Ogród Mariusza

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

Też to niedawno przeglądałam i wyszło bardzo dobrze, Daniela ma racje - za rok, jak rozrosną się trawy i reszta, będzie super, mnie natomiast najbardziej urzekły te żółte kwiatki między iglakami - wspaniały efekt! Prosimy o lepsze fotki przy łykendzie, może będzie trochę słońca?
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Ogród Mariusza

Post autor: mariusz139 »

Witam Wszystkich radosnych ponownie w moim wątku. Na początek wstawiam kilka fotografii mojego ogrodu z dnia dzisiejszego. Mam też prośbę do moderatorów o zmianę tytułu mojego tematu, a mianowicie usunięcia końcówki - postanowienie poprawy, oczywiście jeśli to tylko możliwe.
Ogród obecnie jest rozkopany, zniszczyłem wszystkie kurdybanki, mlecze, koniczynki, dziurawce i inne - nie dawałem już rady z utrzymaniem tej naturalności. Na ich miejscu zagości trawnik, pod który przygotowania już powoli kończę :-D .
Zapraszam :-D
Załączniki
002.JPG
023.JPG
044.JPG
059.JPG
089.JPG
użytkownik usunięty

Re: Ogród Mariusza

Post autor: użytkownik usunięty »

Witaj Mariuszu, prośba odnośnie tytułu spełniona. ;)
Cieszę się, że odnowiłeś wątek ogrodowy, tego mi brakowało. :-D Mam od razu pytanie, może pamiętasz nazwę odmianową irysa na pierwszym zdjęciu?
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Ogród Mariusza

Post autor: mariusz139 »

Ogród Mariusza
Gosia2501 pisze:Mam od razu pytanie, może pamiętasz nazwę odmianową irysa na pierwszym zdjęciu?
Witam :-D
Jest to 'Spring Plum' oczywiście spuria.

Ciąg dalszy
Załączniki
095.JPG
113.JPG
215.JPG
122.JPG
200.JPG
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Ogród Mariusza

Post autor: Danka »

Cieszę się, że wreszcie pokazujesz swój ogród :-D Masz ładną kolekcję żurawek oprócz irysów. Ale chcę Cię prosić o podpisywanie roślinek. Bo widzę ładną rabatę chyba z funkiami ale zastanawiam się czy to na pewno one. I też parzydło pięknie urosło. :D
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Re: Ogród Mariusza

Post autor: JaDorka »

Dołączam do prośby Danusi bo zatrzymałam się akurat przy Twojej żurawkowej rabacie, a ponieważ co rusz staram się coś nowego do swoich żurawek wynajdywać i dosadzać, to interesują mnie ich odmiany. Nie tylko zresztą żurawek ale żuraweczek także :-) Znasz odmiany tych swoich pokazanych na zdjęciu?
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Ogród Mariusza

Post autor: mariusz139 »

Danka pisze:Ale chcę Cię prosić o podpisywanie roślinek. Bo widzę ładną rabatę chyba z funkiami ale zastanawiam się czy to na pewno one.
Jasne, :-) dzięki za uwagę.
Mam ich sporo w ogrodzie, a prezentację wstawię w trakcie sezonu.
Bardzo wdzięczne roślinki, dlatego też sadzę je w dużych ilościach.

ObrazekObrazek
JaDorka pisze:Dołączam do prośby Danusi bo zatrzymałam się akurat przy Twojej żurawkowej rabacie, a ponieważ co rusz staram się coś nowego do swoich żurawek wynajdywać i dosadzać, to interesują mnie ich odmiany.
Żurawek mam ok 25 odmian i również doczekają się prezentacji. W tym sezonie czeka mnie segregowanie i przesadzanie pod względem naświetlenia i wielkości.

Obrazek
Załączniki
1. Żurawka 'Velvet Night'
1. Żurawka 'Velvet Night'
2. Żuraweczka 'Gunsmoke'
2. Żuraweczka 'Gunsmoke'
3. Żurawka 'Mercury'
3. Żurawka 'Mercury'
4. Żurawka 'Georgia Peach'
4. Żurawka 'Georgia Peach'
5. Żuraweczka 'Jeepers Creepers'
5. Żuraweczka 'Jeepers Creepers'
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Ogród Mariusza

Post autor: Danka »

Dzięki Mariusz za prezentację. Ciągle przymierzam się do stworzenia rabaty hostowej gdy ujrzałam twoją zdałam sobie sprawę do jakiej wielkości mogą urosnąć w sprzyjających warunkach. A rabatę żurawkową już zaczęłam tworzyć ale jeszcze nie mam 25 odmian :-D
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ogród Mariusza

Post autor: Elzbieta M »

Zaczęłam oglądanie od żurawek, bo akurat jest to grupa roślin, którymi ostatnio się zainteresowałam, ( czyt. - jesienią wpadłam w chorobę żurawkową :hyhy: ). Nie mam takiej dużej kolekcji jak ty, bo dopiero 9 sztuk, ale też i cienistego miejsca na działce niewiele. Ciekawa jestem Twojej żurawkowej prezentacji, z pokazanych powyżej mam Velvet night. Ciekawie będzie porównać wybarwienie w zależności od warunków uprawy, bo zauważyłam, że inaczej wybarwiają się w głębokim cieniu, a inaczej w półcieniu.
A teraz pozwól, że zacznę podróż po Twoim ogrodzie od początku :-D
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Re: Ogród Mariusza

Post autor: JaDorka »

Mariusz, Ty to potrafisz ugościć ;) Taka uczta dla oczu. I nie tylko mam tu na myśli żurawki, o których wspominałam wcześniej ale rabata z hostami także zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Pięknie wyglądają. Za opisy żurawek bardzo dziękuję, spodobały mi się wszystkie od razu i jak się teraz okazało patrząc po odmianach nie mam żadnej z tych pokazanych przez Ciebie. Ja także, jak Ela mam chorobę żurawkową ;)
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ogród Mariusza

Post autor: Elzbieta M »

I oto znowu znalazłam się przy żurawkach, przeszłam cały ogród. Noo, może nie te 49 arów, ale wszystko to, co pokazujesz. Podobają mi się Twoje pomysły w aranżacji ogrodu, jak np. rojniki w otoczaku (w moim ogrodzie przyczepiły się pieńka i tak trwają już 2 lata - a z mojej strony nie doczekały się zdjęcia), fajny pomysł ze szmaragdami w fiołkach no i wszelkie pniaki mi się bardzo podobają. I tu upomnę się o relację - co się stało z tym wielkim pniem ? Szykowałeś jakąś niespodziankę - jest w Twoim ogrodzie?

Aha, wyleciało mi z głowy, a chciałam zapytać o tego białego irysa z pierwszego zdjęcia z dnia 9 czerwca. Jaka to odmiana? Czy mógłbyś zerknąć do mojego ogrodu (część 2) i powiedzieć, czy mam tą samą roślinę? Dałam przed chwilą zdjęcie.
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Ogród Mariusza

Post autor: mariusz139 »

Dzięki wszystkim za odwiedziny. Również przewróciłem stare strony, ależ to wszystko małe i w powijakach .
Dopadła mnie refleksja – jak ten czas szybko leci, wydaje się jakby to było wczoraj.
Rojniki nadal rosną w kamieniu (fot. 1,2), fiołków pod szmaragdami już nie ma, zastąpiła je jesienna rabata. Z pniaczkiem spieszyłem się na konkurs, ale niestety prac nie skończyłem. Założeniem była wodna rzeźba, woda miała spływać we wszystkich kierunkach gubiąc się w pojemniku pod pniakiem. Pniaczek odczyściłem do białości, wydrążyłem kanaliki na wodę oraz otwory na tojeść rozesłaną (gatunkową i w odmianie żółtej) i tak pozostał do dziś. Może motywacja wróci i ponowię prace. :?:
Danka pisze:A rabatę żurawkową już zaczęłam tworzyć ale jeszcze nie mam 25 odmian
Elżbieta M pisze:Zaczęłam oglądanie od żurawek , bo akurat jest to grupa roślin , którymi ostatnio się zainteresowałam , ( czyt. - jesienią wpadłam w chorobę żurawkową
JaDorka pisze:Ja także, jak Ela mam chorobę żurawkową
Ja zachorowałem w ubiegłym sezonie i nie mam zamiaru się leczyć.
:-D
Załączniki
200.JPG
194.JPG
Iris ochroleuca
Iris ochroleuca
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ogród Mariusza

Post autor: Elzbieta M »

Dzięki Mariusz za podpowiedź - ten sam irys u mnie rośnie. Mało znalazłam na jego temat w internecie, więc gdybyś mógł kilka słów... :-) Podejrzewam , że nie stworzyłam mu idealnych warunków - ma miejsce słoneczne i ...suche , a znalazłam informację , że lubi gleby wilgotne. A nadałby się do strefy brzegowej ,do żwirku? :lol:
Czy ten kamień , w którym rosną rojniki , to tuf wapienny?
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Ogród Mariusza

Post autor: mariusz139 »

Elżbieto, u mnie rośnie na żyznej, ciężkiej glebie o odczynie obojętnym w półcieniu, w Arboretum ma podobne warunki. Może faktycznie lepiej zachowuje się na wilgotnych stanowiskach, ale niestety nie praktykowałem tego. Jest to irys bardzo łatwy w uprawie, nie sprawiający problemów.

Kamień z rojnikami, to otoczak z Sanu. :-D

Kilka moich żurawek i żuraweczek.

Żurawka 'Ginger Ale'

Żurawka 'Purple Petticoats'

Żuraweczka 'Brass Lantern'

W ogrodzie u Gosia2501 natknąłem się na przepiękną żurawkę 'Midnight Rose'. Również ją posiadam, ale moja jest bardzo słabo wybarwiona. Postanowiłem, że razem z innymi pójdzie do przesadzenia, może uda mi się zapewnić jej lepsze warunki.
Wszystkie żurawki sadzę w bardzo żyznej ziemi lessowej w półcieniu, gdzie słońce operuje tyko do południa. Dla 'Midnight Rose' wymieszam tą ziemię z próchnicą i kompostem liściowym.

Żurawka 'Midnight Rose'
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Re: Ogród Mariusza

Post autor: Małgorzata124 »

Mariusz masz piękną kolekcję żurawek, bardzo podoba mi się irysek z niebieskim kolorem. :)
pozdrawiam Małgorzata
ODPOWIEDZ