Ochrona jeżyny bezkolcowej

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Ochrona jeżyny bezkolcowej

Post autor: Elzbieta M »

Widzę, że z tym krzewem nie jest tak, jak powinno, ale nie wiem, jak zaradzić. Moja jeżyna bezkolcowa pędy ma mocne i długie, kwitnie ładnie i zawiązuje owoce, które jednak w miarę dojrzewania niszczeją. Niektóre dopada szara pleśń, inne nie dorastają do odpowiedniej wielkości, a jak dojrzeją, są niesmaczne, niesoczyste, twardawe.
Również z pędami dzieje się coś niedobrego. Liście rozwijają się, ale są koloru żółtego, na pędach są podobne objawy jak u malin przy zamieraniu. Takie pędy wycinam, bo zauważyłam, że na nich nie doczekam się owoców. Są też pędy, które mają zdrowe smaczne owoce. Aha- i jeszcze coś co nazwałabym rdzą na spodniej stronie liści, ale nie na całym krzewie.
Co to za choroby i jak z nimi walczyć?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ochrona jeżyny bezkolcowej

Post autor: Elzbieta M »

Nie napisałam powyżej, że na tych pędach z żółtymi liśćmi owoce zasychają, a po pewnym czasie zasycha cały pęd. Jak to zwalczyć?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ochrona jeżyny bezkolcowej

Post autor: Elzbieta M »

Czekam na odpowiedź w sprawie jeżyny , jak ją chronić?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ochrona jeżyny bezkolcowej

Post autor: Elzbieta M »

Znalazłam zdjęcia robione późnym latem - dotyczą postu powyższego

-- Ostatnio dodano 19 kwie 2012, o 21:56 --

A tak wyglądały liście jeżyny na niektórych pędach - w czerwcu. Jakie środki powinnam teraz zastosować?
Załączniki
Spodnia strona liścia jeżyny
Spodnia strona liścia jeżyny
pęd  jeżyny1.jpg
pęd jeżyny 2.jpg
liść jezyny.jpg
liść2.jpg
Awatar użytkownika
Target
Ekspert
Posty: 87
Rejestracja: 2011-02-08, 18:25

Re: Ochrona jeżyny bezkolcowej

Post autor: Target »

Na pierwszym zdjęciu jest to rdza maliny i jeżyny. Niestety w chwili obecnej nie ma zarejestrowanych preparatów do ochrony tej choroby na jeżynie. Pozostaje po zbiorach usuwać pędy owoconośne.
W przypadku plam na pędach niestety ale wymagane jest aby obejrzał to specjalista "na żywo". To na pewno jakiś czynniki chorobotwórczy ale ze zdjęcia może to być zarówno szara pleśń jak i antraknoza czy grzyby z rodzaju Didymella, Leptosphaeria czy Fusarium. Niestety jest to jeden z tych przypadków gdzie forum nic nie pomoże
Co do dwóch ostatnich zdjęć to wszystko wskazuje na chlorozę wynikającą z braku żelaza lub manganu. Należy sprawdzić jakie jest pH. Przypuszczam, że za wysokie
Dr inż. Janusz Mazurek
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ochrona jeżyny bezkolcowej

Post autor: Elzbieta M »

Dziękuję za wyjaśnienia. Nasuwa mi sie przypuszczenie , że na pędach mogą być objawy szarej pleśni , skoro na owocach były.Jeśli tak - to należałoby kropić Euparenem?
Co do tych liści chlorotycznie wyglądających - czy jest możliwa chloroza tylko na niektórych pędach tego samego krzewu? Bo takie właśnie liście rozwijają się na pędach , które są chorobowo zmienione - pozostałe są zielone
Awatar użytkownika
Target
Ekspert
Posty: 87
Rejestracja: 2011-02-08, 18:25

Re: Ochrona jeżyny bezkolcowej

Post autor: Target »

Euparen już dawno został wycofany. Dobry jest Teldor chociaż brak mu rejestracji w jeżynie. :-) Objawy chlorozy powinny występować na całym krzewie. Może jest coś na podstawie pędów, jakieś plamistości , pęknięcia czy zrakowacenia. To mogłoby jednak wskazywać na jakąś chorobę pędów. Czasami to też może się objawiać chlorozami
Dr inż. Janusz Mazurek
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ochrona jeżyny bezkolcowej

Post autor: Elzbieta M »

Czyli - jeśli to choroba pędów , a przypuszczalnie tak - kropić teldorem?
Awatar użytkownika
Target
Ekspert
Posty: 87
Rejestracja: 2011-02-08, 18:25

Re: Ochrona jeżyny bezkolcowej

Post autor: Target »

W żaden sposób. Na razie staram się pomóc w ustaleniu przyczyny
Dr inż. Janusz Mazurek
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Ochrona jeżyny bezkolcowej

Post autor: rafaloku »

Jako uzupełnienie tego wątku polecam artykuł w naszym poradniku, w którym podane są aktualnie dostęne środki ochrony roślin przeciwko chorobom jeżyny: Choroby jeżyny bezkolcowej - objawy, zdjęcia, zwalczanie
Rafał
ODPOWIEDZ