Nowy trawnik na starym?

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Nowy trawnik na starym?

Post autor: Iga51 »

Witaj. Bardzo ładnie zrobiłeś rabatę przy ogrodzeniu.
Masz rację, że Twój nieszczęsny trawnik Damianie, to faktycznie nie jest trawnik. Chyba nie masz wyjścia. Musisz to wypalić, bo nawet perz widać. Trawniki można siać od 15 kwietnia do 15 września. Latem również. Upały o tyle nie sprzyjają, że musiałabyś podlewać codziennie wczesnym rankiem, ewentualnie wieczorem.

Na razie polej roundupem i czekaj, aż wszystko zniknie. Potem możesz zabierać się do przygotowania gleby pod trawnik. Spokojnie, bez pośpiechu a jeszcze w tym sezonie będziesz miał trawnik. Im lepiej przygotujesz podłoże, tym trawa będzie ładniejsza. Do tego jednak muszą minąć przynajmniej 3 tygodnie. Potem zobaczymy co dalej. Bo albo tylko przekopiesz, nawieziesz glebę nawozem azotowym do trawników, wyrównasz, zwałujesz i będziesz siać, albo przekopiesz i dowieziesz trochę nowego podłoża i dalej, jak wyżej.
Powodzenia.
Damian
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2015-04-22, 21:43

Re: Nowy trawnik na starym?

Post autor: Damian »

Fajnie, że się podoba, wrzucę jeszcze parę zdjęć, żeby lepiej zobrazować tą całą pracę.
Skoro można zakładać teraz trawnik to raczej nic straconego trzeba się poprostu za to zabrać.
Mam trochę ziemi z odzysku po wytrzepaniu tych darni, tylko ciekawe ile chwastów w tej ziemi się kryje, co mogłem to usuwałem, jakieś korzenie czy kamienie, a całość spokojnie czeka do wykorzystania pod nowy trawnik.
Mam środek chwastobójczy Glifoherb 360 SL ale najlepiej kupić sprawdzony Roundup i wszystko wypsikać.
Rok temu zostało psiknięte przypadkiem tym Glifoherbem i do dziś nawet jeden chwast na tym miejscu nie urósł więc może to jakiś mocny środek który nawet latami w glebie zostaje i nic nie rośnie ale może tak nie być tylko teoretyzuję tak mi mówią, też, żebym zobaczył na to miejsce bo wypsikam całe podwóreczko i przez lata mi tam trawa na urośnie :hyhy:
Dzięki za pomoc i pozdrawiam Damian.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Nowy trawnik na starym?

Post autor: Iga51 »

Damianie, tydzień temu na swoim ugorze popryskałam roudupem, ale w ub. roku tez pryskałam, tylko nic na tym terenie nie robiłam, a teraz chwasty miałam po pas. Więc jak napisałam, tydzień temu pryskałam, wszystko żółknie, mam nadzieję, że małe chwaściki, co się wysiały, też znikną i mam zamiar za dwa tygodnie szykować podłoże pod nowy trawnik. Na pewno za trzy tygodnie będę siała, a że jest ciepło, to za miesiąc pewnie już będzie widać nową trawkę.
Pisałam już wcześniej, że nie znam tego środka, który Ty posiadasz, więc nie zabieram głosu w tej materii. Jak jest tak, jak piszesz, to raczej kup roundup. W ten sposób robię trawniki od wielu lat i się świetnie udają.
Damian
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2015-04-22, 21:43

Re: Nowy trawnik na starym?

Post autor: Damian »

Kupię Roundup.
Zastanawiam się czy od razu wszystko wypsikać czy nie i zacząć po kawałku. Bo ten ala trawnik mam w kilku kawałkach po np. 25m2 czy 10m2 i w jednych miejscach jest wszystko do wypsikania a w innych mam kwiaty które będę musiał przykyryć przed opryskiem. Najgorzej będzie z trawą przed wejściem do garażu, tam jest często chodzone i będzie trudno ją utrzymać dodatkowo jest cień, myślę nad takim rozwiązaniem jak kratka trawnikowa albo coś innego.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Nowy trawnik na starym?

Post autor: Iga51 »

Kwiaty przed opryskiem koniecznie musisz przykryć i tak od razu nie odkrywać. Odkryć, jak już roundup wyschnie na chwastach (godzinka przynajmniej). Jak chcesz się bawić po kawałku, to zrób najpierw jeden trawnik, potem drugi. Ja jednak robiłabym wszystko za jednym zamachem. Tym bardziej, że nie masz tego terenu pod trawniki zbyt dużo.
A przed garażem na pewno trawa Ci się nie utrzyma w dobrej kondycji. I tam kratka trawnikowa to jest doskonały pomysł.
Damian
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2015-04-22, 21:43

Re: Nowy trawnik na starym?

Post autor: Damian »

Dobrze wiedzieć, żeby na dłużej pozostawić kwiaty pod przykryciem. A 3 tygodnie po oprysku muszę wszystko wygrabić a uschnięte korzenie też czy one już nie są żadnym zagrożeniem i mogą zostać?
Kupiłem roundup, jakiś pan za plecami w ogrodniczym mnie ostrzegał żebym nie przedobrzył z ilością środka bo on ma miejsce gdzie już 3 rok nic nie rośnie, więc mogę dać spokoje taką proporcję 50ml r / 5l wody?
Dziś nie psikałem bo straszny wiatr był, jutro może się uda jak pogoda się poprawi.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Nowy trawnik na starym?

Post autor: Iga51 »

Jak wieje, nie pryskaj, bo możesz uszkodzić inne rośliny. Zawsze daję 50 ml na 5 litrowy opryskiwacz. Śmieszy mnie to, co ludzie wygadują. Co on ma za glebę, że mu po roundupie przez trzy lata nic nie rośnie. Odnoszę wrażenie, że to zwykła poczta pantoflowa. Jeden pan coś powiedział, drugi powtórzył i łańcuszek poszedł w ruch. Jestem pewna, że ten co to powiedział, nigdy roundupu nie stosował. Zdarzało mi się na początku zamieszkania na wsi, że popryskałam ugór bardzo dokładnie i tam, gdzie nic nie zdążyłam zrobić, już po miesiącu musiałam pryskać znowu, bo pełno jeszcze zielska powschodziło.

Wracając do Twojego pytania, po trzech tygodniach wygrabiam wszystko z wierzchu i całość przekopuję. Czyszczę ze wszystkich większych korzeni, mniejsze same zginą. Po przekopaniu i wyrównywaniu terenu, zawsze jeszcze coś się tam wygrabi.
Przygotuj sobie również nawóz azotowy, który rozsypiesz przed przekopaniem. Chyba, że dasz specjalne podłoże do trawników z długodziałającym nawozem. Wtedy nie musisz przed siewem dodatkowo nawozić.
Damian
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2015-04-22, 21:43

Re: Nowy trawnik na starym?

Post autor: Damian »

Wszystko dziś wypsikałem teraz czekać tylko aż będzie żółto. Na 130m2 wyszło mi gdzieś 350ml środka. Dobra ilość?
Skoro jesteśmy przy nawozie to mogę już powoli jakiś nabyć. Myślę, że dam taki co rozsypię po wygrabieniu a przed przekopaniem. Jaki mi polecisz?
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Nowy trawnik na starym?

Post autor: Iga51 »

Co do ilości, to zrobiłeś siedem pojemników pięciolitrowych. Na 130 m2, to dość sporo. Na pewno wypaliłeś wszystko doszczętnie. Teraz odczekaj trzy tygodnie.
Przed sianiem trawnika podłoże musisz wzmocnić nawozem służącym do rozbudowy bryły korzeniowej - najczęściej stosowanymi nawozami są polifoska lub azofoska. Ja stosuję w zasadzie zawsze azofoskę. Obecnie istnieją też nawozy długodziałające do trawników. Ale te stosuje się raczej na już założone wcześniej trawniki. Nie znam nazw najnowszych "wynalazków". Musiałbyś w sklepie sam poczytać. Zasada jest jedna. Nawóz musi być azotowy ( w składzie ma też potas i fosfor oraz mikroelementy). Dawka taka, jak jest zalecana przez producenta. Może to być również saletra amonowa.

Po przekopaniu gleby z nawozem zaczynasz przygotowywać podłoże do wysiania nasion traw. Wyrównaj grabiami, podlej obficie, żeby ziemia "usiadła". Odczekaj jeden dzień i następnego dnia wałuj. Jest to zabieg, który ma na celu wyrównanie powierzchni oraz zagęszczenie gleby. Wałowanie wykonujemy specjalnym walcem do trawników (powinien mieć ok 75 kg lub więcej). Wałowanie wykonujesz raz w jedną, a raz w drugą stronę, a następnie po przekątnej. Aby sprawdzić, czy gleba dostatecznie osiadła wejdź na nią, jeżeli zostawisz wgłębienie musisz ponownie przegrabiać i wałować powierzchnię, aż stanie się ona gładka i dość twarda. Czasami grabienie i wałowanie powtarzam 3 - 4 razy. Tak przygotowana gleba nadaję się do wysiewu nasion.

Bezpośrednio przed siewem glebę przegrabiasz delikatnie, aby wierzchnią warstwę rozluźnić. Ziemia powinna być wilgotna, ale tak by nie przyklejała się do narzędzi.
Wysiewać możesz ręcznie- na krzyż, albo mechanicznie- siewnikiem, również na krzyż.
Po wysiewie nasiona przykryj ziemią grabiąc, a następnie zwałuj ( w celu dociśnięcia nasion do podłoża).
Po wałowaniu konieczne jest podlewanie trawnika zraszaczem drobnokropelkowym, aby nasiona nie zostały wypłukane.

Damianie, myślę, że wszystko dokładnie Ci wyłożyłam. Gdybyś miał jeszcze jakieś wątpliwości - pytaj.
Powodzenia.
Damian
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2015-04-22, 21:43

Re: Nowy trawnik na starym?

Post autor: Damian »

Też mi się tak na oko wydawało, że sporo tego oprysku zrobiłem, ale starałem się wypryskać wszystko dokładnie i dlatego może kapeczkę przedobrzyłem...

Co do nawozu, to w sklepach ogrodniczych jest tego dość sporo, napewno jakość nie idzie w parze z ceną bo takiego nawazu za parenaście złotych nie będę kupował lepiej dać troszkę więcej a wiedzieć co się kupuje, prawda?

A czy dawać jakiś nawóz na ograniczenie mchu w trawie, bo pewnie w tych zacienionych miejscach może się pojawiać jak było wcześniej, czy raczej nie ma sensu dawać tego nawazu bo i tak nie zda większego egzaminu?

Walec posiadam więc z tym elementem szykowania podłoża nie będzie problemu. Napewno będę siał ręcznie też zakładam, że pójdzie bez problemowo.

Tak wszystko dokładnie i fachowo wyjaśnione, jeśli będe miał jakieś pytania oczywiście będę informował, z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

PS. powoli muszę myśleć jaką miesznkę traw kupić :oczami: , najistotniejszy punkt programu. :rotfl:
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Nowy trawnik na starym?

Post autor: Iga51 »

Damianie, czy to ma być trawnik tylko ozdobny, czy użytkowy? Będziecie po nim chodzić?
Jeżeli ma to być trawnik użytkowy, to przypadkiem nie skuś się na sportową, czy golf. Te trawy nie nadają się do ogrodów. Tylko i wyłącznie mieszanka uniwersalna. Z tą będziesz miał najmniej kłopotu i teraz i w przyszłości.
Jeżeli masz jakiś fragment całkiem zacieniony, to zdecydowanie mieszanka traw do cienia. Możesz do cienia dać inną i na słońce inną.
Na razie nie dawaj żadnego nawozu na ograniczenie mchu. O tym, pomyślisz w przyszłym roku. Teraz tylko nawóz azotowy i to przed sianiem. Tak, jak napisałam wyżej.
Damian
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2015-04-22, 21:43

Re: Nowy trawnik na starym?

Post autor: Damian »

Napewno trawa będzie użytkowana, w niektórych miejscach mniej innych więcęj a będą takie gdzie pewnie i bardzo dużo (ale tam muszę pewnie kratkę trawnikową położyć a dodatkowo jest cień). A jeśli w miejsca zacienione dam tą trawę uniwersalną to będzie duża różnica w jej wyglądzie w porównaniu z miejscami nasłonecznionymi? Bo jeśli tak to lepiej jak kupię uniwersalną i trochę takiej do cenia. Co sądzisz o TRAWIE BARENBRUG GREEN UNIVERSAL tylko jej chyba jest parę rodzajów bo gdzie czytam to skład inny a pisze, że uniwersalna. A może agrecol barenbrug trawa uniwersalna będzie odpowiednia. Jeśli mam brać samą uniwersalną na cały trawnik to kupię 5kg/200m2 bo za rok może mi się ta reszta przydać.
Co do mchu to robię tak jak mi przekazujesz, czyli narazie nic nie robię. :lol:
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Nowy trawnik na starym?

Post autor: Iga51 »

Green Universal - to obecnie bardzo popularna trawa. Ma doskonałą opinię. Ja jej nie stosowałam, ale na zachodzie Europy, to jest chyba najczęściej stosowana mieszanka. Holenderski Koncern Barenburg (Royal Barenburg Group) produkuje różne kompozycje traw, tworzy także mieszanki nasion opracowane specjalnie na rynek polski. Nie są to tanie mieszanki, powiedziałabym, że wręcz drogie, ale w naszym kraju zdobywają uznanie. Firma ta tworzy również mieszanki do głębokiego cienia.
Nie mogę Ci zdecydowanie polecić właśnie tych traw, no bo jak powiedziałam, ja ich nie stosowałam. Mogę się opierać tylko na opiniach tych, co je stosują. Miałam ostatnio kontakt ze znajomymi, którym właśnie firma zakładająca trawniki tę trawę wysiała. Są bardzo zadowoleni i mnie również ją polecili.
Będziesz jednak musiał sam zdecydować, co wybrać. Nie chcę Ci niczego narzucać. Pamiętaj tylko o tym, że do grodów nadają się tylko mieszanki uniwersalne.
Damian
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2015-04-22, 21:43

Re: Nowy trawnik na starym?

Post autor: Damian »

Bardzo mocno zastanawiam się nad trawą BARENBRUG GREEN UNIVERSAL 5kg oraz 1kg SHADOW.
Mam nadzieję, że na tej mojej słabiutkiej ziemi ta trawa będzie jakoś rosnąć? :roll:
Teraz takie pytanie odnośnie tej trawy, czy jak na jedym obszarze, posieję trawę uniwersalną a obok do cienia to czy nie będzie później widać gołym okiem różnicy w kolorze? Chyba nie wyjdzie mi różno zielony trawnik?

Nawóz azotowy jak teraz wysypię przed przekopaniem to następny raz kiedy będę nim nawoził czy może inny będzie mi potrzebny?

Wszystko już troszkę żółknie, ostatnio też psikłem tą ziemię którą składuję pod trawnik co wcześniej z darni odzyskałem bo już mały chwast się pojawiał i trawa.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ