Nowy trawnik z rolki - porada

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
marcinj69
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2022-07-04, 11:45

Nowy trawnik z rolki - porada

Post autor: marcinj69 »

Witam.

Mam 4 tygodniową trawę z rolki i podlewanie ogrodowe (podlewana solidnie każdego dnia). Co tydzień kosiłem trawę na około 55mm. Po skoszeniu na około 45mm, zauważyłem, że od spodu jest żółtawa (może niedosłoneczniona), wygląda gorzej przy niższym skoszeniu. Po rozmowie z ogrodnikiem stwierdził, że trawa się jeszcze ukorzenia. Pytanie, czy tak jest, czy może warto czymś nawozić teraz wielkoskładnikowym. Na zdjęciu widać kawałki, które skosiłem na 45mm. Pytanie, czy tym się martwić, czy jednak po tak skoszeniu wszystko dojdzie do siebie i to normalny proces.
Załączniki
290989887_1076923729913497_4279678795578963294_n.jpg
291002313_967806680556308_3396795711200895843_n.jpg
291045869_703671454057546_835186531172356844_n.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Nowy trawnik z rolki - porada

Post autor: Petrus »

Witaj. Trawa z rolki w nowym miejscu się aklimatyzuje- przyzwyczaja do nowych warunków siedliskowych dlatego może wyglądać stosunkowo nieatrakcyjnie. Podczas suszy trzeba regularnie nawadniać, tak by zdążył trawnik wyschnąć przed nocą. Gdy nadmiernie jest pokryty rosą mogą pojawiać się choroby grzybowe i trawa na dole może żółknąć. Jeżeli nawoziłeś podłoże przed rozłożeniem rolek trawy lub zrobiła to firma ogrodnicza to na ten czas nie trzeba. Zrób to za około 7 dni.
Wysokość koszenia trawnika zależy również od rodzaju mieszanki. Niektóre gatunki traw kosi się minimalnie na 5-6 cm, a inne można niżej lub jeszcze wyżej- wszystko zależy od użytych gatunków. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
marcinj69
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2022-07-04, 11:45

Re: Nowy trawnik z rolki - porada

Post autor: marcinj69 »

Ok, mamy wrzesień, skosiłem niżej. Dokładnie na 45 mm. Miałem dzisiaj drugie koszenie na tej wysokości w odstępie 6 dni. Na 1 zdjęciu widać skoszony pasek, duża różnica estetyczna. Teraz wiem, że nic z tym nie zrobię .Tydzień temu po skoszeniu zastosowałem nawóz jesienny, powtórzę na początku października. Generalnie trawa jest bardzo gęsta, a moja kosiarka elektryczna nie wyrabia przy koszeniu 45mm i pewnie dlatego przy niższym koszeniu widać przesychanie. Czy coś mogę teraz więcej zrobić i od czego zacząć na wiosnę, aby przy 45mm trawa była zielona, a nie żółta jak na polu :)? (trawnik z rolki około 3 miesiące). Generalnie zmniejszyłem teraz ilość podlewania. Z góry dziękuję za porady.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Nowy trawnik z rolki - porada

Post autor: Petrus »

Cześć. Generalnie wszystko rozchodzi się jaką masz mieszankę nasion. Poszczególne gatunki mają swoje maksymalne lub minimalne wysokości koszenia i nic się nie poradzi na to. Wszystko trzeba przemyśleć na etapie zakładania trawnika, czy chcemy mieć nisko koszoną trawę- 'jak na polu golfowym' :rotfl: czy może być nieco wyższa bo od tego zależy dobór gatunków trawy. Na przykład mieszanka zawierająca w przewadze wiechlinę łąkową będzie zawsze brzydko wyglądała koszona na 4-4.5 cm bo ta trawa jest wrażliwa na zbyt niskie koszenie. Skoszona na 5-7 cm będzie soczyście zielonym trawnikiem. ;)
U ciebie pozostaje koszenie na 5-6 cm. Od marca do października regularne nawadnianie i nawożenie plus oczywiście wertykulacja i aeracja.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
marcinj69
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2022-07-04, 11:45

Re: Nowy trawnik z rolki - porada

Post autor: marcinj69 »

A to widać, że tutaj jest "wiechlina łąkowa", czy tak podejrzewasz? Generalnie dobra wiadomość to by nie była, że nie mógłbym skosić niżej niż 5cm.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Nowy trawnik z rolki - porada

Post autor: Petrus »

To akurat był przykład z wiechliną łąkową. Niekoniecznie musi występować u Ciebie, chociaż przydałby się skład nasion traw jaki jest u Ciebie. Ewentualnie dopytać firmy, która układała trawnik lub dostarczała Ci trawę. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
marcinj69
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2022-07-04, 11:45

Re: Nowy trawnik z rolki - porada

Post autor: marcinj69 »

Zacząłem teraz wygrabiać suchą trawę. Mogę powiedzieć, że ręcznie to jest chyba nie do wygrabienia, tyle tego zbieram. Nie wiem, czy przez to, że trawa była gęsta i kosiarka często coś zostawiała, czy że wysoko kosiłem i nisko trawa była żółta. Generalnie muszę się mocno namachać, aby w 1 miejscu wszystko wygrabić, sporo tego zbieram, a mam 450m2. Pytanie, czy na wiosnę można przeprowadzić chociaż lekką wertykulację, na jakiś 1mm-3mm, aby to zebrać. Trawnik założony na przełomie maja i czerwca, cały czas podlewany. Czytałem, że wertykulację można robić po 2 latach, czyli teoretycznie dopiero na wiosnę 2024. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Nowy trawnik z rolki - porada

Post autor: Petrus »

Cześć. Wertykulacje po 2-3 latach wykonuje się zazwyczaj na trawnikach które zakładaliśmy z siewu. Trawnik z rolki już rośnie jakiś czas na plantacji i darń jest zbita i ukorzeniona więc wertykulacje można robić już po roku. Wiosną możesz zrobić lekką wertykulację. Wałkiem do aeracji też z efektami zbiera się obumarłe źdźbła i resztki z trawnika ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
marcinj69
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2022-07-04, 11:45

Re: Nowy trawnik z rolki - porada

Post autor: marcinj69 »

Dzięki za odpowiedź, ułatwi mi to pracę. Po niższym skoszeniu, trawnik po 2 tygodniach doszedł do siebie i jest zielony. Cały jest ok poza środkową częścią, która nie doszła do siebie. Mam kilka podejrzeń. Na zdjęciu zaznaczyłem zraszacze, które są po obu stronach. Czy możliwe, że ta część miała za dużo wody i trochę przegniła (kawałki trawy na zdjęciu), bo zraszacze pokrywają ten sam rejon, a po podlewaniu jak ustanę w tym miejscu to czuję wodę pod nogami. Ta część jest także najbardziej nasłoneczniona więc może za mało podlewana ? :) Nie wiem, czy na źdźbłach, które załączyłem widać, że jest ona albo przegniła, albo przesuszona. Z góry dziekuję. Porady na wagę złota.
Załączniki
zraszacze, część żółta
zraszacze, część żółta
312317500_825258898899564_8567357208820406882_n.jpg
312898709_1203687416854417_3381532790887100601_n.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Nowy trawnik z rolki - porada

Post autor: Petrus »

Witaj. Zbyt długo utrzymująca się woda w glebie gdzie rośnie trawa też jest niekorzystna. Korzenie się wtedy duszą i sama darń nie wygląda korzystnie. Na Twoim 3 zdjęciu trawa nie wygląda dobrze. Wygląda jakby była słabo napowietrzona gleba i zbyt zbita. Stosowałeś jakieś nawozy w tym roku?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
marcinj69
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2022-07-04, 11:45

Re: Nowy trawnik z rolki - porada

Post autor: marcinj69 »

Generalnie to trawa z rolki założona na koniec maja. Stosowałem 1x nawóz azotowy oraz 1x w październiku jesienny. Wszędzie teren został podniesiony o około 6- 10cm czarnoziemem i ubity, na to rolka. Pod czarnoziemem, często jest glina, która ciężko przepuszcza pewnie wodę. Po niższym skoszeniu w wielu miejscach trawa była żółta, ale doszła do siebie, oprócz środka. Wszędzie za to mogę grabić po 10 min grabiami i wygrabię dużą ilość suchej trawy. Trawnik był tak gęsty, że kosiarka miała problem z koszeniem. Jeśli na środku stoi woda, to pewnie warto zebrać na wiosnę trawę suchą/zgniłą, zrobić aearcję/wertykulację i nawieźć. Na początku podejrzewałem, że kosząc na 7cm, niższe warstwy nie dostawały słońca, to się sprawdziło w większości, bo trawa zrobiła się zielona.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Nowy trawnik z rolki - porada

Post autor: Petrus »

Część. Z czasem po obserwacjach będziesz wiedział ile trawnik potrzebuje wody i jakich zabiegów pielęgnacyjnych. Za mało też nawoziłeś w tym roku. 1 porcja nawozu azotowego od maja do października to zbyt mało. Po zimie zrób wertykulacje, od marca-kwietnia zacznij regularne nawożenie potem regularnie nawadniaj podczas upałów i trawnik będzie ok.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
marcinj69
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2022-07-04, 11:45

Re: Nowy trawnik z rolki - porada

Post autor: marcinj69 »

Tak zrobię, dzięki.
marcinj69
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2022-07-04, 11:45

Re: Nowy trawnik z rolki - porada

Post autor: marcinj69 »

Czy generalnie widać, że powodem mogła być zbyt duża ilość wody? czy raczej to ślepy traf? Może problemem była ubita ziemia, która nie wpuszczała wody, która potem w większości wyparowała, albo spływała do dołu. Dopytuję tak, bo zastanawiam się, czy coś zmienić w sposobie pielęgnacji, więcej/mniej wody, oprócz zabiegów, które oczywiście zrobię (aeracja, wertykulacja, większe nawożenie).
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Nowy trawnik z rolki - porada

Post autor: Petrus »

Cześć. Jeżeli gleba pod trawnikiem jest zbita, ciężka, słabo przepuszcza wodę to od razu odbija się to na wyglądzie trawy. Korzenie są wtedy słabo napowietrzone i część nadziemna źle wygląda- trawa żółknie, kępy słabo się rozrastają. Trawniki z których często korzystamy (regularne deptanie ubija glebę) powinny być częściej napowietrzane (głębokie nakłuwanie widłami, piaskowanie, czy nawet wertykulacja wertykulatorem rurkowym, który nakłuwa darń i glebę rurkami a w nie można potem wsypać piasek). Uprawa trawnika to proces i bardzo dużo pracy, którą trzeba regularnie wykonywać... ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ