Nowe Bonsai i brązowa liści

Kącik dla miłośników sztuki BONSAI
ODPOWIEDZ
Shift76
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2022-04-05, 18:29

Nowe Bonsai i brązowa liści

Post autor: Shift76 »

Dzień dobry. Posiadam od nie dawna Bonsai. Od kilku dni zaczynają mi opadać liście i nie moge znaleźć przyczyny. Opadają liście takie jak na zdjęciu ale nie tylko. Opadają też liście lekko żółtawe. Codziennie zraszam. Pomóżcie prosze. Pozdrawiam

Obrazek
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Nowe Bonsai i brązowa liści

Post autor: rafaloku »

Wstaw proszę zdjęcie całej rośliny. Jeśli to fikus, to mogło mu zaszkodzić przestawienie w inne miejsce (a nawet samo obrócenie doniczki czasem powoduje opadanie liści) lub przeciąg, np. okno otwarte w celu przewietrzenia pokoju.

Codzienne zraszanie - może być też za często i atak choroby grzybowej. Proponuję zaprzestać tak częstego zraszania i opryskać roślinę preparatem Biosept Active Spray.

Jeśli powietrze jest zbyt suche, to zazwyczaj usychają końcówki i brzegi liści (sucha tkanka koloru brązowego). Jeśli do takiego podsychania brzegów liści nie dochodziło, to znaczy, że nie trzeba tak często zraszać. Ja bym zaprzestał zraszania, opryskał Bioseptem kilka razy w odstępach co 7 dni i zobaczył jaki będzie efekt.
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Nowe Bonsai i brązowa liści

Post autor: Petrus »

Hej. To zapewne liście od fikusa tępego 'Ginseng'. Za dużo wody i gnije. On magazynuje wodę w grubych łodygach i trzeba uważać by nie lać mu ciągle lub za dużo wody. Jeżeli jest zalany to już nic mu nie pomoże. Spadną wszystkie liście, pędy będą obumierać i niestety fikus do śmieci. Jeżeli nie wszystkie liście opadły, to te brązowe i żółte trzeba usunąć. Ogranicz podlewanie, przytnij pędy i może odżyje. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Shift76
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2022-04-05, 18:29

Re: Nowe Bonsai i brązowa liści

Post autor: Shift76 »

Hej. Tak to Fikus Ginseng. Kupiony stety niestety w markecie. Tak wygląda po spryskaniu Bioseptem jak kolega wyżej napisał. Mam nadzieję, że go uratuje.
Obrazek
Obrazek

Czy macie może jakieś sprawdzone źródła kupna Bonsai w rozsądnych cenach w okolicach Wrocławia?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Nowe Bonsai i brązowa liści

Post autor: Petrus »

Tu od razu widzę pierwszy błąd- posadzenie fikusa w osłonce bez otworów odpływowych. Takim sposobem długo u Ciebie nie postoi. Zmień donice na płytszą i koniecznie z wieloma otworami odpływowymi. Podlewaj skąpo, aż 1/3 donicy od góry obeschnie.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ