Ogród 90m2 przy mieszkanku

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
ArekG
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2017-09-29, 11:34

Ogród 90m2 przy mieszkanku

Post autor: ArekG »

Witam.

W tym roku zakupiłem wraz z żoną mieszkanie z ogrodem 90m2 (+taras).
Tak się składa, że deweloper miał posiać trawę oraz ją podlewać... Posiał ale niestety tak słabą, że szkoda gadać - dużo placków, jest twarda, nie przyjemna. Jak on to powiedział - uniwersalna.

Jako, że mieszkanie całkowicie wykończone chciałbym się zająć naszym ogródkiem.

Moja wizja:
- dosianie trawy jakimś lepszym gatunkiem
- dookoła ogrodu posadzić tuje aby tworzyły mur i dawały trochę prywatności

Jeszcze wpadłem na taki pomysł aby na wiosnę przekopać cały ogórd i zamówić trawę w rolkach - co o tym myślicie?

Ogród jest bardzo dobrze nasłoneczniony (przez większość dnia). Chcemy mieć bardzo ładna i przyjemną trawę (w styczniu urodzi nam się dziecko i na nowy rok chcemy z nim siedzieć na tej trawie).


W załączniku zdjęcia

Proszę o porady :)
Załączniki
1.jpg
2.jpeg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Ogród 90m2 przy mieszkanku

Post autor: mmmm5 »

Bez tui ani rusz !!!! no i trawa w rolce po prostu obowiazkowo !!!!!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
ArekG
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2017-09-29, 11:34

Re: Ogród 90m2 przy mieszkanku

Post autor: ArekG »

mmmm5 pisze:Bez tui ani rusz !!!! no i trawa w rolce po prostu obowiazkowo !!!!!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
hueh hueh bo zaraz nie wytrzymam ze smiechu... Śmieszek.

Może zaproponujesz jakieś ciekawe rozwiązanie?
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Ogród 90m2 przy mieszkanku

Post autor: mmmm5 »

Liczyłam na poczucie humoru i nie zawiodłam się,brawo !
Żywopłot z czegoś bardziej ambitnego niż tuje; ligustr,bukszpan,ałycza..... i jeszcze kilka innych ....
Specjalistą od trawników nie jestem ,ale na naszym forum Iga wie w tej kwestii wszystko,no prawie wszystko.

P.S. 90m2 to powierzchnia mieszkania czy ogrodu ?
Pozdrawiam :-)
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Ogród 90m2 przy mieszkanku

Post autor: Danka »

Co do tui też mam mieszane uczucia ;-) Gdzie nie spojrzysz zielone tuje :->
Jaką masz ziemię tzn. odczyn gleby -kwasowy czy zasadowy. W lecie chyba raczej sucho. Może się mylę. Od tego zależy czy krzewy lub iglaki, które chcesz posadzić będą bez problemu rosły.
Zastanów się nad krzewami liściastymi. U sąsiadów chyba rośnie bluszcz. To pnącze zimozielone. Są odmiany kolorowe.
Obrazek
Na temat trawnika się nie wypowiem, bo mój trawnik rośnie bez pielęgnacji. Ale taki mi odpowiada. Tylko, że ja mam ogródek na wsi ;-)
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Ogród 90m2 przy mieszkanku

Post autor: tadek »

.
Jak chcesz zaczynać od początku, i mieć ,,żurnalowy'' miękki trawnik, proponuję zainstalować automatyczne nawodnienie.

Poradnik Ogrodniczy- Proste i tanie nawadnianie :arrow:

A co do Tui, to jestem też zdania, abyś je sobie odpuścił. Moje przedmówczynie mają duże doświadczenie ogrodnicze. Jestem pewien że po latach będziesz wdzięczny za tą poradę. :zawstydzony:

Żywopłot - rodzaje, sadzenie, pielęgnacja
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ogród 90m2 przy mieszkanku

Post autor: Elzbieta M »

Na tak niedużym terenie automatyczne nawadnianie jest wg mnie bez sensu. Mam pytanie co do gleby - bo skoro to nowe osiedle , być może gleba nie była dobrze przygotowana pod wysiew i może dlatego trawa tak marnie rośnie? Czy była nawieziona nowa ziemia , zanim założono trawnik? Więc zamiast nowego zasiewu warto poprawić stan gleby.
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Ogród 90m2 przy mieszkanku

Post autor: Joanna Sadowska »

Deweloperzy zazwyczaj nie wkładają za dużo pracy w przydomowe ogródki i nie przygotowują odpowiednio podłoża pod trawnik. To m.in. powód dla ktorego trawa nie jest najlepszej jakości.
Trawa z rolki przy tak małej powierzchni jest dobrym pomysłem, bo uzyska Pan szybki efekt, nie dużym kosztem.
Co do nawodnienia według mnie to dobry pomysł, bo znów nie będzie tu wiele sekcji, więc koszty się zmniejszą, a rośliny i trawnik zyskają na wyglądzie. Żywotniki wbrew pozorom są wymagającymi roślinami i w ich przypadku automatyczne nawodnienie jest dobrym pomysłem. Może zamiast żywotników zwróci Pan uwagę na pnącza np. winobluszcze?
mgr inż. Joanna Sadowska
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Ogród 90m2 przy mieszkanku

Post autor: Bettiw »

Widać że trawnik nie był podlewany ani nawożony, bida. Trawa w pierwszym roku zazwyczaj słabo rośnie potrzebuje czasu aby rozkrzewić się i darń zagęści się,(nawóz i woda) ale prawda jest taka że pewnie szkoda czasu na sprawdzenie i czekanie do wiosny, ale teraz trochę późno na sianie trawy. Ogródek ma być na lata, ja zaczęłabym od wsadzenia drzewa, dla przyjemnego cienia latem, bo na takiej patelni to SAHARA. Dzieci szybko nudzą się samym trawnikiem, coś do poskubania z owoców borówka, poziomki, gdzie mogą codziennie sprawdzać jak rozwijają się rośliny i robaczki biegają.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
dreamboat
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2018-04-06, 22:47

Re: Ogród 90m2 przy mieszkanku

Post autor: dreamboat »

Cześć!
Rozumiem, co to znaczy pragnienie ogródka i możliwość wyjścia rano boso z tarasu wprost na miękką, gęstą trawę...

Trawa na zdjęciach wygląda na słabo zadbaną przez dewelopera, przyczyn kilka: 1) przesuszona w okresach upałów, 2) słaba mieszanka nasion (pewnie najtańsza), 3) najważniesze - kiepska gleba! Rozwiązania doraźne nic tu nie dadzą. Trzeba zadziałać porządnie.

Mimo, że trawnik z rolki to pokusa szybkiego sukcesu, to na takiej glebie jaką teraz masz będzie to sukces krótkotrwały. Moja porada: zdjąć obecne poszycie (trawa i ewentualnie wybrać jeszcze trochę podłoża), dosypać świeżej ziemi dobrej jakości (można kupić hurtem ziemię z torfem oczyszczoną, przesianą), założyć nawodnienie (mały ogród - nie będzie drogo), założyć nowy trawnik z siewu. Będzie służył na lata.

Tuje - nie zgadzam się z poprzednimi opiniami, że mało oryginalne, itp. Może i racja, ale ich przewagą jest to, że rosną szybko, a dobrze wybrane zdrowe rośliny nie będą wymagały wiele zachodu. Polecam odmianę brabant - może nie są jakoś wielce urokliwe, ale praktycznie bezobsługowe i super szybko rosną, jeśli posadzisz rośliny wysokie na ok. 1m za 2 lata będziesz miał/a zieloną ścianę na wysokość płotu. Przed nimi możesz potem dosadzać różne piękne rośliny, aby Twój ogród stał się bardziej oryginalny i wyszukany.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że się uda! :)
marianxb5
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2019-03-18, 11:47

Re: Ogród 90m2 przy mieszkanku

Post autor: marianxb5 »

Pamiętaj o sprawdzeniu regulaminu wspólnoty. Może tam być klauzula, że wszystko musisz uzgadniać z nadzorca budynku albo jakieś wykluczenia. Warto to sprawdzić przed sadzeniem.
Awatar użytkownika
anna1946
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 2020-08-22, 15:42

Re: Ogród 90m2 przy mieszkanku

Post autor: anna1946 »

Ja mogę tylko napisać to co ja robię ze swoim trawnikiem . Nie jestem fachowcem i nie udzielam porad . Najpierw napisze to co lubię mieć w wysianej trawie . Lubie mieć drobne kwiatki lubię też mech, jednym słowem lubię naturalny wygląd swojego trawnika . Mniszek lekarski też się trafia .Trawnik mimo ogólnie przyjętego poglądu, że nie wymaga pracy jest mylny . Wymaga też nakładu finansowego . Taki zadbany, wymuskany wymaga opieki zwłaszcza latem . Wystarcz m - c urlopu w upalne lato i po trawniku . Zimą też, zalegający śnieg pozostawia ślady w postaci łysych plam . Ja mam zwierzęta, psy i koty, niczym nie pryskam żeby je odstraszyć w miejsca zniszczone przez te nicponie wysiewam coś, kwiaty albo koniczynkę białą . Taki równy elegancki trawnik - dla mnie - wskazany jest na boisku do gry w piłkę nożną i nazywa się potocznie murawa . Wole takie zielone place, które sobie radzą przy różnej pogodzie i są użytkowane w różny sposób . pozdr.
ODPOWIEDZ