Ogórki - sałatka z czosnkiem

Czyli o tym jak plony z działki wykorzystać w kuchni
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: mmmm5 »

Własnie skończyłam kroić ogórki i szatkować cukinię .Oczywiscie,ze robię sałatkę ogórkową z czosnkiem z igowego przepisu.Uwielbiam ocet spirytusowy dlatego nie zastepuję go żadnym innym zakwaszaczem.Mam trochę za duze słoiki jak na jednorazowe porcje (dla 2 osób) bo 0,9l i teraz stopniowo je zastępuje mniejszymi.
Biorę się do wyparzania słoików , do roboty.... a zaduch i goraco jak było tak jest.
:dobani:
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Iga51 »

U nas też bardzo gorąco, ale chociaż wieje wiatr.
Marysiu, ja robię w 0,5 litrowych słoikach i dżemowych. Nawet w tych dżemowych dużo się mieści. Dla nas w dwójkę, to jest akurat na raz.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Elzbieta M »

A ja przygotowałam słoiczki i musiałam zrezygnować z dalszej pracy - goście...
Czy ogórki kroicie ze skórką?
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Iga51 »

Nie Elu, ogórki muszą być obrane. Proporcje są na już obrane ogórki.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Elzbieta M »

Igo , podjadam sałatkę przed włożeniem do słoików - pyszna! Mam nadzieję , że ta ze słoika za miesiąc czy dwa też taka wspaniała będzie
Nie napisałas , czy odlać tą zalewę - ja ładuję wszystko
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Iga51 »

I słusznie. Ja upycham ogórki razem z zalewą do słoików i jeszcze na wierzch polewam, jak coś zostanie.
Wiedziałam, że Ci zasmakuje. U mnie kończy się tak mniej więcej w styczniu i zawsze jest taka sama. Nie wiem, jak smakuje, kiedy zostanie np. na rok, czy jeszcze dłużej. Tylko nie pasteryzuj zbyt długo. 10 min to max.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Elzbieta M »

Bałam się , jak będzie smakować z taką ilością cukru , ale jest super. Tylko oleju dałam ciut mniej , bo nie lubię. Słoiczki mam malutkie , z musztardy - takie na 1 porcję. Bałam się pasteryzować krócej niż 10 min
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: mmmm5 »

Mam wrażenie,że doskonały smak tej sałatki bierze się z dobrze dobranych proporcji składników w zalewie, bo przecież ogórki jak ogórki prawie zawsze mają ten sam smak.
No w każdym razie ta sałatka to "hicior" !
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Iga51 »

Ogórki w ogrodzie (liście) już zaczynają żółknąć. Niewiele pewnie już zbiorę. Ale mam tez sporo słoików ukiszonych. Sałatki zrobiłam w tym roku tylko 3 partie. Może do grudnia wystarczy.
Obrazek
Teraz idę piec chleb.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: malina »

U nas już upieczony i piętki pozjadane :hyhy:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Ogórki z carry

Post autor: malina »

Ogórki z carry , słodko -kwaśne o smaku i kolorze carry czyli żółtym
przepis :
Do słoika włożyć plaster cebuli , 1/2 łyżeczki gorczycy , 4 listki selera , ogórki obrane ze skórki pokrojone na 4 części , zalać zalewą gorącą : 3 opakowania carry po 20g = 60 g , 2 litry wody , 3 szkl octu , 6 szkl cukru , 3 pł. łyżki soli . Po zalaniu ogórków wstawiam słoiki na blachę z gorącą wodą do piekarnika i parzę w 180 st. przez 15-20 min . Na 8 słoików miałam ok. 6kg ogórków .
Też wydawało mi się że cukru za dużo , ale nie , jadłam u koleżanki - smaczne :hyhy:
Załączniki
tu zdjęcie nie oddaje koloru są mocno żółte
tu zdjęcie nie oddaje koloru są mocno żółte
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Sylwia,Gosia »

Igo,czy do Twojej sałatki ogórkowo czosnkowej mogę użyć ocet winny lub jabłkowy,bo nie mam tu spirytusowego? Oczywiście te inne są słabsze,mają max 5%.
A z ogórków tych kupnych w supermarketach ,też można zrobić sałatkę na zimę,bo one na pewno mają więcej chemii ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Iga51 »

Gosiu, z tą sałatką jeszcze nic nie kombinowałam, bo to jest stary przepis. Robię te sałatkę od lat i zawsze tak samo. Piszesz "na zimę". Ja też zawsze mówię "na zimę", tylko ile bym słoików nie zrobiła, to do stycznia ledwo mi wystarczy. U mnie jest pochłaniana i przez domowników i gości. Często jak mam gości, to od razu słyszę: "Ale ogórki czosnkowe będą"?. No teraz to już muszę pilnować słoików, żeby mi choć do końca roku coś zostało.
Gosiu, pokombinuj z octem jaki masz, tylko jak ma 5% to daj podwójną porcję (na 4 kg ogórków). Przelicz sobie proporcje i na początek zrób z mniejszej ilości (np. dwa kilo już obranych) ogórków. Niech będą nawet marketowe. Spróbuj zanim jeszcze włożysz do słoika. Sprawdzisz, jak smakują. Normalnie po dwóch godzinach już są przepyszne.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dziękuję Igo.Ponieważ ogórki tutaj są wyjątkowo paskudne(poza sezonem można próbować zjeść tylko te długie),spróbuję najpierw na obiad,potem ewentualnie do słoików :lol:
Słyszałam kiedyś w Polsce,że kupne ogórki często mają dużo chemii i nie nadają się do kiszenia,bo się psują zamiast kisić.Nie próbowałam.W poprzednich latach udało mi się zakisić w słoikach troszkę ogórków tutaj,ale ogórki miałam od znajomego z ogródka,który wysiał w nim nasiona przywiezione przeze mnie z Polski.Koper udało mi się wyhodować na balkonie,ale chrzan przywiozłam z Polski.Traktowałam te słoiki z ogórkami ,prawie jak relikwie i ostatni słoik otworzyłam po 3 latach-był równie dobry jak w pierwszym roku :-P .
Niestety zródło u znajomego wyschło :lol:
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Ogórki - sałatka z czosnkiem

Post autor: Iga51 »

Gosiu, zapewniam, że ta sałatka jest przepyszna, tylko trzymaj się proporcji dodatków. Ja na Twoim miejscu spróbowałabym zrobić z długich ogórków. Weź kilogram już obranych ogórków, składniki podziel na cztery i powinna Ci wyjść taka sama jak moja.
Ja ogórków od lat nie kupuję, robię wszystko tylko z własnych. Wiem, że kupne nie są zbyt dobre, ta chemia, to po prostu nawozy sztuczne, dlatego kiszone nie są z nich zbyt dobre. Robią się kapcie. Ja ogórków niczym nie pryskam, ani nie używam żadnych sztucznych nawozów, co najwyżej gnojówkę z pokrzyw.
Szkoda, że już nie masz u siebie dostępu do dobrych ogórków. Ale spróbuj, tak jak napisałam wyżej z tych długich. Ciekawa jestem, jak Ci ta sałatka zasmakuje.
ODPOWIEDZ