Ogród Mariusza

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Re: Ogród Mariusza

Post autor: Małgorzata124 »

Pięknie wyglądają tak posadzone liliowce, u mnie rosną pod siatką ogrodzeniową , w tym roku są mało ozdobne. :)
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Ogród Mariusza

Post autor: mariusz139 »

Dziękuje wszystkim serdecznie, liliowce jeszcze pięknie kwitną, codziennie zrywam po koszyku przekwitłych kwiatostanów. Suszę mam za sobą, rośliny zaczynają nabierać na wyglądzie. Szczególnie ładnie zaczyna prezentować się rabata jesienna.
Kaska-Simeonowa pisze:Bardzo dziękuję za iryska z góry - jest faktycznie unikatowy jak dla mnie :-) Co do różnicy kolorów to sama jestem ciekawa czy to wpływ gleby/pogody itp. Możemy w przyszłym roku fotografować wszystkie powtarzające się u nas odmiany i sprawdzić jakie będą różnice w odcieniach kolorystyki, w sumie byłoby to ciekawe doświadczenie. Może mógłbyś wypisać wszystkie odmiany, które posiadasz ? Oczywiście o ile nie masz ich zbyt wiele, żeby niepotrzebnie Cię nie obciążać ;-)
Niestety tych świeżych zdobyczy poprawnie oznaczonych można u mnie zliczyć na palcach, czyli mam ich niewiele. Nie zmienia to faktu, że fotografią obowiązkowo trzeba się zająć i sprawdzić różnice w kolorystyce.
Nowostki bardzo ładnie rozrastają się, tak więc do wymiany będą szybciej niż przypuszczałem.
Mam sporo nieoznaczonych odmian, szczególnie SDB - czy ktoś jest na siłach zerknąć na nie i poczynić próbę oznaczenia ?
Dziś już czas zacząć pracę, ale jak znajdę chwile, to wstawię ich fotki.

I jeszcze raz liliowce, mieszanka siewek, krzyżówek - prawdziwi hodowcy odmian takowe wyrzucają.
Załączniki
062.JPG
136.JPG
154.JPG
Awatar użytkownika
Agnes
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 446
Rejestracja: 2012-04-05, 12:14

Re: Ogród Mariusza

Post autor: Agnes »

Liliowce w takiej ilości jak u Ciebie Mariuszu prezentują się super. Na szczęście nie jestem hodowcą i dla mnie z nazwą, czy bez, mieszańce, krzyżówki - wszystkie mają swój urok :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Ogród Mariusza

Post autor: Merghen »

Mariuszu, do tej pory chyba u Ciebie nie pisałam choć zawsze z zapartym tchem oglądałam zdjęcia z Twojego ogrodu. I tak sobie oglądając zapragnęłam trochę zrobić porządków w moim (z resztą wiele forumowych ogrodów jest inspiracją tych zmian). Między innymi znalazłam miejsce na wyeksponowanie liliowców i pójdą za niedługo do przesiedlenia. Do tej pory mieszkały prawie razem ale za krzakiem bzu więc nawet nie wiedziałam kiedy przekwitły :kwasny: Mam nadzieję,że w przyszłym roku już ich nie przegapię...
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ogród Mariusza

Post autor: Elzbieta M »

Taka masa kwitnących liliowców sprawia niesamowite wrażenie - przepięknie !
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Ogród Mariusza

Post autor: mariusz139 »

Dzięki :padam: .
Prace terenowe zakończyłem, czas na zmagania we własnym ogródku.
Dzisiaj króciutka relacja, dla potwierdzenia że jestem/żyję :-D .
Obecnie zagospodarowuję tę część ogródka, znalazły już tutaj miejsce nowe odmiany irysów SDB i liliowce.
Następne nasadzenia planuję jeszcze w tym miesiącu. ;-)
Załączniki
364.JPG
Rabata jesienna
Rabata jesienna
002.JPG
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Ogród Mariusza

Post autor: Danka »

Oj, to będzie się czym zachwycać :-D
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Ogród Mariusza

Post autor: tadek »

O irysy książkowo podzielone, fachowo przycięte... dodatkowo opisane. :padam:

Irys, Kosaciec Poradnik
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Madziula Rzeszów
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 207
Rejestracja: 2012-08-23, 21:48

Re: Ogród Mariusza

Post autor: Madziula Rzeszów »

Piękny ogród, super pomysły.
Będę tu częstym gościem cudny masz ogród.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ogród Mariusza

Post autor: Elzbieta M »

Mariuszu, szukając informacji o uprawie piwonii drzewiastych :-D, natknęłam się w necie na Twoją wypowiedź, zilustrowaną pięknymi zdjęciami. I znalazłam informację, której szukałam, mianowicie - jak duże rosną. Piszesz tam, że masz 15-sto letnie okazy (teraz już pewnie starsze) i mają 1,5 m wysokości. Zachęcałabym Cię do pokazania kolekcji i na tym forum, ja chętnie poczytam, na pewno dowiem się czegoś interesującego o uprawie (zawsze w Twoich wypowiedziach znajduję jakąś naukę dla siebie) i jestem pewna, że inni użytkownicy forum też z zainteresowaniem będą śledzić taki wątek.
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Ogród Mariusza

Post autor: mariusz139 »

Tak Elżbieto, początek moich zabaw w wysiew piwonii drzewiastych sięga lat 90 :-> . Ten okres mile wspominam, rozmnażałem wszystko co mi wpadło w ręce. Dużo z tych roślin w moim ogródku zostało i cieszą oko do dnia dzisiejszego. Mówisz że pisałem 15 lat, ale chyba od siewu, a nie od posadzenia, bo jak sięgam pamięcią to sadziłem je 1999 albo w 2000. Siew początkowo robiłem do skrzynek, teraz same kiełkują pod matecznikiem.
Zimą 2011/12 zmarzło mi trzy krzewy
Oto one :-D .
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Ogród Mariusza

Post autor: Merghen »

Ależ cuda pokazujesz :shock: ja próbowałam wysiewać nasiona w zeszłym sezonie i obecnie i nic z nich nie wyszło. W sumie nie bardzo się tym martwię bo u mnie już na pewno (przynajmniej na razie) nie ma miejsca ale gdybym miała większy ogród ... to i oczko by było z prawdziwego zdarzenia i wiele tych olbrzymich roślin zamieszkało by u mnie. Ale trzeba się cieszyć z tego co się ma a dzięki Twoim zdjęciom napawać się ich widokiem do woli :D Dobrze, że Cię Ela zmotywowała ;)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Madziula Rzeszów
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 207
Rejestracja: 2012-08-23, 21:48

Re: Ogród Mariusza

Post autor: Madziula Rzeszów »

Piękne te piwonie, nawet nie wiedziałam, że piwonie się sieje z nasionek. Nawet nie widziałam nigdzie takie cudo.
Ciekawe gdzie można kupić takie nasionka, czy w zwykłych ogrodniczych?
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Ogród Mariusza

Post autor: mariusz139 »

Wysiewaj lekko zdrewniałe do piasku i trzymaj zimą na parapecie w domu przykryte folią, wzejdą do wiosny. Mogą być nawet trzymane w temperaturze 2 *C (wówczas bez przykrycia folią) i bez problemu wzejdą wczesną wiosną. Zdrewniałe trzymane w zimie w piachu na mrozie wschodziły mi dopiero następną wiosną w gruncie.
gdybym miała większy ogród ... to i oczko by było z prawdziwego zdarzenia
Merghen, nieważna jest wielkość oczka i z czego zrobione, jak jest prosto, smacznie i z ładnymi roślinkami to zawsze jest z prawdziwego zdarzenia.

Madziula Rzeszów
Niestety u mnie kupić nie można, ale dostać tak, z milą chęcią się podzielę :-> .
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ogród Mariusza

Post autor: Elzbieta M »

No i popatrzcie dziewczyny , jaki ten Mariusz skromny - takie cudeńka posiada , jeszcze większą wiedzę , a tak cicho siedzi. Mariusz - jak widać , Twoja wiedza i doświadczenie już się przydaje dziewczynom :hyhy: .Cieszę się , że się odezwałeś i też mam do Ciebie pytanie - wiem , że twoje piwonie rosną do ok 1.5m wysokości , a jak z szerokością? Taka sama? Bo przypuszczam , że moje :lol: piwonie będą podobne. Czy mają pokrój krzewu , czy może mają pień?
ODPOWIEDZ