Odkwaszanie ziemi dla dyniowatych

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
auaran
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2014-04-05, 14:46

Odkwaszanie ziemi dla dyniowatych

Post autor: auaran »

Witam!
Zajmuję się 3 rok uprawą dyń w przydomowym ogrodzie.
Czytam teraz specjalistyczną książkę na ten temat i dla dyniowatych pH ziemi to najlkepiej 6,5-7,5 a najlepiej 6,5 - 6,7.
Moja ziemia ma pH 6,2. Chcę ją odkwasić dolomitem - wapnem ale nie wiem ile tego sypać na worek ziemi 80 litórw.
Na instrukcji Dolomitu mam podane ile na 1 metr kwardatowy a nie wiem ile to będzie na 80 litórw ziemi.
Ustawianie odpowiedniego pH dla danego warzywa lub krzewu da większe zbiory i roślina będzie się rozwijała szybciej i zdrowiej. Proszę o poradę.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Odkwaszanie ziemi dla dyniowatych

Post autor: Bettiw »

Ziemię kupujesz w workach? bo te 80l zmyliło mnie, a uprawę prowadzisz w gruncie czy w pojemnikach?
auaran
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2014-04-05, 14:46

Re: Odkwaszanie ziemi dla dyniowatych

Post autor: auaran »

Tak, ziemie kupuje w workach 80 litrów, możliwe że ta lekka pruchnicza ziemia wazy ok 18 kg ale nie ważyłem, na oko tyle wygląda.
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Odkwaszanie ziemi dla dyniowatych

Post autor: Doxepine »

Uprawiałem raz w życiu dynię w gruncie u mojej cioci, która udostępniła mi małe poletko. Rosła w bardzo zwartej, gliniastej ziemi o odczynie lekko kwaśnym - dyni było mnóstwo i były tak wielkie, że nie do przejedzenia. Myślę, że nie trzeba aż tak bardzo przejmować się wymaganiami, bo one są tworzone w oparciu o badania nad efektywnością upraw. Jeżeli chcesz użyć dolomitu do odkwaszenia, trzeba to zrobić wcześniej, bo on się musi przegryźć z glebą. Szybciej działa tzw. wapno tlenkowe lub zwykła kreda, starta na pył.

PS Proporcja jest taka - na 5 l podłoża 1-2 łyżki dolomitu (w zależności, czy ziemia jest lekko czy mocno kwaśna). Musisz to wszystko dokładnie wymieszać. Odstawiasz to na 2-3 miesiące, bo dopiero wtedy ziemia zmienia odczyn. Dla szybszego efektu użyj kredy - na 5 l ziemi 2 czubate łyżki pyłu, a po wysypaniu czy to na grunt, czy do doniczki, posyp po wierzchu dolomitem. Kreda szybko zmieni odczyn, a dolomit go utrzyma.

-- Ostatnio dodano 2014-04-08, 09:26 --

Jeżeli chcesz uprawiać dynię w pojemniku, wystarczy sama kreda i podlewanie twardą wodą. Woda wodociągowa bardzo szybko podnosi odczyn, szczególnie jeśli nie jest gotowana.
auaran
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2014-04-05, 14:46

Re: Odkwaszanie ziemi dla dyniowatych

Post autor: auaran »

Dziękuje uprzejmie za infomacje. Gdybyś mi jeszcze powiedział ile kresek pH podskoczyła ziemia w takiej ilości wapna co podałeś to byłby komplet. Myślę jednak że metoda prób i błędów czyli tetsy praktyczne nie zastąpą żadnej teorii.
Ta infomracja o twardej wodzie bardzo pomocna. Myślę pozatym że jeżeli zmieszam ziemię z peletami - kurzowicą to pH podniesie się do pożądanej wartości.
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Odkwaszanie ziemi dla dyniowatych

Post autor: Doxepine »

auaran pisze:Dziękuje uprzejmie za infomacje. Gdybyś mi jeszcze powiedział ile kresek pH podskoczyła ziemia w takiej ilości wapna co podałeś to byłby komplet. Myślę jednak że metoda prób i błędów czyli tetsy praktyczne nie zastąpą żadnej teorii.
Ta infomracja o twardej wodzie bardzo pomocna. Myślę pozatym że jeżeli zmieszam ziemię z peletami - kurzowicą to pH podniesie się do pożądanej wartości.
Zakładając, że to standardowa ziemia doniczkowa 1 łyżka powoduje zmianę odczynu na obojętny lub leciutko zasadowy. 2 łyżki dolomitu to odczyn wyraźnie zasadowy (w ok. 7). Testy (np. za pomocą laboratoryjnych pasków do mierzenia pH) są dobre na początku, kiedy oceniasz, jaki odczyn gleby masz na starcie. Po wysypaniu dolomitu pomiar nie ma większego sensu, bo rośliny wyciągają wapń z podłoża i - na glebach kwaśnych - po kilku miesiącach bez nawożenia dolomitem masz znów odczyn kwaśny. W doniczce sprawa ma się inaczej, tam masz pewność, że odczyn w szybkim tempie stanie się zasadowy i raczej bez zewnętrznej ingerencji nie wróci on do kwaśnego. Co do teorii - informację o odkwaszaniu gleby mam od osoby z wykształceniem ogrodniczym i wieloletnim doświadczeniem. Myślę więc, że w 100% można jej zaufać :)
auaran
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2014-04-05, 14:46

Re: Odkwaszanie ziemi dla dyniowatych

Post autor: auaran »

Jasne, po trochę dodawać i mierzyć. Nie będę mieszał tej ziemi z dolomitem skoro tak długo się przegryza bo juz nie mam czasu. Dynie olbrzymie będę sadził na kopcu tak jak wszyscy hodowcy, mam miernik elektroniczny do ziemi, robisz błotko i do 60 sekund masz wynik, miernik mnie kosztował ok 20 zł w ogrodniczym, pokazuje także wilgotoność ziemi i dołączone są informacje jakie pH dla jakiej rosliny co ma znaczenie :)
Dziekuje uprzejmie za informacje, nie spodziewałem się takich specjalistycznych informacji na tym forum.
ODPOWIEDZ