Ogórki - sałatka z czosnkiem

Czyli o tym jak plony z działki wykorzystać w kuchni
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Sylwia,Gosia »

Ogórków długich nigdzie nie znalazłam.Dzisiaj byłam na dużym targu,na który biegnę raz w tygodniu po świeże produkty,tam też nie znalazłam,ale poszukam w Lidlu-kiedyś były :)
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: mmmm5 »

Igo,Sylwio wydaje mi się,że ta sałatka z winnym octem będzie paskudna ;tutaj cały sekret tkwi w specyficznym składzie zalewy w której ważną rolę pełni ocet spirytusowy.Ocet winny ma jak dla mnie zapach starego,skwaśniałego wina a z ogórkami i czosnkiem ....moja zapachowa wypbraźnia przewiduje katastrofę :przestraszony:
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: malina »

Mario , we Włoszech mają dobry ocet biały z białego wina
Załączniki
CAM01815.jpg
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: mmmm5 »

Halino ! uprzejmie Cie informuję,że w przerabianiu wina na ocet jestem specjalistką, bez specjalnych zabiegów samo mi wychodzi :mrgreen:

To włoskie zupełnie tak samo daje po nosie jak moje ....
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Iga51 »

Marysiu, Halinko, nie mam pojęcia jak by ta sałatka smakowała z octem winnym, bo nigdy nie próbowałam. Kiedyś kupiłam ocet winny, ale jak poczułam zapach, to stwierdziłam, że do żadnej potrawy mi się nie nada (choć jest wiele różnych przepisów, do których się go dodaje). I tak stał sobie na półce chyba z rok, aż w końcu go wylałam. Jednak ja lubię ocet spirytusowy.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dziewczyny,nie wiem co powiedzieć,naszły mnie wątpliwości.Może Halinka kupiła jakiś dobry,drogi ocet winny? Ja kupuję tani,bo go używam tylko do szorowania :lol: .Nie pamiętam też jaki jest spirytusowy.Moja przyjaciółka używa ocet z białego wina do sałatki-jadłam i było ok. ,chociaż sama używam do sałaty głównie cytrynę,chociaż lubię też ocet balsamiczny.Może kupię ocet jabłkowy,będzie lepszy? :-P
"Co kartofel to decyzja..." Czy ktoś pamięta ten stary kawał o bacy?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Iga51 »

Gosiu, nic na siłę. Po prostu wstrzymaj się. Jak będziesz w Polsce kupisz sobie ogórki i ocet i wówczas zrobisz sobie tę sałatkę. Marysia ma rację. Ta sałatka jest dobra jak się trzyma dokładnie przepisu, co najwyżej można dać trochę więcej czosnku. Ja daję ciut więcej.
Awatar użytkownika
krysta
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 927
Rejestracja: 2013-10-20, 23:11

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: krysta »

Iga51 pisze: Ale z zup ogórkowych, to ja najbardziej lubię zupę ze świeżych ogórków i w sezonie robię ją często. Na zimę z kolei zamrażam poporcjowane, pokrojone w plastry ogórki i z nich robię zupę, która smakuje tak samo, jak ta robiona w sezonie
A jak robisz zupę ze świeżych ogórków - ja znam i robię tylko chłodnik :zdziwko:
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Sylwia,Gosia »

Nie jadłam nigdy zupy ze świeżych ogórków ,chętnie się dowiem Igo jak ją robisz :hyhy: .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Iga51 »

Gosiu, Krystynko, zupę ze świeżych ogórków robię często, bo u mnie wszyscy ją uwielbiają. Nie zawsze robię ją identycznie, ale podam najprostsze sposoby. Spróbujcie, bo naprawdę warto.
Składniki
- ogórki - kilka (6-7) gruntowych lub dwa szklarniowe
- cebula duża lub dwie mniejsze
- bulion warzywny (ewentualnie kostka bulionowa)
- dwie łyżki masła
- koperek

Ogórki kroimy jak na mizerię, cebulę w kostkę. Podsmażamy cebulę na maśle (tylko do zeszklenia - nie rumienić), do cebuli wrzucamy 3/4 ogórków, chwilę podsmażamy (króciutko - 1 lub 2 min.), zalewamy wodą lub bulionem.
I różnice w sposobach będą teraz.

1 wersja - Po zalaniu bulionem, dodajemy szklankę mleka, całość gotujemy krótko (5 - 6 minut od zagotowania), w międzyczasie przygotowujemy lane kluski, wlewamy je do zupy, dorzucamy odłożoną 1/4 ogórków i koperek, doprawiamy solą i pieprzem.

2 wersja- Po zalaniu bulionem, gotujemy krótko, rozrabiamy łyżkę mąki ziemniaczanej z małą ilością zimnej wody, wlewamy do zupy, wrzucamy pozostałe ogórki i koperek oraz 2 - 3 łyżki śmietany (18%), doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z makaronem.

3 wersja, wszystko tak samo, tylko zamiast śmietany, wrzucamy miękki, topiony serek kremowy i mieszamy do rozpuszczenia, doprawiamy i podajemy z makaronem.

Należy pamiętać, że 1/4 ogórków i koperek wrzucamy na sam koniec i już nie gotujemy. Te ogórki mają być prawie surowe (zeszklą się od wrzącej zupy).

Niby tyle się rozpisałam, a to bardzo szybka i prosta, za to smaczna zupa.
Składniki podałam tak przykładowo, bo sama robię wszystko "na oko".

Smacznego dziewczęta.
Awatar użytkownika
krysta
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 927
Rejestracja: 2013-10-20, 23:11

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: krysta »

Muszę wypróbować ,dzięki :padam:
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Danka »

Zupy ze świeżych ogórków jeszcze nie jadłam :-o
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Igo,na pewno wypróbuję i zaproszę koleżankę -Polkę na polską zupę.Uwielbiam zupy ,które tutaj rzadko gotowałam ,bo mąż nie lubił.Żałuję ,bo i dzieci nie są teraz przyzwyczajone .
Skąd znasz Igo tą zupę ? z jakiego regionu Polski pochodzi,ja nigdy nawet o niej nie słyszałam.
Dawno temu,kiedy brat był jeszcze w podstawówce (7 lat młodszy),mama wychodząc do pracy prosiła ,żeby ugotował czy skończył gotować zupę ogórkową i on robiąc to pierwszy raz ,dodał świeżych ogórków ,zamiast kiszonych.Pamiętam tylko ,że mama się śmiała ,a dziś skojarzyłam to zdarzenie z Twoją zupą Igo :-P .

Chyba najlepsza ta II i III wersja ,a ja teraz na targu znalazłam stoisko z koperkiem ,co prawda z Egiptu ( warzywa i owoce sprzedają Egipcjanie),ale innej możliwości nie mam ,jak na balkonie mi zabraknie.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: malina »

Ja dodam swój przepis to znaczy gotuję z głowy : jarzyny pokrojone w plastry / marchew , pietruszka , seler , por lub cebula / gotuję do miękkości na końcu wrzucam pokrojony w plastry ogórek lub dwa w zależności od ich wielkości , chwilę pogotuję ok 5 min , przelewam do termomixu , dodaję koperek , 2 łyżki masła słodką śmietankę i miksuję , nie zapominać o pieprzu i soli . Ja przecieram jeszcze przez sitko , lubię gładką postać kremu , podaję z grzankami .
Nie trzeba już zagęszczać mąką bo sama w sobie jest gęsta .
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Sylwia,Gosia »

Halinko ,co to jest termomix ? Twój przepis też fajny,ale jak mam wybrać ,to chyba wolę zupę z kawałkami warzyw,nie zupę -krem.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
ODPOWIEDZ