Ogród Mariusza

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

To prawda, wiem jak potrafi włazić wszędzie, ale jak już będzie za bardzo ekspansywna, boki potraktuję chemią.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Też mam tą trawę w ogrodzie :-> Na początku próbowałem ją ograniczac, ale teraz postanowiłem, że "a niech sobie rośnie". Z roku na rok coraz to większa, a do tego bardzo dekoracyjna :mrgreen:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Może nie jest to roślinka bardzo nadzwyczajna,ale ma ciekawą przeszłość.W ciągu potoku Cisowianka,na południe od Przemyśla,ciągła się osada ludzka,dzisiaj pozostały tylko zarośnięte mchem fundamenty,niebezpieczne studnie,stare jabłonie i pozostałości po ogródkach.Tu właśnie pozwoliłem sobie na wykopanie tego narcyzika.Odkopałem tylko kawałeczek ,aby nie niszczyć zarysu czasu.Powieliłem go już do 11 sztuk.Całe życie które tam kwitło,to praktycznie wiek temu.Lubię takie wynalazki i mam ich w ogrodzie sporo,ale to temat na następny post...Do usłyszenia.
Załączniki
012.JPG
012.JPG (62.42 KiB) Przejrzano 2344 razy
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Piękny wynalazek, również lubię takie, chętnie więc poznam kolejne ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

No, no nieźle się u Mariusza zapowiada.
A z tą trawą to fox ma rację. Wszelkie ekspansywne rośliny trzeba trzymać w ryzach.
Nie chciałbyś pewnie 50 arów wypełnić jedynie tą trawą. ;-)
Ja miałem z perzem przeprawę przez 3 sezony. Wybierałem kłącza na kolanach :evil:
Ale u mnie to tylko 2,5 ara powierzchni do obróbki.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Myslę że jak zacznie wymykać się ,to wówczas zacznę działać.Narzazie jakaś taka spokojna.
Ogród który tworzę,ma już zarys,teraz potrzebne są byliny wszelkiego rodzaju,dlatego będę częstym gościem wirtualnym w Waszych ogrodach,bo nieda się ukryć że na temat bylin lądowych niewiele wiem.Myślę że dużo cennych rzeczy podpatrzę.
Siadłem sobie w lasku brzozowym,powiem wam że poczułem się jak emeryta i tak jakoś beztrosko.
Ale do pracy:blisko długa przerwa majowa,czyli czas który poświęcam na pracę,ale w swoim ogrodzie.Najpierw zacznę od usunięcia strupów i karczowania.Tylko zastanawiam się czy te dwa strupy,które zaraz wyświetlę na zdjęciu,mogły by się do czegoś przydać.
Na betonie nie postawie sobie popiersia,poprostu wykopię pod nim dziurę i zepchnę,a ja z wykopu będę miał ziemie do sadzenia .Druga wersja że czymś go podsadze i tym samym ukryję,drugi strup znajdzie sensowne miejsce w ogrodzie(korzeń po ogromnej Robini)
Jeśli macie inne pomysły,to zapraszam.
Załączniki
017.JPG
017.JPG (50.11 KiB) Przejrzano 2296 razy
020.JPG
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Ten korzeń zostawiłabym jeśli jest duży,wystarczy go oczyścić i w zagłębieniach posadzić skalniaczki.Można też nawiercić pień i też wsadzić tam rośliny.
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Podoba mi się druga wersja,dzięki.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

mariusz139 pisze: Na betonie nie postawie sobie popiersia,poprostu wykopię pod nim dziurę i zepchnę,a ja z wykopu będę miał ziemie do sadzenia .Druga wersja że czymś go podsadze i tym samym ukryję,
Jeśli macie inne pomysły,to zapraszam.
Na betonie możesz zamiast popiersia postawić donicę lub inne oryginalne naczynie na kwiaty, a wokół obsadzić innymi roślinami.
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Dzięki,to też świetny pomysł.Wezmę się za to niebawem.
Dzisiaj rozpoczołem realizację pomysłu Elżbiety.Obrócilem pniak i zacznę dłutowanie,wpierw jednak ustawię go lebiodkami w pionie,wyplewie i odczyszczę.
Oto zdjęcia z pierwszych prac.Myslę że dłutowanie nie małą chwilkę mi zajmie i co potem wtej mega doniczce posadzić.Proszę o Wasze propozycje.
Załączniki
004.JPG
007.JPG
012.JPG
012.JPG (61.56 KiB) Przejrzano 2273 razy
013.JPG
013.JPG (53.9 KiB) Przejrzano 2273 razy
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Zanim przeczytałem wpisy pomyslałem to samo co ~El-ka, o tej karpie korzeniowej.
Czyli porobić otwory o śr. ok. 10-15 cm i umieścić tam przede wszystkim rojniki.(gdybyś miał akumulatorową wiertarkę praca poszłaby ci szybciej).
Można też niektóre rozchodniki. Doskonała roślinką o srebrzystych liściach na takie miejsce jest bylica Szmidta .
W jednym z prywatnych ogrodów skalnych, (w Świdnicy) jego właściciel specjalizował się w takich właśnie dębowych korzeniach podsadzonych rojnikami i innymi. Nie mogę go jednak namierzyć w necie, jest tylko informacja że przybywają tam np. wycieczki szkolne.

Druga sprawa to betonowy blok. Tu pomyślałem o ustawieniu na nim niewielkiej figurki ozdobnej lub zainstalowaniu małej fontanny( w sklepach są też b. fajne zegary słoneczne )

Znacznie prostszym pomysłem i właściwszym jest pomysł ~Danki. Jeśli blok nie jest zbyt ozdobny, to jepiej ustawić na nim dużą płaską donicę(niedrogie widziałem w Tesco). Tu bym polecał posadzenie w niej np. wieloletniego pnącza. Sa w sprzedaży odmiany bluszczu o małych lub kolorowych liściach. Byłby on ozdoba przez okrągły rok. W środku zaś posadziłbym jakieś kwiaty sezonowe o wyraźnych barwach.
Jakie to rosliny, to już musiałyby się wypowiedzieć specjalistki od takich roslin na naszym forum.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Choć podoba mi się pomysł Danki,to ten zegar słoneczny to kusząca propozycja.Dzięki.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Mariusz-powodzenia,a gdy go zrobisz pochwal się :!:
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Czekamy z niecierpliwością.
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Spacerowałem po Waszych ogrodach i stwierdzam jednoznacznie,pięknie ,pełno ciekawych pomysłów i moja głowa pełna.Aby troszeczkę rozweselić swój temat(bo pokazuje Wam tylko pracę)postanowiłem ująć na wieczność kilka kwiatuszków.Oto one:
Załączniki
030.JPG
030.JPG (53.7 KiB) Przejrzano 2223 razy
023.JPG
023.JPG (61.45 KiB) Przejrzano 2223 razy
012.JPG
012.JPG (60.84 KiB) Przejrzano 2223 razy
004.JPG
004.JPG (50.01 KiB) Przejrzano 2223 razy
003.JPG
003.JPG (44.68 KiB) Przejrzano 2223 razy
ODPOWIEDZ