Nowa działka - jak zagospodarować dużą skarpę?

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Roundup czy jakiś inny środek o działaniu totalnym może się sprawdzić. Rośliny padną ale system korzeniowy zostanie w ziemi i będzie ją trzymał. Czarna folia może pomóc ale może też zaparzać albo wysuszać ziemię i powodować powstawanie pleśni i grzybów. Wydaje mi się że lepsza była by czarna gruba agrowłóknina, ziemia by oddychała i nie rosły by też chwasty. Ale szczerze to nie mam z agrowłókniną doświadczenia, wiem że jest stosowana do ochrony przed chwastami. A Roundup stasowałem i się sprawdza.
Urtica
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-08, 20:34

Post autor: Urtica »

Spróbuję załączyć zdjęcia skarpy.

Edit: Brak zdjęć.

Podobno są tutaj.
Urtica
Urtica
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-08, 20:34

Post autor: Urtica »

Zdjęcia są robione na początku września. Nie oddają jednak rzeczywistości. Moją 6-letnią córkę ledwie z tej trawy widać. Część płaska jest zielona, ale skarpę podsuszyło słońce w ciągu lata. Dzaiłka kończy się na szczycie skarpy na linii wysokich drzew.
Urtica
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Przede wszystkim chcę polecić przykładową stronę poświęconą technologiom przydatnym do zabezpieczenia terenu przed erozją
http://www.technologie-budowlane.com/Za ... -_11-.html

Pomyślałam, że przecież są firmy, które budując np. pobocza dróg używają do umocnienia terenu agrowłókniny. Dopiero na tej bazie wsadzane są karłowate drzewka i krzewy płożące (np. róże okrywowe). Dodatkowo agrowłokniny pozwalają ograniczyć występowanie chwastów, co nie jest także bez znaczenia.

Można też takie zbocze potraktować jak ogromny skalniak, bo rośliny skalne przeważnie bardzo dobrze utrwalają wszelkie spady terenu. Można dodatkowo zdobyć jakieś większe kamienie, by upodobnić zbocze do górskich widoków i dodatkowo połączyć to ze wspomnianą wyżej roślinnością skalną, kępami ozdobnych traw.

Tu jest więcej o roślinach umacniających skarpy: Czym obsadzić skarpę? Oto najlepsze rośliny do sadzenia na skarpach!

Ja poprowadziłabym tam jakąś stopniowaną dróżkę, może z jakimiś poręczami np. z grubego sznura lub łańcucha rozpiętego od słupka do słupka, by można było wejść na najwyższe miejsce i obserwować widoki lub zaaranżować tam kącik rekreacyjny - samotnię.

Czytałam też, że stosuje się siatkę (pewnie z tworzywa sztucznego), którą rozkłada się na całym zabezpieczanym obszarze i (podobnie jak w przypadku agrowłókniny) na większe rośliny (krzewy, drzewa) nacina się na krzyż żeby je posadzić.
użytkownik usunięty

I jeszcze trochę

Post autor: użytkownik usunięty »

Z krzewów na skarpy znalazłam następujące:
Liściaste:
Irga Dammera 'Eichholz', irga Dammera 'Major', irga drobnolistna 'Streib's Findling', dereń kanadyjski, trzmielina Fortune'a 'Emerald Gaiety', trzmielina Fortune'a 'Emerald'n Gold' , trzmielina Fortune'a 'Silverstone'® , żarnowiec płożący.
Iglaste:
Jałowiec płożący 'Wiltonii' ('Glauca'), jałowiec pospolity 'Green Carpet', jałowiec płożący 'Golden Carpet', jałowiec płożący 'Golden Carpet', świerk kłujący 'Glauca Procumbens'.

Można też zastosować kosodrzewinę, która bardzo dobrze radzi sobie na zboczach.

Warto pamiętać o tym, żeby nasadzenia na skarpie wykonać wiosną. Latem, kąt padania promieni słonecznych i ciepło spowoduje, że na skarpie trudniej będzie odpowiednio nawodnić i utrzymać wilgoć dla młodych drzewek i krzewów.
Urtica
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-08, 20:34

Post autor: Urtica »

Dziekuję za rady. Czeka nas ogrom pracy, z którym trudno będzie sie uporać, zwłaszcza ręcznie. Oczami wyobraźni widzę piękną skarpę ze "świątynią dumania" na szczycie. Ale to pewnie za 5-10 lat! :-(
Urtica
Urtica
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-08, 20:34

Post autor: Urtica »

Próbowałam szukać w internecie w różnych artykułach na temat zagospodarowania skarpy - ale to są zazwyczaj stoki wysokości 1 m z tarasu na okalający trawnik. U nas sama ścieżka na szczyt w kształcie S będzie miała prawie 200 metrów. Może z boku zrobimy kamienne schody? Czasu mamy niby dużo, budowę zaczniemy dopiero za 1,5 roku, ale chcemy zacząć działać wcześniej z najgorszymi robotami.

Dziękuję za linki i wiadomości o roślinach.
Urtica
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Myślę, że na takiej długości można się pokusić o schody w ogrodzie idące kilkoma spadami (napisałaś o esowatych). Pomyślałam o takich zaostrzonych, zygzakowatych, ja to nazywam "języki teściowej" w nawiązaniu do zakopiańskiej drogi do Morskiego Oka. To może bardzo atrakcyjnie wyglądać. Z jednej strony jest to wyzwanie, ale kto bedzie miał taką namiastkę gór jak Wy!?
Awatar użytkownika
kasia12
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2009-01-21, 09:31

Post autor: kasia12 »

W zeszłym tygodniu w programie "Maja w ogrodzie" byli właśnie w ogrodzie gdzie były skarpy pagórki itp. Może uda Ci się znaleźć gdzieś w necie tan odcinek pokazywali naprawdę fajne rzeczy ( nasadzenia , schody itp.).
POZDRAWIAM KASIA
Urtica
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-08, 20:34

Post autor: Urtica »

Daniela, a masz może jakiś link do zdjęcia takich schodów? Wstyd się przyznać, ale nie byłam w Zakopanem.
Co do Mai w ogrodzie juz drugi raz tu czytam o tym odcinku. Muszę poszukać.
Urtica
Urtica
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-08, 20:34

Post autor: Urtica »

Link do zdjęcia drogi do Morskiego Oka oczywiście, bo schodów to pewnie tam nie ma :lol:
Urtica
użytkownik usunięty

Język teściowej

Post autor: użytkownik usunięty »

http://wroclaw.hydral.com.pl/21759,obiekt.html tu przykład z Gór Stołowych

Pewnie można by taki typ wejścia po zmniejszeniu skali i zaostrzeniu "języków" zastosować na takim zboczu jak Twoje.
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Urtica, a zastanawiałaś się, jaki typ ogrodu chcesz na działce? Te drzewa też są Twoje, czy to już sąsiednia parcela? Bo co nieco z zastanej roślinności można zachować, jeżeli planuje się np. ogród leśny.
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Z tego co widać na zdjęciaciach i z tego czego nie widać to muszę się zgodzić z
Asiek. Najpierw to się zastanów jaki to być typ ogrodu. Jak dla mnie napewno nie byłby to typ wiejskiego ogródka tylko jakiś taki...grecki, śródziemnomorski? Przy dobrym pomysle wyjdzie Ci naprawdę unikalny i piękny ogród. Żeby złamać tę skapę to oprócz schodków lub krętej dróżki, umiesciłabym sporo małych pergoli dla pnączy, altanek, kolumienek, dla donic z kwiatami i oczywiście to świetny pomysł z tą świątynia dumania. Przynajmniej ja to tak sobie wyobraziłam, ale pomysłów napewno znajdziesz znacznie więcej i to we własnej głowie, jak tylko będziesz wiedziała czego chcesz :mrgreen:
Awatar użytkownika
Ania Zielonka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 290
Rejestracja: 2008-09-16, 17:10

Post autor: Ania Zielonka »

Ja polecam jeszcze piekny strumien wodny z naturalnym wodospadem, a na dole maly zbiornik wodny, wszystko to wijące się wśród dużej ilości zieleni i kamieni :-D
ODPOWIEDZ