Obłędne wiejskie życie

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kawusia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 241
Rejestracja: 2012-02-28, 14:52

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Kawusia »

Witajcie, mam za sobą pracowity weekend i wiele satysfakcji, wreszcie przekopałam resztę gruntu pod warzywnik, wysiałam koper, fasolkę , buraczki, ogórki, znalazłam też nasiona dyni korona cierniowa, poszły do ziemi. Wysiałam kwiatki maciejkę, gailardię nadobną, gilię główkową, cynie, portulanki. Dokupiłam dziś jeszcze nasiona - godecje, astry, smagliczki. Wschodzą mi aksamitki, rośnie rozsada aksamitki białej, szałwi błyszczącej, astrów, mydlnicy bazyliowatej oraz sałaty. Mam już 5 cm groszek pachnący i groszek zielony, wzeszły posiane w listopadzie pietruszki, ale się tym wszystkim cieszę i ekscytuję :lol: jak małe dziecko. Kupiłam 3 sadzonki goździków, dziś w Netto Rodoendrona Germania. W sobotę posadziłam między opadami Dwie azalie Kermesiny (Alba i Rosa) oraz powojnik Pafar i Omoshiro. W międzyczasie plewię podlewam, doglądam, przekopuję pod trawniki i takie tam.. musiałam dokupić sprzęt widły, bo złamałam ząb, gracę - kupiłam strzemiączko rewelacyjna, wyrwichwasta i obcinacz do darni ze stopą, wszystkie w rozsądnych cenach i polskiej produkcji. Miętę posiałam w koszu, ale czy coś wzejdzie? te nasiona jak ziarnka piasku :mrgreen: Janie pierwsze winogrono ruszyło, jak coś podrośnie wtedy chętnie o tym napiszę, rzeczywiście 7 odmian, któreś na pewno się udadzą.
Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe. Pozdrawiam Ewa i zapraszam na moje zielone tereny
Moje królestwo, przeniesione do obłędnego miejsca ;)
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Zenia »

Witaj Ewo. Widzę że podobnie jak ja masz za sobą pracowity weekend. Zamiast odpoczywać pracujemy jak te mróweczki i jeszcze nas to cieszy. :lol: . Pracujemy i ciągle coś dokupujemy, ciągle mało. ;) . Piękne masz tulipanowe poletko, tyle odmian i kolorów. Piękne te o barwnych liściach, jak takie spotkam to kupię. Moje w tym roku zawiodły, tak jak przewidywałam. ;-) Dobrze że już inne kwiatki kwitną i jest troszkę kolorowo. Pozdrawiam serdecznie. :D
Pozdrawiam Zuzia
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Elzbieta M »

Fakt , Ewciu - pracujesz pelna para.Czy moglabys zrobic zdjecie....nie roslinki tym razem , lecz tego obcinacza do darni. Chyba by mnie to zainteresowalo. Uzywalas juz? Jak sie spisuje? A moze ktos ci zrobi zdjecie przy pracy tym narzedziem?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Danka »

Elzbieta M pisze:Fakt , Ewciu - pracujesz pelna para.Czy moglabys zrobic zdjecie....nie roslinki tym razem , lecz tego obcinacza do darni. Chyba by mnie to zainteresowalo. Uzywalas juz? Jak sie spisuje? A moze ktos ci zrobi zdjecie przy pracy tym narzedziem?
Praca paliła Ci się w rękach :-D Też jestem ciekawa tego urządzenia. Kiedyś widziałam coś do obcinania darni ale nie wiem czy to to samo ;-)
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: lilia0405 »

Ewa ciężko pracowała w weekent a ja nie, sobota deszczowa a niedziela leniuchowanie i gary :oops: Ewo sporo pracy zrobiłaś widać robota Ci się w rekach pali. Pochwal się tymi narzędziami jakie zakupiłaś.
Awatar użytkownika
Kawusia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 241
Rejestracja: 2012-02-28, 14:52

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Kawusia »

Zeżarło mi post, za dużo kombinowałam :lol: co do narzędzi zamieszczę ogólnodostępne zdjęcia z netu, nie podając linków i nie wiadomo czego. Obcinak do obrzeży to odpowiednik angielskiego noża do trawników, który koszyuje ok 80-100 zł, graca strzemię jest w ofercie Fiskarsa i kosztuje ok 60 zł, wyrwichwast służy do wyrywania długaśnych korzeni - mniszek, szczaw zwyczajny itp. Polskie odpowiedniki Firmy Romanik ceny 16-25,- zł za sztukę, solidnie wykonane, porządnie oprawione, super się sprawdzają w pracy, polecam z czystym sumieniem. Wypróbowałam wszystkie obcinakiem wycięłam zielsko przy płytkach chodnikowych, graca - zostanie moim ulubionym sprzętem, chodzę po ogrodzie i ścinam drobne chwasty jakby zeskrobując je z ziemi przelatują górą zasychają i już. U mnie na działce jest mnóstwo szczawiu i jeszcze taki inny chwast z korzeniem do środka ziemi, wyrywacz nieźle sobie z nimi radzi. Później postaram się dorzucić trochę zdjęć z weekendu.
Załączniki
WYCINAK CHWASTÓW
WYCINAK CHWASTÓW
wyrwichwast.jpg (6.28 KiB) Przejrzano 3279 razy
OBCINAK NÓŻ DO DARNI TRAWY ZE STOPĄ
OBCINAK NÓŻ DO DARNI TRAWY ZE STOPĄ
obcinak.jpg (2.71 KiB) Przejrzano 3279 razy
GRACA STRZEMIĘ
GRACA STRZEMIĘ
graca strzemię.jpg (8.77 KiB) Przejrzano 3279 razy
Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe. Pozdrawiam Ewa i zapraszam na moje zielone tereny
Moje królestwo, przeniesione do obłędnego miejsca ;)
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: elza »

Ewuniu, pytanie do narzędzia z załącznika nr 1. Czy on dobrze wyrywa z korzeniami mlecze?Czy może je ucina i kawałek korzenia i tak zostaje w ziemi? Pytam,bo ten hak wygląda jakby od wewnętrznej strony też był naostrzony.Bardzo by mi się przydał taki sprawdzony sprzęcior konkretnie właśnie do mleczy,które mi się rozsiewają od sąsiadki.
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Danka »

Wycinak do chwastów pierwszy raz widzę. Gdybym ujrzała takie narzędzie zastanawiałabym się do czego służy. :-o Obcinak do darni jest taki sam jak widziałam ;-) Może kiedyś je kupię :-D
Awatar użytkownika
Kawusia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 241
Rejestracja: 2012-02-28, 14:52

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Kawusia »

Elizo, u mnie mlecza niewiele, ale myślę, że to jak głęboko sięga wyrywacz zależy od tego na ile go wkręcimy i naszej wprawy, ja dopiero się uczę ale korzenie wyrywa dogłębnie, lepiej niż ręcznie.
Danko, obcinacz do darni był inspiracją.. zastanawiałam się nad jakimiś obrzeżami wzdłuż trawnika, ale to po primo koszty, secundo niezbyt to wszystko trwałe i estetyczne, podobno wystarczy taką darń przycinać 2-3 razy w sezonie, jeśli jesteś zainteresowana to w google znajdziesz więcej informacji to coś znajdziesz wpisując "trawnik obrzeże ostry kant" :D
Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe. Pozdrawiam Ewa i zapraszam na moje zielone tereny
Moje królestwo, przeniesione do obłędnego miejsca ;)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Iga51 »

Witaj pracusiu. Ewuniu, wyrywacz chwastów koniecznie muszę sobie kupić. Fajna sprawa. A co do pozostałych narzędzi, to nie wyobrażam sobie utrzymania obrzeży trawnikowych bez noża do darni. Używam go od początku, jak tylko posiałam pierwszy trawnik. Moje co prawda są już bardzo zużyte, ale za to widać,że nie leżą w szopie, tylko są w ciągłym ruchu.

Obrazek

Masz rację, że wystarczy dwa, trzy razy w sezonie objechać obrzeże trawnikowe przy rabatach.
Ja moje narzędzia też mam polskiej produkcji, jedynie raz w sezonie ostrzę oba narzędzia. Graca- strzemię doskonale nadaje się do czyszczenia ścieżek. Ścina wszystko, każde mniejsze i większe chwasty.
To są moje ulubione narzędzia, bo bardzo ułatwiają pracę.
Awatar użytkownika
Kawusia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 241
Rejestracja: 2012-02-28, 14:52

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Kawusia »

Igo ja odkrywam Amerykę, w dawnym ogródku miałam ścisk i nawet na chwasty niewiele miejsca, ale te połacie ziemi w nowym miejscu, muszę jakoś ogarnąć poszukałam, poczytałam, znalazłam i kupiłam.
To wspaniała oszczędność czasu i siły i nie trzeba się ciągle schylać. Twoje narzędzia Igo, widać, że się nie opylają, tylko ciężko pracują. Mam techniczne pytanie, ostrzysz sama czy gdzieś je wozisz w marketach są takie wszystko ostrzące punkty, korzystasz z takich usług?
Do wszystkich Jeśli macie jakieś takie "urządzenia" które usprawniają pracę i ułatwiają życie, to chętnie uzupełnię "park narzędziowy" czekam na propozycje do niezbędnika ogrodnika. :lol:
Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe. Pozdrawiam Ewa i zapraszam na moje zielone tereny
Moje królestwo, przeniesione do obłędnego miejsca ;)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Iga51 »

Ewuniu, ja te narzędzia ostrzę sama. Mam taką specjalną osełkę z rączką. Doskonale ostrzy mi się nią szpadle, gracki i inne narzędzia.

Obrazek.

Ewciu, jak chcesz, to ja te zdjęcia zlikwiduję, albo przeniosę do swojego wątku. Nie chcę zaśmiecać Ci wątku, chyba, że Ci one nie przeszkadzają.
Awatar użytkownika
Kawusia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 241
Rejestracja: 2012-02-28, 14:52

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Kawusia »

Dziękuję Igo nie przerzucaj zdjęć, wcale mi tu nie szkodzą, mam też osełki do kosy, dostałam od ojca drobniejszą i bardziej gruboziarnistą, więc kiedy się stępią spróbuję sama naostrzyć, pewnie to nic takiego. :) Twoja osełka jest super, pierwsze widzę taki sprzęt. :]
Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe. Pozdrawiam Ewa i zapraszam na moje zielone tereny
Moje królestwo, przeniesione do obłędnego miejsca ;)
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: elza »

Ewciu, mi chodziło o to czy jak wsadzisz go głęboko w ziemię przy samym korzeniu to czy idzie nim wyjąć mlecz z całym korzeniem. Wiadomo,że im starszy mlecz tym dłuższy korzeń z odnogami do tego,ale ja nie dopuszczam do takiego stanu,bo potem tylko mordęga.
O gracy nigdy w życiu nie słyszałam i nigdzie czegoś takiego nie widziałam.Ona pewnie po prostu ucina chwasty zostawiając korzenie w ziemi?
Jeżeli chodzi o inne narzędzia w moim zasobie to ja sobie Ewciu nie wyobrażam mojego bytu na działce bez wideł amerykańskich-to chyba moje ulubione narzędzie w ogrodzie.Niedawno kupiłam w Lidlu krótkie grabie do liści.Długie z teleskopem mam od dawna - też z Lidla. Te krótkie bardzo się przydają,w trudno dostępnych miejscach,które chcemy delikatnie wygrabić a zwykłe grabie i grabki są zbyt agresywne.To narzędzie idzie jako drugie w kolejce po widłach amerykańskich.
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
Kawusia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 241
Rejestracja: 2012-02-28, 14:52

Re: Obłędne wiejskie życie

Post autor: Kawusia »

Elizo, tak to działa, wkręcasz chwast i rozluźniasz ziemię wokoło, korzeń wychodzi nie ucina się :) jest z jednej strony takie uszko które ten korzeń przytrzymuje. Graca faktycznie ścina wszystko jak leci, ale te chwasty które się same wysiewają można ścinać, ich zadanie to szybko zakwitnąć i rozsiać się po okolicy i w tym graca okazuje się być niezawodna.
Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe. Pozdrawiam Ewa i zapraszam na moje zielone tereny
Moje królestwo, przeniesione do obłędnego miejsca ;)
ODPOWIEDZ