Odbijające podkladki

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Wiktoria
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2023-03-31, 08:31

Odbijające podkladki

Post autor: Wiktoria »

Witam. Mam śliwkę,rosnie juz kilka lat. Do tej pory nie kwitła ale w tym roku chyba wreszcie się doczekam( za kilka dni będę pewna czy to co widzę to na pewno pąki). Ale do rzeczy. Ta śliwka rośnie zdaje się na mirabelce a ta rośnie jak szalona. Do tej pory przycinałam ją na tyle,żeby mi nie przeszkadzała ( rosnie duza ale nie wycinalam jej do zera bo mam ogromny problem z mszycą na tym drzewku)ale zastanawiam się co tak naprawdę należy tu zrobić. Czy takie pędy podkładki "pracują" na cale drzewko- to znaczy żywią je? Rzecz w tym,że to drzewko jest co roku bardzo mocno atakowane przez mszycę,do tego stopnia ,że cale liści od spodu są pokryte mszycą,co naprwno bardzo oslabia drzewo. Nie stosuję chemii,jedynie usuwam te mszyce wodą z plynem do naczyń kilka razy do roku. Czy więc należy zostawiać część z pędów podkładki czy wyciąć to do zera? Dodam,że podkładka zostaje zdrowa,a teraz nawet zakwitła, tylko wlasnie nie jeatem pewna czy ona tutaj dziala na korzysc drzewka(odżywia kiedy liście szlachetnej odmiany sa zniszczone) czy wrecz przeciwnie- jest pasozytem🤔 dziekuje za porady. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Odbijające podkladki

Post autor: Elzbieta M »

Cześć. Na razie nic nie wycinaj a już na pewno nie do zera. Czekaj , jak wypowie się Petrus , nasz ekspert , a wydaje mi się, że będzie miał dużo do powiedzenia.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Odbijające podkladki

Post autor: Elzbieta M »

Acha, zanim Petrus tu zajrzy, dobrze by było, abys wstawiła fotkę całej tej śliwki , bo chyba mu się przyda . A czy wiesz, jaka to odmiana?
Wiktoria
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2023-03-31, 08:31

Re: Odbijające podkladki

Post autor: Wiktoria »

Dziekuje za odpowiedź. Jest to prawdopodobnie węgierka szczepiona na mirabelce( o ile mnie pamięć nie myli,bo plakietkę porwał wiatr). W tym roku wreszcie zakwitnie( teraz juz jestem pewna ,że pojawily się pąki, kilka dni temu jeszcze nie bylam pewna co widzę😅) więć część pytania o kwitnięcie mozna pominąć. Pozostaje tylko pytanie o te odbijające podkładki. Co z nimi zrobić? W zeszlym roku przycinałam wiekszosc a jedną probowalam je oddzielic tak zeby rosla osobno( mam ją w donicy ale jeszcze nie wiem czy przetrwala) . W tej chwili jest kilka grubych pędów,ale pewno wybiją nowe, bo to rosnie bez opamiętania.
Załączniki
20230402_155929.jpg
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Odbijające podkladki

Post autor: Elzbieta M »

Wiki , nie jestem ekspertem ani sadownikiem , więc nie będę udzielać informacji na zasadzie że "tak mi się wydaje. " Ale faktycznie dziwnie to wygląda. A jak wygląda korona drzewka? Czy to zdjęcie z tego roku? Bo u mnie śliwki nie mają jeszcze takich listków. Sama jestem ciekawa, co powie Piotrek.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Odbijające podkladki

Post autor: Petrus »

Cześć dziewczyny. Już wam odpowiadam. Bezwzględnie te wyrastające grube pędy podkładki usuwamy. Zaznaczyłem na zdjęciu co masz usunąć. Pędy wyrastające z podkładki od razu usuwamy ponieważ one osłabiają mocno szlachetną odmianę w tym przypadku wegierkę. Potrafią nawet tak zagłuszyć szlachetną odmianę że ta zanika. Wiktorio najlepiej będzie trochę odkopać ziemię wokół tych 3 grubych pędów i wyciąć je poniżej poziomu gruntu. w przyszłości pilnuj i usuwaj wszystko co wyrasta z ziemi wokół pnia i z pnia szczepionego drzewa :hyhy:
Załączniki
20230402_155929.jpg
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Wiktoria
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2023-03-31, 08:31

Re: Odbijające podkladki

Post autor: Wiktoria »

Elu, tak,zdjecia robione na bieząco. Wygląda to tak dlatego ,że to jest podkładka( moja śliwa szlachetna tez nie ma lisci,ma za to pąki) oraz dlatego ze u mnie jest troche cieplej i rosliny sie budzą odrobinę wczesniej. Koronę pokażę skoro jesteś ciekawa,tylko nie krzyczcie bo ja znam swoje grzechy i wiem ,że mam za gęsto posadzone wszystko😅 po prostu muszę swój kawałek szczęścia upchnąć w malym ogródeczku i dlatego tak- jest ,jak jest.
Piotrze- dziękuję za radę. Właśnie wszystko wycięłam,choć nie było łatwo to odkopać,musialam tą ziemię wypłukać wodą z węża bo przez korzenie nie dalo się kopać. Okazało się ,że pędy już wcale nie są pędami i mają własne systemy korzeniowe- poszly do doniczek,moze uda mi sie na nich cos zaszczepic jezeli sie przyjmą. Śliwkę również przycięłam- będzie mi ją łatwiej myć🤣 teraz tylko pozostaje czekać czy w tym roku wrescie będzie mi dane skosztować owocu.
Załączniki
20230404_095837.jpg
20230404_095907.jpg
20230404_101400.jpg
20230404_101337.jpg
20230404_102659.jpg
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Odbijające podkladki

Post autor: Elzbieta M »

Hej, Wiki. No to się namęczyłaś z usuwaniem tych odrostów. Ale poradziłaś sobie, brawo. Koronę śliwki chyba też przycinasz , bo jak na moje oko - fajnie wygląda. A w jakim rejonie mieszkasz, jeśli mogę spytać? Ja koło Krakowa.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Odbijające podkladki

Post autor: Petrus »

Noo teraz śliwka wygląda jak należy. Wycięte odrosty możesz śmiało wykorzystać, mają korzenie to się przyjmą. Zawsze to darmowe drzewka :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ