Oczko bez folii nie wyschnie ?

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.
Krokus
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-02-22, 20:42

Oczko bez folii nie wyschnie ?

Post autor: Krokus »

Cześć jestem początkującym ogrodnikiem. Mam do was pytanie czy na wiosnę mogę zacząć wykopać taki dół niewielki i wlewać do niego wody przez kilka godzin aż zaleje ten dół ? i czy woda nie wyschnie ? bardzo mi na tym zależy bo uważam że folia sztucznie wygląda a pozatym naturalne oczko cieszy wzrok.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wg mnie jeśli nie ma w tym miejscu naturalnego dopływu wody, albo jakiegoś podmokłego terenu to woda po prostu wsiąknie w grunt. Nie wiem czy zdążył byś je napełnić, chyba że masz hydrant w pobliżu. Przy sztucznym oczku musi być izolacja. A jak folia wygląda zbyt sztucznie to wykop większe i głębsze oczko a potem zamaskuj całą folię warstwą kamieni i ziemią.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

musi być dość głębokie i trochę wody podskórnej, bo w lecie będzie pustynia. Ja mam taką sadzawkę bez izolacji. Wiosną jest bardzo dużo wody, a w lecie coraz mniej i trzeba trochę dopuszczać.
Krokus
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-02-22, 20:42

Post autor: Krokus »

Dzięki :) Danka oto właśnie mi chodziło.

Danuta a na ile masz metrów głębokie oczko ? i czy zagościły w nim zwierzęta np. żaby >
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Najpierw bym sprawdził jak wysoko jest woda gruntowa zanim zaczął bym kopać, bo u mnie na działce woda pojawia się na głębokości ok 2m choć do Odry mam w linii prostej z 400m. A z tego co widziałem u Danki to ma oczko wykopane dość głęboko ale musiała mieć wodę gruntową dość wysoko i ziemię pewnie ma gliniastą. Tyle że lustro wody oczka jest sporo poniżej linii gruntu.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Moje nowe oczko w założeniu ma być właśnie w tym stylu ;-) Jesienią wykopałam dziurę (w najgłębszym miejscu ok. 1,5m). Teren w miejscu wykopu jest dość mokry, a grunt gliniasty.Dziura szybko samoistnie napełniła się wodą, ale jakie będą tego docelowe efekty będę chyba mogła powiedzieć dopiero latem ;-)
Załączniki
staw01.jpg
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Krokus, moja sadzawka jest głęboko na 2 m i chyba jeszcze trochę. Musieliśmy kopać do wody gruntowej. Wkleję parę zdjęć z mojej sadzawki. Nie musisz martwić się o żywe stworzenie w wodzie, bo jakimś sposobem same do wody trafiają. Ja do wody wkładam oprócz roślin tylko ryby. Cała reszta zamieszkała bez mojego udziału i ku mojej ogromnej radości. Zapraszam Cię do odwiedzenia mojego ogrodu na forum pt: gdzie rosło zboże i nie tylko. Zamieściłam tam kilka zdjęć z moimi wodnymi stworkami. W stawie przez kilka pierwszych lat była kurzawka.

Piwonio miło mi,że moje oczko było inspiracją dla Twojego oczka. :mrgreen: Chyba dobrze myślę?
Załączniki
a tyle jest wody wiosną,zdjęcie z kwietnia 2008r.
a tyle jest wody wiosną,zdjęcie z kwietnia 2008r.
tak wyglądała w lecie 2007
tak wyglądała w lecie 2007
Krokus
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-02-22, 20:42

e

Post autor: Krokus »

ale ja bym chciał założyć oczko takich nie dużych rozmiarów a nie takie ogromne. I jak ty wykopałaś ten dół Danka :-D ?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Mąż "zaprosił" koparkę. Jeżeli chcesz oczko, to chyba musisz dół wyłożyć folią, jeżeli nie masz naturalnych podmokłych terenów. :-(
Krokus
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-02-22, 20:42

Post autor: Krokus »

A orientujecie się może czy ile będzie kosztować folia na takie niewielkie oczko ? takie małe i nawet nie głębokie.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ceny folii zależą od jej jakości i trwałości. Nie warto kupować najtańszej, bo potem same problemy. O dostępnych rodzajach folii oraz czym się różnią przeczytasz tutaj: folie do oczek wodnych
Krokus
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-02-22, 20:42

Post autor: Krokus »

Ok dzięki. Już wszystko wiem temat do zamknięcia ;-)
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Danka pisze: Piwonio miło mi,że moje oczko było inspiracją dla Twojego oczka. :mrgreen: Chyba dobrze myślę?
O tak i mam nadzieję, że wkrótce również tak ładnie zarośnie, ale chyba wcześniej jeszcze będę musiała go trochę pogłębić ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Piwonio, jeżeli dobierzesz odpowiednie rośliny, to zarośnie szybciej niż się spodziewasz. A oczyma wyobraźni już je widzę jako śliczny kolorowy staw. Dobrze,że masz glinę, to woda będzie się utrzymywać. U mnie w lecie szybko spada poziom. A szkoda ryb więc dolewamy wodę. Dobrze,że małżonek lubi ryby,kiedyś wędkował. To nie marudzi,że zachciało mi się oczka. :!:
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Jeszcze muszę nabyć odrobinę wiedzy o roślinach wodnych, bo na razie nie wiem nawet jak się sadzi określone gatunki, chyba, że pójdę na żywioł i odbędzie się to drogą kolejnych prób i doświadczeń :lol:
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
ODPOWIEDZ