nie wiem , czy słusznie) posadzić je w gruncie , więc wsadziłam do małych doniczek. I teraz nie wiem , co z nimi robić - podlewać i trzymać na parapecie ( może przez zimę podrosną?), czy podsuszyc i włożyć do lodówki w torfie, tak jak przechowuję orientalne, czy jednak posadzić w gruncie? Co byś mi poradził? pewnie sam rozmnażałeś?
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

Elzbieta M pisze: 2020-11-09, 10:28 Andrzeju , może Ty mi doradzisz , bo wiem , że masz sporo pięknych lilii. Przy przesadzaniu oderwałam od lilii trąbkowej i azjatyckiej pełnej po cebulce przybyszowej. Zależy mi , aby te lilie rozmnożyć , obawiałam się ( nie wiem , czy słusznie) posadzić je w gruncie , więc wsadziłam do małych doniczek. I teraz nie wiem , co z nimi robić - podlewać i trzymać na parapecie ( może przez zimę podrosną?), czy podsuszyc i włożyć do lodówki w torfie, tak jak przechowuję orientalne, czy jednak posadzić w gruncie? Co byś mi poradził? pewnie sam rozmnażałeś?
WITAJ ELU
Elu nie bawię się w rozmnażanie lilii - zbyt długo trwa ,a efekty są mizerne , u nas na giełdzie cebulki kosztują 1,5 -3 zl więc dokupuję jak jest potrzeba. Mam sporo lilii, które ładnie co roku wyrastają czyli muszą mieć duże cebule (o to chodzi), jak wykopię jakaś cebulę i ma spore cebule potomne to sadzę w inne miejsce,ale to trwa z dwa sezony zanim urośnie i jakoś konkretnie zakwitnie - jeśli nie zgnije,nie dostanie wirusów,albo poskrzypek jej nie zeżre. Cebulek lilii nie wolno podsuszać ,one nie mają łuski ochronnej jak tulipan ,jak przesadzasz to od razu w inne miejsce ,jak przechowanie to w torfie ale musi być nieco wilgoci. Te cebulki,którymi handlują na wiosnę są zamrożone.
Jeśli dałaś do doniczek (domyślam się,że to malutkie cebulki) to daj je do zimnego pomieszczenia i zasyp trocinami,torfem co tam masz, aby nie wyschły i dopiero wiosną do ogrodu do gruntu ,w jakieś miejsce które będzie niejako żłobkiem dla lilii - lilia musi budować cebulę ,aby ładnie zakwitła.
Na parapet ich nie dawaj bo pewno wykiełkują ,ale nędzna ilość słońca spowoduje ,że liście będą wyciągnięte i rachityczne ,a takie liście nie będą w stanie na tyle odżywiać cebuli,żeby ona rosła.
Lilie są mocno kapryśne w ogródku pokazały mi miejsca gdzie rosnąć nie będą - wolą śmierć niż życie. Poczytaj też tutaj:
https://zojalitwin.wordpress.com/2010/12/29/lilie/
Próbować trzeba zawsze coś tam wyrośnie.
Ale się upisałem.
pozd
ANDU
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Elzbieta M »

Bardzo Ci dziękuję za obszerną odpowiedź, jak również za link . Poczytałam , poduczyłam się.
Awatar użytkownika
anna1946
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 2020-08-22, 15:42

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: anna1946 »

Też nie obrywam cebulek przybyszowych rosną w kępie w dodatku nie przesadzam lilii . Rosną sobie w jednym miejscu od chwili posadzenia . Łodyg też nie obcinam tylko same kwiatostany po przekwitnięciu, łodygi wykręcam gdy już są wyschnięte . Brzydko to wygląda, bo stoją takie patyki, trzeba jednak na to przymknąć oko .
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Elzbieta M »

anna1946 pisze: 2020-11-12, 08:07 Też nie obrywam cebulek przybyszowych rosną w kępie w dodatku nie przesadzam lilii . Rosną sobie w jednym miejscu od chwili posadzenia .
Ja też mam zamiar nie przesadzać , ale przeorganizowywałam rabatę i taka była konieczność. Mam nadzieję , że jej to wyjdzie na dobre i doczekam się takich pięknych egzemplarzy, jak u Ciebie, Andrzeju.
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

Elzbieta M pisze: 2020-11-12, 13:00
anna1946 pisze: 2020-11-12, 08:07 Też nie obrywam cebulek przybyszowych rosną w kępie w dodatku nie przesadzam lilii . Rosną sobie w jednym miejscu od chwili posadzenia .
Ja też mam zamiar nie przesadzać , ale przeorganizowywałam rabatę i taka była konieczność. Mam nadzieję , że jej to wyjdzie na dobre i doczekam się takich pięknych egzemplarzy, jak u Ciebie, Andrzeju.
WITAJ ELU I ANIU
Ja też staram się lilii nie przesadzać (choć literatura podaje,że co 3 lata tak powinno się robić) ,ale jak z jednej posadzonej cebuli zaczynają wyrastać 2-3 rośliny to znaczy ,że cebula się podzieliła,rozmnożyła i tak może sobie rosnąć,ale kwiaty zaczynają drobnieć ,wtedy dobrze jest (po zaschnięciu) wykopać i rozdzielić cebulki.
pozd
ANDU
ODPOWIEDZ