Ogród mój azylem moim

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Ogród mój azylem moim

Post autor: JaDorka »

Witajcie. Oglądam Wasze ogrody, wszystkie są piękne, wypracowane, wypielęgnowane. Wiem, ile pracy na nie trzeba było poświęcić bo od dwóch lat próbuję to samo zrobić ze swoim ogródkiem.
Nabyłam go w kwietniu 2009. Trudno było to nazwać ogródkiem bo były same chaszcze, na środku maliny, brak ogrodzenia i "cudowna budowla" -tzn. coś, co miało być kompostownikiem, miało powierzchnię 4x5 m i masę przeróżnych rzeczy, takich jak zgniłe deski, pordzewiałe sprężyny (to chyba były stare łóżka), powyginane rynny, pobite szyby. Istna skarbnica ;-) Wejście było zachwaszczone. Dzisiejsza ścieżka wygląda tak. Będę sukcesywnie opisywała etapy działań, żeby zobrazować to, co było kiedyś, a jest teraz. Ogromnie żałuję, że nie zrobiłam żadnego zdjęcia wtedy, kiedy kupiłam tą działkę, dzisiaj sama chętnie oglądałabym takie fotki.
Załączniki
dziś już uporządkowana ścieżka prowadząca od furtki ale jeszcze wyłażą pozostałości, jak np dziki czosnek, co widać :-)
dziś już uporządkowana ścieżka prowadząca od furtki ale jeszcze wyłażą pozostałości, jak np dziki czosnek, co widać :-)
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

To, co udało mi się zrobić w ciągu tego krótkiego czasu, to jeszcze wciąż mało. Ze sterty gruzu powstał mały skalniak.
Załączniki
widok całego skalniaka. Powiem szczerze, że bardzo go lubię. pewnie dlatego, że to było pierwsze moje dzieło działkowe. Dziś mam w stosunku do niego jeszcze inne plany, które zrodziły się na skutek oglądania waszych bajecznych ogrodów. Ale to na potem.
widok całego skalniaka. Powiem szczerze, że bardzo go lubię. pewnie dlatego, że to było pierwsze moje dzieło działkowe. Dziś mam w stosunku do niego jeszcze inne plany, które zrodziły się na skutek oglądania waszych bajecznych ogrodów. Ale to na potem.
znajduje się tuż przy furtce, roślinki na nim, to nabytek od innych dzialkowiczów
znajduje się tuż przy furtce, roślinki na nim, to nabytek od innych dzialkowiczów
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

i ciąg dalszy

Post autor: JaDorka »

trzeba było zrobić miejsce na śmieci, a ponieważ jestem solo działkowiczem i jedynym pomagierem jest mój 5-letni synek, to niestety niektóre "rzeczy" wyglądają tak
Załączniki
tak to wyszło, jak się pomaluje i obsadzi, to przynajmniej nie będzie widać "cudownej budowli bis". Teraz myślę, czy zostawić tam miejsce z gołą ziemią i ewentualnie w przyszłości jakiś podest bo niestety tam będzie w pobliżu stał stół, czy posa
tak to wyszło, jak się pomaluje i obsadzi, to przynajmniej nie będzie widać "cudownej budowli bis". Teraz myślę, czy zostawić tam miejsce z gołą ziemią i ewentualnie w przyszłości jakiś podest bo niestety tam będzie w pobliżu stał stół, czy posa
chciałam to jakoś osłonić i z powodu ograniczeń finansowych a przy okazji z rzeczy znalezionych po poprzednich właścicielach &amp;quot;wykombinowałam&amp;quot; coś takiego. <br />Teraz coś tam posadzę, może budleję, nie wiem jeszcze, a może coś poradzicie...plizzzz ;-
chciałam to jakoś osłonić i z powodu ograniczeń finansowych a przy okazji z rzeczy znalezionych po poprzednich właścicielach &quot;wykombinowałam&quot; coś takiego.
Teraz coś tam posadzę, może budleję, nie wiem jeszcze, a może coś poradzicie...plizzzz ;-
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

cd

Post autor: JaDorka »

Na większości ziemi powstał trawnik, w rogu zrobiłam iglakowy kąt i posadziłam borówki. Jest mini klomb na którym w tym roku nareszcie wyrosły kwiaty.
Załączniki
Posadziłam tu też szkarłatkę amerykańską, nie chciała wyjść. Miałam to miejsce przekopać i dosiać trawy ale widocznie usłyszały bo się pokazały ;-)
Posadziłam tu też szkarłatkę amerykańską, nie chciała wyjść. Miałam to miejsce przekopać i dosiać trawy ale widocznie usłyszały bo się pokazały ;-)
różowe stokrotki.jpg
primulka biała.jpg
pełnik ogrodowy.jpg
iglakowy kącik
iglakowy kącik
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

cd.

Post autor: JaDorka »

Moja chluba właśnie - szkarlatka amerykańska własnego wysiewu. Posadzona jest w dwóch miejscach, na każdym inaczej rośnie, może dlatego, że mają trochę inne warunki. Dostałam też sadzonkę kokoryczki, w tym roku nareszcie się nią mogę pochwalić.
Załączniki
a to pozostałość korzenia po jeżynach ;-)
a to pozostałość korzenia po jeżynach ;-)
kokoryczka.jpg
większa i dorodniejsza wersja szkarlatki.
większa i dorodniejsza wersja szkarlatki.
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

zima w maju

Post autor: JaDorka »

Miałam pojechać na działkę, żeby coś tam porobić, kosić trawnik miałam, a tu we Wrocku zima, echh. Czy u was też taka pogoda? Żeby tylko roślinki na działce nie zmarzły.
Załączniki
zima w maju.jpg
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

i jeszcze inne wiosenne widoki na mojej działce. Nareszcie bo w ubiegłym roku nie bardzo miałam co tam oglądać :->
Załączniki
tylko trawa woła o koszenie...ale pogoda pokrzyżowała moje dzisiejsze plany
tylko trawa woła o koszenie...ale pogoda pokrzyżowała moje dzisiejsze plany
funkie.jpg
bratki.jpg
żółte tulipany.jpg
serduszka biała.jpg
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
Mastej
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 38
Rejestracja: 2011-02-15, 22:10

Post autor: Mastej »

Witamy wśród nas :-D Piękne skalniaki widać że dużo pracy włożyłaś. U mnie również tak pogoda już 22cm śniegu normalnie masakra :zalamany: . Życzę powodzenia w dalszej pracy :lol:
Ogród to moja pasja :)

Pozdrawiam Grzesiek
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

Witaj JaDorko nie każdy ma kupę kasy żeby kupowac co chce.Ja też tak mam kupilismy dom do remontu także ciagle jest coś do zrobienia.Ja lubię pomajsterkować więc robie wszystko tanim kosztem,a mimo to kocham te swoje zagonki ;)
Widzę że masz już sporo fajnych rośliek
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

Dzięki Mastej, Marta. Każde miło słowo, to dodatkowy napęd do dalszego działania. Postaram się zrobić więcej zdjęć, takich bardziej ogólnie pokazujących. Marta, wiem, że lubisz pomajsterkować i podpatruję Twoje pomysły. Zresztą planuję także się za to zabrać, donice czekają :-) Jestem na etapie zbierania wszystkich materiałów (zaprawę już mam, jeszcze szmatki). Mimo, że tyle tam jeszcze do zrobienia, to co chwilę pojawiają mi się jakieś dodatkowe zachciewajki, wymyśliłam sobie, żeby zrobić miejsce na kwiaty, chcę zrobić mini-, a właściwie mikro-warzywnik bo dużo mi nie potrzeba. Tylko sama się próbuje hamować, bo to co teraz jest do zrobienia najpierw powinnam ogarnąć. Ale, na wszystko przyjdzie czas. Jeszcze raz dzięki za odwiedziny i miłe słowa.
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Post autor: Zenia »

Witaj :-D ..pogoda wszystkim dziś pewnie pokrzyżowała plany. Miejmy nadzieję że roślinki zniosą te dość niskie temperatury a my doczekamy się znów słoneczka. Ogródeczek twój obrasta w coraz ładniejsze kwiatki. Ładna serduszka biała, tulipanki i inne. Skalniaczek zrobił na mnie duże wrażenie. Super. :-D . Gratuluję także szkarlatki amerykańskiej...będę ją podglądać. ;)
Pozdrawiam Zuzia
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

Zeniu, ta szkarłatka amerykańska to było pierwsze cudeńko, które sprowadziłam na swoją działkę, jak "zawodowy" działkowiec ;-). Jako że mam cudownych sąsiadów działkowiczów, którzy są chętni do nauczania i nie tylko, i jako początkujący działkowiec dużo czasu w ubiegłym roku spędzałam na podgladaniu cudzych ogrodów. Na jednym z nich właścicielka pokazała mi "dziwactwo", którego nazwy nawet nie znała. Wtedy przekwitała i zaczynała owocować. Zakochałam się w niej od pierwszego wejrzenia :mrgreen: "Pstryknęłam" fotkę i na forum dowiedziałam się, że to właśnie szkarłatka. Na wiosnę ta miła pani dała mi nasionka, które do jesieni pokazały swoje łebki....i padły. Po prostu zniknęły. Myślałam, że nic z nich nie będzie, a tu teraz na wiosnę pokazały się znowu. Bardzo się cieszę. Muszę z nimi "pogadać" i na pewno na przyszłą zimę będę musiała je dobrze okryć.
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
majka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 792
Rejestracja: 2009-07-12, 18:27

Post autor: majka »

Witaj. :-D Duuużo pracy włożyłaś aby uporządkować działkę, ale widać efekty, zapewne w niedługim czasie zamieni się cudny ogród, widzę to zapale do pracy, czego Ci życzę. Widok ośnieżonego ogrodu mnię przeraża, ciekawe kiedy te chłody dotrą na południe, oby nie. :roll:
Awatar użytkownika
Lila
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 511
Rejestracja: 2009-07-01, 23:09

Post autor: Lila »

Witaj Dorko :D cieszę się, że dołączyłaś do nas.
Podziwiałam właśnie, jak dużo zrobiłaś w tak krótkim czasie :zdziwko: Mój ogród kwiatowy też zaczął powstawać w 2009 roku na jesieni ale widzę, że w dziedzinie skalniaków muszę się od ciebie uczyć :lol: Twój skalniaczek jest już pięknie zarośnięty, a u mnie nadal dominuje ziemia :/
Masz już nawet iglaczki i śliczne błękitne niezapominajkowe kółeczko wokół jabłoni i dużą funkię :lol: W ogóle bardzo mi się u ciebie podoba :lol:
Słyszałam, że dziś rano na Dolnym Śląsku zrobiło się biało, u mnie rano świeciło słońce, robiłam zdjęcia, w ciągu dnia było 17 C, dopiero teraz zaczęło się chmurzyć i spadła temperatura.
Miejmy nadzieję, że to tylko chwilowy nawrót zimnej aury i wkrótce wszyscy będziemy sie cieszyć przebywaniem w swoich ogrodach :D :D :D
Pozdrawiam wszystkich serdecznie,
Lila

Ogród z pięknym widokiem
Awatar użytkownika
stasio13
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 571
Rejestracja: 2010-09-20, 16:32

Post autor: stasio13 »

Witaj Dorka :mrgreen:
Bardzo ładny kącik iglakowy i skalniaczek .Piszesz że na większości masz trawnik nie martw się pomalutku będziesz go likwidować aby zrobić nową rabatkę.
A przy śmietniku posadź bluszcz , clematisa albo trzmielinę oplecie ładnie śmietnik i będziesz miała zielony kącik :mrgreen:
ODPOWIEDZ