Obornik z cebuli i czosnku

Naturalne metody uprawy, biopreparaty, nawozy organiczne, ogród przyjazny dla ptaków i innych stworzeń.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marguerite
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 115
Rejestracja: 2017-07-02, 16:51

Obornik z cebuli i czosnku

Post autor: marguerite »

Na ekologicznym oborniku z łusek cebuli i czosnku, który trzymam w przykrytym wiadrze, pojawiła się biała pleśń. Czy w takiej sytuacji mogę go użyc do podlewania ?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Obornik z cebuli i czosnku

Post autor: Danka »

Myślę,że jednak nie. Pleśń to przecież grzyby i nie wszystkie są zdrowotne :->
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Obornik z cebuli i czosnku

Post autor: Elzbieta M »

To ja spytam , co robić , aby się ten biały korzuch nie pojawiał?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Obornik z cebuli i czosnku

Post autor: rafaloku »

Rozumiem, że robisz gnojówkę z czosnku i cebuli? Nie istnieje coś takiego jak obornik z czosnku i cebuli (obornik wytwarza się z odchodów zwierząt gospodarskich).

Jeśli chodzi zaś o gnojówkę, to w procesie jej wytwarzania na powierzchni powstaje piana fermentacyjna. Poniżej zdjęcie fermentującej gnojówki z pokrzyw.

Obrazek

Nie bardzo rozumiem, co za grzyby mogły tam się pojawić. Jeśli jednak naprawdę spleśniała, to trzeba gnojówkę usunąć. Czy aby jednak po prostu nie jest to normalna piana fermentacyjna? Gdy piana zniknie (proces fermetnacji się zakończy) gnojówka będzie gotowa do użycia.

Więcej o przygotowaniu gnojówki z czosnku jest w tym artykule: Oprysk z czosnku na pomidory. Jak zrobić i stosować?
Rafał
Awatar użytkownika
marguerite
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 115
Rejestracja: 2017-07-02, 16:51

Re: Obornik z cebuli i czosnku

Post autor: marguerite »

Nie, to na pewno nie jest piana fermentacyjna, tylko biała pleśń, przed chwilą znowu poszłam oglądać :-), ale nie jest jej dużo. Ja dałam bardzo mało tych "obierek" i nie przestrzegałam proporcji,
no bo jak nazbierać w kuchni pół kilo samych łupinek cebuli i czosnku ??? !!!
Już długo stoi, i śmierdzi, to myślałam, że dobre, bo ma śmierdzieć :-)
Czy to pewne, że cebulowo-czosnkowa pleśń jest szkodliwa dla roślin ?!
Przecież nie wszystkie grzyby są pasożytami, drożdże, na przykład, są pożyteczne dla roślin
i dla ludzi. A może to drożdżaki? Czytałam, że to one właśnie tworzą biały kożuch na powierzchni, na przykład kiszonych ogórków, co jest normalnym zjawiskiem.

A co do nazewnictwa, to ani "obornik", ani "gnojówka" (zauważyłam, że używa się tych nazw wymiennie na określenie tych z cebuli, czosnku, czy pokrzywy...), nie są poprawne,
ale ponieważ nie ma odpowiedniej nazwy na takie domowe warzywne lub ziołowe "gnojówki",
więc prawdopodobnie obu tych nazw używa się umownie...
Wg wikipedii gnojówka to "przefermentowany mocz gromadzony w zbiornikach",
a obornik to "nawóz naturalny składający się z przefermentowanego kału, moczu zwierząt
i ściółki".
Już chyba najbardziej trafne byłoby określenie "kiszonka", albo po prostu "nawóz" :-)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Obornik z cebuli i czosnku

Post autor: Elzbieta M »

Marguerito , jednak używamy nazwy gnojówki roślinne. Ja się też tu podepnę pod temat, gdyż na mojej gnojówce ze skrzypu na powierzchni utworzył sie cieniutki biały nalot. Nie wygląda to jak korzuch ani pleśń, bardziej jak cieniutka warstewka śmietanki rozlana na powierzchni. Ja ją ignoruję , mieszam i podlewam. Ale czy dobrze robię? Czy ten nalot może się tworzyć dlatego , że zamykam pojemnik? I co z tą gnojówką- wylewać czy podlewać?
Awatar użytkownika
marguerite
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 115
Rejestracja: 2017-07-02, 16:51

Re: Obornik z cebuli i czosnku

Post autor: marguerite »

To bardzo miło, Elżbieto M, że podłączyłaś się do "rozmowy"!
Ja też trzymam tę gnojówkę pod przykryciem (w wiadrze plastikowym).
Podejrzewam, że u mnie to się stało dlatego, że nie mieszałam prawie w ogóle,
a trzeba mieszać przynajmniej raz dziennie, a najlepiej rano i wieczorem.
Ale poczekajmy, co na ten temat napisze expert Petrus, jeśli w ogóle coś napisze :-)
Awatar użytkownika
marguerite
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 115
Rejestracja: 2017-07-02, 16:51

Re: Obornik z cebuli i czosnku

Post autor: marguerite »

I przy okazji chciałabym też się dowiedzieć, jakie rośliny najbardziej lubią być podlewane
tą gnojówką. Ja mam głównie rośliny ozdobne. Prawie wszystkie chorują i są zaatakowane
przez przeróżne szkodniki :-(
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Obornik z cebuli i czosnku

Post autor: Petrus »

Jeżeli wystąpiła pleśń to jest za ciepło, dodatkowo trzeba kilka razy w ciągu dnia mieszać taką gnojowicę bo inaczej zacznie pleśnieć i nici po takiej gnojówce. ;-)
Takie eko nawozy trzeba bardzo długo stosować już od wiosny, wtedy coś tam dają roślinie i ją trochę uodparniają. Cebulą i czosnkiem można podlewac większość roślin, krzewy, byliny. No może trochę mniej zioła i mięty.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Obornik z cebuli i czosnku

Post autor: Bettiw »

Wg wikipedii gnojówka to "przefermentowany mocz gromadzony w zbiornikach", przefermentowany mocz zwierząt to gnojowica, najczęściej używana w gospodarstwach rolnych, gdzie hoduje się zwierzęta.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
ODPOWIEDZ