Oczyszczalnie ścieków

Naturalne metody uprawy, biopreparaty, nawozy organiczne, ogród przyjazny dla ptaków i innych stworzeń.
ODPOWIEDZ
zbyszek49
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2008-11-06, 13:16

Oczyszczalnie ścieków

Post autor: zbyszek49 »

Mam działkę ogrodniczą i zastanawiam się jak rozwiązać problem ścieków. Proszę o rady w tym temacie.
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Witaj,
właściwie to stosuje się 2 opcje: albo szambo, albo przydomowa oczyszczalnia ścieków. W czasie budowy domu rozważaliśmy tą 2-gą opcję, ale u nas ziemia jest zbyt ciężka, dobrze utrzymuje wilgoć, więc ścieki też utrzymałaby na powierzchni :rotfl: .
Żeby założyć przydomową oczyszczalnie trzeba mieć odpowiednio dużą powierzchnię działki i najlepiej piaszczystą glebę.
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

A czy czasem na własne szambo nie trzeba mieć pozwolenia?
Ja słyszałam, że łatwiej/taniej zrobić oczyszczalnie z tzw. drenażem rozsączającym. Sprawdza się na działkach ogrodniczych.
http://muratordom.pl/instalacje/instala ... ,38_9.html
Ja na swojej działce domek będę mieć za kilka lat ale też zastanawiałam się jak rozwiązać dobrze ten problem. Co do pozwoleń to nie wiem jak to jest
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Na temat aspektów prawnych dotyczących szamba i oczyszczalni można poczytaj tutaj http://ekobudowanie.pl/oczyszczalnie-sc ... ie-sciekow.
Pisząc o oczyszczalni miałam na myśli właśnie taką z drenażem rozsączającym.
Ogólnie pomysł jest ciekawy, tylko trzeba sprawdzić czy nasza działka spełnia wymagania konieczne do wybudowania takiej oczyszczalni tj. przede wszystkim przepuszczalność gruntu, odpowiedni poziom wód gruntowych oraz kwestia zachowania minimum odległości. :-D
Pozdrawiam Edyta
zbyszek49
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2008-11-06, 13:16

ścieki

Post autor: zbyszek49 »

Z moich wstepnych obliczeń wynika że jednak szambo jest lepszym rozwiązaniem.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Kochani, czy szambo czy POŚ (przydomowa ocz. ścieków) nie ma tak, że sobie robimy bez pozwolenia. Temat nie jest taki prosty jak to spłycają wykonawcy tego typu instalacji. Przepraszam, ze nie rozwijam tematu, ale nie mam tyle czasu ostatnio ile bym chciała mieć :(
Tak czy inaczej albo zgłoszenie albo pozwolenie na budowę. Potem zgłoszenie do starostwa (instalacji POŚ), a w niektórych przypadkach nawet pozwolenie wodno-prawne na zrzut ścieków.
A i jeszcze coś, na szambo nie zawsze zgłosi się gmina, jeśli w pobliżu jest kanalizacja to może nie wydać zgody ani na szambo ani na POŚ (czasem wystarczy upewnić się w Gminnym Zakładzie Gospodarki Komunalnej).
A przy okazji trzeba rozpatrzyć inną kwestię - tak z przymrużeniem oka - ekologiczną ;-) Nie każdy POŚ (hmm... okazuje się, że nawet wiele z nich) nie oczyszcza ścieków tylko je podczyszcza...
No i jeszcze coś, jeśli wszyscy sąsiedzi dookoła też wybudują POŚ... no cóż, na to w życiu bym nie wydała zgody gdybym była urzędnikiem ;-)
Szambo jeśli ma pozwolenie, jest szczelne i wywożone w odpowiednim czasie - też nie jest najgorszym rozwiązaniem (oczywiście zależy to od kosztów wykonania, eksploatacji i oczywiście ilości m3/dobę ścieków).

Przepraszam, że tylko tak wyrywkowo - ale to spory temat.
ODPOWIEDZ