Oczko wodne wiosną

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Oczko wodne wiosną

Post autor: Elzbieta M »

Jak powinnam rozpocząć pielęgnację oczka na wiosnę? Głównie chodzi mi o lilie , które rosną w donicy i koszykach . Wiadomo też , że wiosna - zanim rozrosną sie rośliny - to czas , gdy pojawiają sie glony. Jak zminimalizować ich rozwój?
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Oczko wodne wiosną

Post autor: Rewi »

Elu,
najważniejsze jest zadbać o podłoże, lilie to rośliny wymagające dobrego podłoża dla intensywnego kwitnienia i lepszego wzrostu. Jeśli nie były dawno dzielone, rozsadzane i rosną już od dłuższego czasu w koszu/pojemniku to najwyższy czas pomyśleć o przesadzeniu i zmiany substratu w którym rosną lilie.
Robimy mieszankę ziemi glina+piach+ziemia ogrodowa ( ważne aby była bez torfu i miejsca nie nawożonego ) do tego kompost i oczywiście coś co zasili nasze grzybienie mogą to być koreczki nawozowe dla roślin wodnych lub obornik. Oczywiście trzeba uważać, żeby nie przedobrzyć z nawozem, a więc 2-3 koreczki nawozowe na roślinę. ;-) Okres wiosenny to czas w którym rozwój glonów jest największy ponieważ rośliny dopiero startują i nie zacieniają tafli wody. Dobrze jest posadzić rośliny takie jak, tatarak, kosaciec bezpośrednio do wody przyciskając korzenie kamieniami, aby nie wypłynęły są to rośliny bardzo dobrze oczyszczające wodę. Koniecznie trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdy temperatura wzrośnie rośliny zaczną rosnąć woda się wyklaruje ;-)
Załączniki
Tak to wygląda w moim oczku na wiosnę ;-)
Tak to wygląda w moim oczku na wiosnę ;-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Oczko wodne wiosną

Post autor: Elzbieta M »

Lilie nie były ruszane od 2011 lub 2012 r. Nie była to moja dziedzina prac, ale teraz muszę wreszcie się nimi zająć. Czy po wyciągnięciu z koszyków podciąć korzenie? Być może będą tak poprzerastane , że nie da się wyciągnąć bez przycięcia?
O jakim oborniku piszesz? Można taki granulowany włożyć do podłoża? Czy zamiast gliny mogę dać moją gliniastą ziemię ogrodową?
Zależy mi bardzo na mojej młodej czerwonej lilii James Brydon - kwitnie znacznie słabiej ( 2-3 kwiatki w sezonie) niż pozostałe - Marliacea Rosea i Inner Light.
19 czerwiec 037.jpg
Sliczne masz rybki , Ewuniu. To karpiki koi , jeśli sie nie mylę? I karasie?
Awatar użytkownika
Rewi
Ekspert
Posty: 48
Rejestracja: 2016-02-08, 15:24

Re: Oczko wodne wiosną

Post autor: Rewi »

Nymphaea James Brydon jest odmianą stosunkowo wolno rosnącą w porównaniu do N. Marliacea Rosea, N. Inner Light. Nie wyda dużo kwiatów przez sezon, za to nadrabia urokiem swoich pięknych kwiatów i może rosnąć w półcieniu. ;-) Niestety to nie będzie takie proste wydobyć lilie z pojemnika i tu może się nie obejść bez piłki do drzewa. Możesz śmiało ciąć kłącze ważne, aby po zabiegu zasypać sproszkowanym węglem drzewnym. Najlepszym obornikiem jest naturalny bydlęcy, ale można też użyć granulowanego używając go w mniejszych proporcjach ponieważ jest bardziej skoncentrowany. Tak samo ziemię jeśli nie mamy gliny można użyć ziemi mieszanej. Ważne, aby podłoże było żyzne i ciężkie ponieważ kłącza lilii mają tendencje do wypływania na powierzchnię. ;-)

Co do rybek jak najbardziej ;-) Teraz zostaje przy samych karasiach ;-)
Uwielbiam wodę w ogrodzie! ;-)

Pozdrawiam, Ewa!
ODPOWIEDZ