Odmładzanie

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
Eluda
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 46
Rejestracja: 2010-08-14, 20:30

Post autor: Eluda »

Ja mam pytanie nieco inne, choć też liczę, że może w ten sposób uda mi się powielić roślinę ;)

Mój storczyk jest jakby piętrowy u nasady, poniżej załączam zdjęcia, w tej chwili już przekwita.
Mam pytanie: czy mogę podzielić go na "łodydze" pod górnymi liśćmi i korzeniami jakie tam puścił a pomiędzy tymi dolnymi, które już wrastają w podłoże? Czy da radę w ten sposób uzyskać nową roślinkę stroczyka, czy nie zaszkodzę staremu i czy nowa odcięta część z kilkoma liśćmi i korzeniami się przyjmie w nowej doniczce? Proszę Was o poradę licząc już na Wasze doświadczenie z tymi roślinami :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Post autor: talibankaa »

Nie jestem ekspertem ale wydaje mi się że taki podział jest nie możliwy, ponieważ to co nazywasz piętrową roślinką w rzeczywistości nią nie jest. Twój storczyk wygląda tak jak by był piętrowy ale w rzeczywistości obie jego "części" są integralną częścią rośliny i jeżeli odetniesz jej górną część dolna będąc pozbawiona stożka wzrostu przestanie istnieć. To że kolejne liście pooddzielane są korzeniami jest naturalną rzeczą w przypadku storczyków. Dolne liście z czasem uschnął tak samo jak stare korzenie (jest to naturalny proces tak samo jak wypadanie i rośnięcie włosów u człowieka) i w ten sposób zrobią "miejsce" na nowe przyrosty.
Nie dam sobie ręki uciąć że rozmnożenie storczyka w ten sposób jaki sugerujesz nie jest możliwy i na ten temat lepiej aby wypowiedział się ktoś lepiej zorientowany. Ja natomiast, po obejrzeniu Twoich zdjęć stwierdzam że bym nie ryzykowała bo jest bardzo dużo prawdopodobieństwo że to się nie uda.
Ze swoimi storczykami nie próbowałam robić takich zabiegów i wydaje mi się że nie będę próbować.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Niekiedy odmładza się storczyka tnąc go na dwie części. Wtedy każda z nich powinna mieć po 3-4 liście i po kilka korzeni. Z tej bez stożka wzrostu można uzyskać basal keiki ale sama roślina już rosnąć nie będzie, tzn. wypyszczać liście ze stożka. Jednak każda taka ingerencja wymaga perfekcyjnego cięcia i w miarę sterylnych warunków i niestety może się nie powieść.
Ostatnio odmładzałam phalaenopsisa, który stracił dolne liście i wyglądał brzydko. Odciełam górną część z 3 liśćmi i kilkoma dużymi korzeniami. Teraz ładnie rośnie. Pozostałą część zostawiłam w doniczce dla eksperymentu ale raczej nie spodziewam się żadnego efektu.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Eluda
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 46
Rejestracja: 2010-08-14, 20:30

Post autor: Eluda »

hmm :-|

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, czyli raczej mojego storczyka ruszać nie będę, szkoda :-(

Tylko że on już zaczyna brzydko wyglądać i wyłazić z doniczki, jak jeszcze jak piszecie zemrą mu te dolne stare liście to już w ogóle katasrofa w doniczce będzie :zalamany: :roll:
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Można go wsadzić głębiej do większej doniczki albo ciachnąć poniżej tego miejsca gdzie wyrasta pęd kwiatowy, ranki zasypać cynamonem i tą część z dwoma liśćmi zostawić w starej doniczce - może puści basal keiki a drugą część wsadzić do nowego podłoża i nowej doniczki - tylko wtedy nową roślinkę nie podlewać od 10 do 14 dni, lekko tylko spryskiwać (ale bardzo delikatnie) podłoże.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Eluda
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 46
Rejestracja: 2010-08-14, 20:30

Post autor: Eluda »

Super :-) Dzięki za rady :super:
ODPOWIEDZ