Ograniczmy żelatynę w dżemach

Czyli o tym jak plony z działki wykorzystać w kuchni
ODPOWIEDZ
Madam
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 45
Rejestracja: 2016-06-09, 09:30

Ograniczmy żelatynę w dżemach

Post autor: Madam »

Witam, napotkałam na forum parę zdań nt rezygnacji z żelatyny (żelfixy, dżemixy, konfiturexy i cokolwiek jeszcze istnieje w sklepach ;) )
Myślę, że warto to podkreślić.
Spróbujcie zrezygnować a przynajmniej ograniczyć wszelkich postaci żelatynę w przetworach. Rzeczywiście efekt bardzo ciekawy.
Jeszcze przed zeszłym sezonem wylądowałam z dzieckiem u kardiologa. Od słowa do słowa, rozmawiając o zmianie diety, doszłyśmy do kwestii przetworów. Przekonała mnie, żebym wyeliminowała żelatynę.
Podeszłam do tego trochę sceptycznie, więc nie zdecydowałam się na zupełną rezygnację z niej i do niektórych owoców dodałam, ale tylko trochę.
Większość owoców przygotowałam jak powidła śliwkowe. W efekcie miałam dżemy w formie powideł, truskawkowe, wiśniowe, porzeczkowe, agrestowe itd...
Naprawdę efekt super, lepiej nakłada się na kanapki i wszelkie dania, typu budynie, ryże, itd...
Co więcej, przy braku już owoców do ciast a tęskniąc za ciastami sezonowymi, "powidła=dżemy" wykorzystywałam właśnie do najprostszych ciast sezonowych. Sprawdziły się super!
Przez przypadek też, któregoś roku przypaliłam jabłka robiąc mus jabłkowy :D :D
Wymieniłam garnek, usunęłam kawałki przypalone :D i włożyłam do słoików niczym powidła jabłkowe :D Gatunek jabłka na pewno miał na to wpływ, ale efekt wyszedł super i gdyby nie naklejki na słoikach to bylibyśmy przekonani, że jemy powidła śliwkowe! :D
Myślę, że warto spróbować, ja zawsze część przetworów rozdaję i dżemo-powidłami obdarowani byli zachwyceni. Z pewnością też będą one zdrowsze...
Powodzenia
ODPOWIEDZ