Nowy trawnik z rolki - porada

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
marcinj69
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Nowy trawnik z rolki - porada

Post autor: marcinj69 »

Witam.

Mam 4 tygodniową trawę z rolki i podlewanie ogrodowe (podlewana solidnie każdego dnia). Co tydzień kosiłem trawę na około 55mm. Po skoszeniu na około 45mm, zauważyłem, że od spodu jest żółtawa (może niedosłoneczniona), wygląda gorzej przy niższym skoszeniu. Po rozmowie z ogrodnikiem stwierdził, że trawa się jeszcze ukorzenia. Pytanie, czy tak jest, czy może warto czymś nawozić teraz wielkoskładnikowym. Na zdjęciu widać kawałki, które skosiłem na 45mm. Pytanie, czy tym się martwić, czy jednak po tak skoszeniu wszystko dojdzie do siebie i to normalny proces.
Załączniki
290989887_1076923729913497_4279678795578963294_n.jpg
291002313_967806680556308_3396795711200895843_n.jpg
291045869_703671454057546_835186531172356844_n.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert

Re: Nowy trawnik z rolki - porada

Post autor: Petrus »

Witaj. Trawa z rolki w nowym miejscu się aklimatyzuje- przyzwyczaja do nowych warunków siedliskowych dlatego może wyglądać stosunkowo nieatrakcyjnie. Podczas suszy trzeba regularnie nawadniać, tak by zdążył trawnik wyschnąć przed nocą. Gdy nadmiernie jest pokryty rosą mogą pojawiać się choroby grzybowe i trawa na dole może żółknąć. Jeżeli nawoziłeś podłoże przed rozłożeniem rolek trawy lub zrobiła to firma ogrodnicza to na ten czas nie trzeba. Zrób to za około 7 dni.
Wysokość koszenia trawnika zależy również od rodzaju mieszanki. Niektóre gatunki traw kosi się minimalnie na 5-6 cm, a inne można niżej lub jeszcze wyżej- wszystko zależy od użytych gatunków. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
marcinj69
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Ok, mamy wrzesień, skosiłem niżej. Dokładnie na 45 mm. Miałem dzisiaj drugie koszenie na tej wysokości w odstępie 6 dni. Na 1 zdjęciu widać skoszony pasek, duża różnica estetyczna. Teraz wiem, że nic z tym nie zrobię .Tydzień temu po skoszeniu zastosowałem nawóz jesienny, powtórzę na początku października. Generalnie trawa jest bardzo gęsta, a moja kosiarka elektryczna nie wyrabia przy koszeniu 45mm i pewnie dlatego przy niższym koszeniu widać przesychanie. Czy coś mogę teraz więcej zrobić i od czego zacząć na wiosnę, aby przy 45mm trawa była zielona, a nie żółta jak na polu :)? (trawnik z rolki około 3 miesiące). Generalnie zmniejszyłem teraz ilość podlewania. Z góry dziękuję za porady.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert

Cześć. Generalnie wszystko rozchodzi się jaką masz mieszankę nasion. Poszczególne gatunki mają swoje maksymalne lub minimalne wysokości koszenia i nic się nie poradzi na to. Wszystko trzeba przemyśleć na etapie zakładania trawnika, czy chcemy mieć nisko koszoną trawę- 'jak na polu golfowym' :rotfl: czy może być nieco wyższa bo od tego zależy dobór gatunków trawy. Na przykład mieszanka zawierająca w przewadze wiechlinę łąkową będzie zawsze brzydko wyglądała koszona na 4-4.5 cm bo ta trawa jest wrażliwa na zbyt niskie koszenie. Skoszona na 5-7 cm będzie soczyście zielonym trawnikiem. ;)
U ciebie pozostaje koszenie na 5-6 cm. Od marca do października regularne nawadnianie i nawożenie plus oczywiście wertykulacja i aeracja.
Pozdrawiam, Piotr.
marcinj69
Witamy na forum!
Witamy na forum!

A to widać, że tutaj jest "wiechlina łąkowa", czy tak podejrzewasz? Generalnie dobra wiadomość to by nie była, że nie mógłbym skosić niżej niż 5cm.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert

To akurat był przykład z wiechliną łąkową. Niekoniecznie musi występować u Ciebie, chociaż przydałby się skład nasion traw jaki jest u Ciebie. Ewentualnie dopytać firmy, która układała trawnik lub dostarczała Ci trawę. ;-)
Pozdrawiam, Piotr.
ODPOWIEDZ