Obłędne wiejskie życie

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kawusia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 241
Rejestracja: 2012-02-28, 14:52

Obłędne wiejskie życie

Post autor: Kawusia »

Po długiej nieobecności na forum, czas wracać. Wiosna nastała, życie budzi się na dobre. Pracy mam huk, bo nie jest łatwo poradzić sobie z nieuprawianą ziemią, na dodatek piaszczystą i mało urodzajną. Przeprowadzka z Mojego Królestwa do przeniesienia w miarę się powiodła. Nie mogę stwierdzić, że wszystko przeżyło na 100%, bo część roślin nie wybudziło się jeszcze z zimowego snu. Jednak sporo roślinek już cieszy mnie swoją obecnością i wygląda zachęcająco. W głowie mam już prawie wszystko rozplanowane, przynajmniej z grubsza, ale nadal walczę z perzem i staram się użyźnić ugorek to jeszcze potrwa, może nawet lepiej, nie muszę przecież się spieszyć. Przesadziłam róże z dawnego miejsca, zabrałam podziwianego na forum klona palmowego Inaba Shidare, magnolię, perukowca złotego, mahonie, złotliny japońskie pełny i pusty, żylistka różowego, powojnika Etoile Violett, młodą sadzonkę bzu Krasawica Moskwy, wielkiego nad miarę berberysa bordowego, krzewuszki, hibiskusy, borówki amerykańskie, rhododendrona i 2 azalie, jeżynę bezkolcową, sadzonkę orzecha włoskiego, tawułkę, pięciornik, jakieś pomniejsze roślinki jak funkie, liliowce, bodziszki, irysy troszkę cebulowych, kilka tulipanków, czosnki ozdobne 3 lilie. Było co robić, pogoda sprzyjała, ostatni pigwowiec został wsadzony 1 grudnia. Większość roślin widzę, że przyjęła się i daje oznaki życia, czekam na obudzenie hibiskusów, klonika, i miniaturowej krzewuszki o bordowych liściach oraz jeżyny, pozostałe "dzieci" mają się dobrze, magnolia nawet kwitnie. Zaryzykowałam przenosiny glicynii, bo zabierałam też pergolę, ale korzeń znacznie się wyłamał, okazał się zbyt kruchy, wsadzona została, ale czy ożyje czas pokaże, na dwoje babka wróżyła jak to mówią. Nie uniknęłam też zakupomanii, na jesieni wsadziłam poletko tulipanów, żonkile, a od wiosny zakupiłam 3 róże pnące, Sympatie, Golden Glow i New Down oraz rabatowe Chopin (kiedyś miałam, ale wymarzła) Monika, oraz jako ciekawostkę Blue Lagoon - niebieskawe kwiatki. Kupiliśmy też 2 krzewy agrestu, jak się okazało w balocie trafiły się 2 więc mam jeden gratis, czarną i czerwoną porzeczkę.. jak się okazało Krwistą (ozdobną) która na 15 cm gałązkach obecnie kwitnie :rotfl: Mąż zawsze marzył o winnicy, więc kupił w szkółce 7 sadzonek winogron i zbudował dla nich podpory.. ale chyba Was już zanudziłam, może reszta będzie na bieżąco. :mrgreen: O wszystkim i tak nie dałam rady napisać. Zaprezentuję kilka zdjęć jesiennych.
widok na przed ogródek pierwszy perukowiec, magnolia, póżniej kalina nanum, klon palmowy, jałowiec płożący
widok na przed ogródek pierwszy perukowiec, magnolia, póżniej kalina nanum, klon palmowy, jałowiec płożący
azalie i rhododendron
azalie i rhododendron
To będą kule z bukszpanu.. kiedyś
To będą kule z bukszpanu.. kiedyś
Załączniki
Hortensja Dębolistna
Hortensja Dębolistna
kwietnik powstający przy płocie
kwietnik powstający przy płocie
285 (Custom).jpg
różanka z tulipanami, są pod osłoną z liści
różanka z tulipanami, są pod osłoną z liści
widok na nasadzenia z krzewów
widok na nasadzenia z krzewów
różanka i altanka
różanka i altanka
298 (Custom).jpg
Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe. Pozdrawiam Ewa i zapraszam na moje zielone tereny
Moje królestwo, przeniesione do obłędnego miejsca ;)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Iga51 »

Witaj. Mam zaszczyt pierwsza u Ciebie gościć. Na początek, wspaniale nazwałaś swój wątek. Ja od kilku lat mieszkam na wsi i tak właśnie to czuję: "Obłędne wiejskie życie". Na wsi życie jest inne, ciekawsze, spokojniejsze, w zgodzie z naturą. Kocham to.
Jak widać wykonałaś sporą pracę. To wspaniale, że miałaś tyle roślin do przeniesienia. Szybko się u Ciebie zazieleni i zakwitnie. Miałaś dobry początek, mimo ogromu pracy, jaki musiałaś włożyć w oczyszczenie ziemi, efekty szybko widać.
Życzę Ci, żeby wszystko się przyjęło i pięknie rosło.
Jak duża jest Twoja działka? Czy jest faktycznie na wsi, czy gdzieś na obrzeżach miasta?
Powodzenia.
Awatar użytkownika
Kawusia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 241
Rejestracja: 2012-02-28, 14:52

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Kawusia »

Witaj Igo, tak ja czuję podobnie - obłędnie, działka ma 10 arów, część zabiera dom, altana i kiedyś w przyszłości garaż. Rosną na niej też "stare sosny" i kilka świerków, zaplanowaliśmy zabudowę w taki sposób, aby jak najwięcej drzew mogło z nami pozostać, teraz pracuję nad dokomponowaniem się do nich. Administracyjnie, obrzeża dużego miasta, ok 20 km do centrum, w praktyce wieś, która została poszatkowana na działki budowlane i za jakiś czas będzie willowym osiedlem. Bardzo spokojnie, choć w okolicy same budowy. Życie w tym miejscu płynie innym rytmem. Nawet w wolny dzień wstaję rano, bo mi się chce i spędzam maksymalnie czas na powietrzu. Dom skierowany jest frontem do południa, sypialnie od wschodu, część dzienna na południe i zachód. Moje życie stało się pełne światła.
Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe. Pozdrawiam Ewa i zapraszam na moje zielone tereny
Moje królestwo, przeniesione do obłędnego miejsca ;)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Iga51 »

To wspaniale, że działka ma 10 arów, a nie jak te, które powstają blisko miasta po 300 lub 500 m2. Ja mam u siebie 20 arów, ale moje siedlisko to stary dom we wsi wśród pól.
Dobrze, że zachowaliście stare iglaki, przynajmniej nie masz całkiem pusto. Domy mamy podobnie usytuowane, też front mam na południowej wystawie. Nasza wieś jest 25 km od miasta. Życie faktycznie toczy się innym rytmem. Ja chociaż chodzę spać po północy (jestem nocnym markiem), to i tak wstaję przed 6 rano. Większość czasu też spędzam w ogrodzie.
Już jestem ciekawa bieżących zdjęć z Twojego nowego Królestwa.
Awatar użytkownika
Kawusia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 241
Rejestracja: 2012-02-28, 14:52

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Kawusia »

Heh, przy nowym ogrodzie moje dotychczasowe Królestwo, wydaje się co najwyżej księstwem :lol: , jedna skarpa i kilka zagonków, nowe miejsce to nowe możliwości, można kreować rzeczywistość od podstaw, uniknąć starych błędów. U nas jeszcze wiele do zrobienia, przeprowadziliśmy się w październiku, nie mamy tarasu, ścieżek, garażu, trawnika też nie zakładam na razie, postanowiłam wzmocnić glebę, posiałam łubin, na około połowie terenu pod trawnik ( z reszty trzeba wybrać perz), może jakiś kurzeniec na zimę, a trawnik w przyszłym roku, choć bardzo by się przydał, bo piach nosi się nieopisanie. Na szczęście nie mam już 20 lat i jestem dużo bardziej cierpliwa ;) W sam raz do świadomego gospodarowania ziemią. :lol:

-- Ostatnio dodano 2014-04-10, 13:22 --

Mam na forum wiele do nadrobienia, mnóstwo fotek w aparacie, bo staram się w miarę na bieżąco wszystko uwieczniać, teraz kilka zdjęć wczesnowiosennych. Całą zimę dokarmiałam ptactwo, mam mnóstwo zdjęć z tego czasu, ale może kiedyś je umieszczę, aby nie przeciążać serwera, zamieszczam tylko te ze słonecznego dnia, ptaki zresztą cały czas u nas na ogrodzie urzędują.

-- Ostatnio dodano 2014-04-10, 13:35 --

Załączniki
stały gość pod karmnikiem - bażant
stały gość pod karmnikiem - bażant
pierwsze kwitnące na ogrodzie - krokusy
pierwsze kwitnące na ogrodzie - krokusy
przylaszczka
przylaszczka
trytoma
trytoma
liliowiec
liliowiec
zięba
zięba
winnica, z boku miejsce na powojniki przy kratkach
winnica, z boku miejsce na powojniki przy kratkach
magnolia wygląda na żywą
magnolia wygląda na żywą
DSCF0701.JPG
a kto tu się chowa?
a kto tu się chowa?
widok na pergolę, przy niej róże: Sympatie, oraz Golden Glow i  Etoile Violet powojnik
widok na pergolę, przy niej róże: Sympatie, oraz Golden Glow i Etoile Violet powojnik
widok na przed ogródek
widok na przed ogródek
żylistek różowy.. jest piękny gdy kwitnie
żylistek różowy.. jest piękny gdy kwitnie
to mój jagodnik, dalej powstaje warzywnik
to mój jagodnik, dalej powstaje warzywnik
wschodzi już posadzony jesienią czosnek
wschodzi już posadzony jesienią czosnek
posadziłam bratki, aby było weselej, nic nie kwitło wtedy
posadziłam bratki, aby było weselej, nic nie kwitło wtedy
po przycięciu bukszpanu, założyłam szkółkę
po przycięciu bukszpanu, założyłam szkółkę
na poddaszu przechowałam i rozmnażam roślinki
na poddaszu przechowałam i rozmnażam roślinki
i pierwszy raz przezimowałam sundawillę
i pierwszy raz przezimowałam sundawillę
Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe. Pozdrawiam Ewa i zapraszam na moje zielone tereny
Moje królestwo, przeniesione do obłędnego miejsca ;)
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: elza »

Kawusiu, przepraszam,ale diabelnie ci zazdroszczę tego domu.O takim marzę-dokładnie takim.
Cudnie masz,i do tego ten osobisty mały las...ach marzenie moje.Masz co obsadzać i robić,oby ci sił starczyło i zdrówka.Życzę ci tego z całego serca.Proszę powiedz jeśli wiesz jaka to odmiana tulipana.Uwielbiam tulipany a ten jest obłędny.Jest w twoim poprzednim wątku, strona 1,wpis z 1 marca godzina 13:12, zdjęcie nr 11.Będę ci wdzięczna.
Pozdrawiam cieplutko-Eliza
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
Kawusia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 241
Rejestracja: 2012-02-28, 14:52

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Kawusia »

Elzo, przypuszczam, że chodzi Ci o ten żółto czerwony? To tulipan monsella, jak wpiszesz w google to ani chybi znajdziesz, nie podejrzewam, aby mi się udało go zabrać do nowego ogrodu.. te tulipki tak lubią się chować jesienią, udało mi się trochę znaleźć, ale te chyba będą cieszyć innych, ja muszę kupić nowe :lol: . Dziękuję za miłe słowa, wierz że osiągniesz to o czym marzysz, wtedy jest szansa, że się spełni. Zapraszam na spacerki, postaram się aby ten wątek kwitł tak jak wszystko w Waszych ogrodach, bo to moje marzenie, cudny ogród z mnóstwem kwiatów.
Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe. Pozdrawiam Ewa i zapraszam na moje zielone tereny
Moje królestwo, przeniesione do obłędnego miejsca ;)
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: elza »

Tak, o niego mi chodzi-jest cudny.Dziękuję za nazwę.Muszę go mieć,więc nazwa wędruje do zeszytu z notatkami działkowymi.
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
mar33
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2014-04-10, 19:35

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: mar33 »

Witam sąsiadeczkę, spacer wirtualny odbyłam i jestem zauroczona okolicą i ogromem prac wokół domu w tak krótkim czasie :super: ale znając Ewuś Twój zapał ogrodniczy / i nie tylko / oraz zmysł artystyczny będzie pięknie. Mam nadzieję, że w tym roku uda się mi odbyć spacer wirtualny po ogrodzie i po okolicznych lasach :hurra:
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: malina »

Znam to "obłędne wiejskie życie" jest pracowite,czasochłonne,ale piękne ,satysfakcja murowana.Życzę powodzenia Halina :)
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Kawusia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 241
Rejestracja: 2012-02-28, 14:52

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Kawusia »

Witaj mar33, na naszym forum, dzięki, że do mnie Maryniu kochana zajrzałaś, zawsze lepiej zobaczyć choćby wirtualnie, póki nie odwiedzisz mnie na nowych włościach.
Halinko, dzięki za miłe słowa i odwiedziny, Twój zmysł artystyczny pięknie przejawia się w kompozycjach, też mi się marzą kosze pełne kwiatów.
Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe. Pozdrawiam Ewa i zapraszam na moje zielone tereny
Moje królestwo, przeniesione do obłędnego miejsca ;)
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: malina »

Kawusia pisze:Witaj mar33, na naszym forum, dzięki, że do mnie Maryniu kochana zajrzałaś, zawsze lepiej zobaczyć choćby wirtualnie, póki nie odwiedzisz mnie na nowych włościach.
Halinko, dzięki za miłe słowa i odwiedziny, Twój zmysł artystyczny pięknie przejawia się w kompozycjach, też mi się marzą kosze pełne kwiatów.
Właśnie przyszła nowa dostawa koszy z poł. Polski b. tanie.możesz marzenia przekuć w czyn.Pozdrawiam Halina
/A jak ci na imię ,było by milej/ :hyhy: :hyhy:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Danka »

Życie na wsi, z ogródkiem do zagospodarowania rzeczywiście jest obłędne :-D Ale za jaka potem satysfakcja :rotfl: Bo to wszystko my, własnymi rękami zrobiliśmy :lol: I widać zmiany :mrgreen:
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Iga51 »

Halinko, zdaje się, że Kawusia to Ewka, bo tak ją nazwała mar33. Więc już się wydało.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: malina »

Iga51 pisze:Halinko, zdaje się, że Kawusia to Ewka, bo tak ją nazwała mar33. Więc już się wydało.
dzięki Halina :D
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
ODPOWIEDZ