Ogród Japoński w Jarkowie

Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Ogród Japoński w Jarkowie

Post autor: Herbi »

Kolejną atrakcją, której nie mogłem odpuścić ;-) w czasie mojego pobytu w Kotlinie Kłodzkiej w maju tego roku, był Ogród Japoński położony w miejscowości Jarków koło Lewina kłodzkiego.
Nie miałem tej podróży w planie bo... nie wiedziałem o istnieniu tego założenia ogrodowego; jest ono udostępnione do zwiedzania dopiero od 2004 r. jako drugi ogród japoński w Polsce. W czasie rozmowy w uzdrowisku ktoś wspomniał o ciekawym ogrodzie, który jest w pobliżu. Należało tylko wyczekać na pogodę aby w słońcu porobić zdjęcia. Dopiero wtedy nabiera on szczególnego wyglądu. Barwy kwiatów azalii i ich zapach towarzyszyły mi w czasie blisko godzinnej "wycieczki" po ogrodzie.

Fot. Na początku nic nie zapowiadało wielkich wrażeń jakie związane są z oglądaniem takich estetycznie wysmakowanych miejsc. Sielski obrazek podgórskiej wsi, pasące się na łące konie, nieduży dom na skraju lasu, a za chwilę...

ObrazekObrazek


...za chwilę znalazłem się w Japonii. :-) Ogród w tradycyjnym stylu japońskim o powierzchni około 1000 m2 powstał w 1980 roku i co warte podkreślenia jest dziełem rąk jednego człowieka, własnego projektu i z własnych środków finansowych zbudowany.

ObrazekObrazek

Właściciel pan Edward Majcher przy wejściu do ogrodu, z dumą powiedział mi o wizycie ambasadora kraju Kwitnącej Wiśni. Wedle jego słów dostojny gość określił jego ogród jako...dzieło sztuki.
W pełni się z tym zgadzam. Pięknie położony wśród lasów i gór stanowi perełkę sztuki ogrodniczej.

ObrazekObrazek

Tylko my ogrodnicy-pasjonaci możemy się domyślić jaki ogrom pracy wykonał p. Majcher. Zmiana ukształtowania terenu, budowa zbiorników wodnych i kaskad, ułożenie kamieni i posadzenie kilkuset roślin to efekt jego 30-letniej pracy. :!:

ObrazekObrazek

c.d. nastapi :-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Ten ogród to PEREŁKA i tak blisko mnie , nie wiedziałam o nim.Niesamowite jest to ,że to praca tylko dwóch rąk.Koniecznie muszę go zobaczyć na żywo..
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Naprawdę warto Ela go zobaczyć.
Eh, nie wiedziałem, że w tych rejonach mieszkasz :-/ Wpadłbym na kawę w drodze powrotnej z Polanicy Zdroju :-)
Planuję w tym roku ponowną wizytę w arboretum Wojsławice a to też pewnie od ciebie niedaleko. Jutro złożę relację z pobytu w tym ciekawym miejscu.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Przepiękny! :shock: :shock: :shock:
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Jakieś około 50km :lol: nie ma problemu ,co jak co ale kawa zawsze jest w domu,więc zapraszam.
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Piękne widoki, nawet te tylko sielskie. Ogromne uznanie dla p. Majchera.
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Ale tam pięknie :-D Wielki podziw dla twórcy tego dzieła :-)
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Super ogród, dzięki, że go pokazałeś Herbi. Muszę teraz znaleźć trochę wolnego czasu i się tam wybrać :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
jagódka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 306
Rejestracja: 2009-12-14, 21:12

Post autor: jagódka »

Niewiarygodne że to praca jednego człowieka,to dopiero musi byc zapaleniec :lol: :lol:
na pewno kiedyś tam się wybiorę.Trzeba to zobaczyc na własne oczy :!:
pozdrawiam jagódka
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Kolejne obrazy z ogrodu p. Majchera w Jarkowie k/Lewina kłodzkiego.
Sceneria baśniowa, jak z książkowej ilustracji kreślonej ręką artysty-grafika. A jednak nie. Wszystko jest trójwymiarowe :-D a elementy dobrane zostały z taką maestrią, że aż wierzyć się nie chce, że pomysł który powstał w umyśle tak precyzyjnie ręką ludzką został w plenerze "nakreślony".
ObrazekObrazek

W ogrodzie japońskim nie może zabraknąć eleganckich magnolii. Także pachnących, pastelowych azalii i kształtnych różaneczników. Obok wejścia zaskakuje kępa niebieskich orlików. Ale wszystko się zgadza, to kwiaty o subtelnych, zwiewnych kształtach a barwa doskonale pasuje do różów, bieli i czerwieni.
ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

Chyba najbardziej odpowiednie do ogrodu Japonii wśród roslin ozdobnych z liści są wytworne funkie. Ważny element wśród materii nieożywionej stanowi tu woda, w formie małych stawów, strumyków i kaskad
ObrazekObrazek

Kolejny istotny element składowy to głazy, kamienie i żwir.
ObrazekObrazek

c.d niebawem nastąpi
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

och,ach :shock: i nie wiem co więcej napisać. Po prostu pięknie. Spokojnie i układnie. :lol:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Miło się ogląda takie ogrody aż trudno uwierzyć, że to nie sztuczne tylko w 100% naturalne. :-D A w tym oczku to nawet karpie koi sobie pływają, fajnie :mrgreen: nawet coś dla miłośników rybek coś się znalazło.
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

piotrek_ns pisze:Miło się ogląda takie ogrody aż trudno uwierzyć, że to nie sztuczne tylko w 100% naturalne. :-D
To jest mistrzostwo w architekturze krajobrazu :shock:
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Mieć taki ogród :!:
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Mistrzostwo pierwsza klasa.
ODPOWIEDZ