Odbarwienia liści - kalamondyna

Jak stosować nawozy i inne preparaty poprawiające wzrost roślin?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Odbarwienia liści - kalamondyna

Post autor: rafaloku »

Młode liście kalamondyny rosnącej na moim tarasie są jasno odbarwione, widać wyraźnie ciemniejsze unerwienie liścia. Domyślam się, że to niedostateczne nawożenie, brak magnezu albo żelaza. Ale nie wiem czy też złe podlewanie czy np. mało słońca (taras jest od strony zachodniej i częściowo zadaszony, więc w sumie słońce pada na roślinę tylko kilka godzin po południu). Proszę o potwierdzenie diagnozy i radę jaki nawóz lub inne zabiegi teraz zastosować. Do tej pory rosła bardzo ładnie, wydaje mnóstwo owoców i szkoda by było gdyby zmarniała.
Załączniki
kalamondyna-odbarwienia-lisci.jpg
Rafał
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: Odbarwienia liści - kalamondyna

Post autor: aleks.smolen »

Złe podlewanie czy niewystarczająca ilość światła najczęściej objawiają się zrzucaniem liści. Myślę, że tutaj właśnie chodzi o niedostateczną ilość składników pokarmowych. Przypuszczam, że jest to brak żelaza - chloroza dotyka młodsze liście, a w przypadku braku magnezu starsze liście mają objawy chlorozy, a młode liście są zielone.
Sprawdzi się tutaj nawóz wieloskładnikowy przeznaczony do cytrusów.
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Odbarwienia liści - kalamondyna

Post autor: rafaloku »

Dziękuję bardzo. W zeszłym roku rosła pięknie. W tym roku od wiosny zasilałem ją biohumusem, za namową zwolenników nawozów naturalnych. I taki właśnie jest efekt... biegnę jutro do sklepu po nawóz mineralny ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Odbarwienia liści - kalamondyna

Post autor: Petrus »

Ja swoje cytrusy nawożę co tydzień. Wtedy najlepiej rosną i nie ma objawów niedoboru składników. Gdy nawoziłem co 2 tygodnie widać było niedobór żelaza i magnezu. Warto też używać nawozu przeciwko chlorozie liści :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ