Niwelacja terenu, kostka, schody.. od czego zacząć?

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Adams
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-04-27, 14:03

Niwelacja terenu, kostka, schody.. od czego zacząć?

Post autor: Adams »

Cześć,
Mam działkę ok 100m2 z domem na środku i ogrodzeniem w postaci betonowego murku ze słupkami i siatką. Nie ma jeszcze kostki ani opaski wokół domu, a sam teren na działce w efekcie prac budowlanych jest dość nierówny, choć raczej czysty od gruzu, kamieni itp, a to co nanim rośnie z daleka nawet przypomina trawę, choć pewnie trzeba by się tego jakoś pozbyć przed położeniem siatki na krety i posianiem trawnika.
Dodatkowo są wejściowe schody po lekkim łuku, na razie tylko beton, docelowo pewnie będą obłożone klinkierem podobnie jak murek ogrodzeniowy.
Sam teren poza nierównościami chyba wymaga dość znacznego podniesienia.
Zastanawiam się od dłuższego czasu jaka powinna być kolejność prac i nie jestem w stanie zdecydować.
Wydaje mi się, że pierwsze to wykończenie schodów, tym bardziej, że ostatni najniższy stopień pewnie jest do usunięcia bo byłby zbyt nisko i w jego miejsce dojedzie kostka.
Myślałem, żeby następnym krokiem położyć kostkę i opaskę wokół domu - wyznaczyłoby to poziom dla działki, a na koniec... no właśnie co? Tą pseudo trawę, trzeba by zjechać glebogryzarką i wywieźć, żeby nie wyrastały z tego chwasty? Trochę bez sensu wywożenie ziemi gdy jej jeszcze brakuje. Poza tym boję się uszkodzenia kostki przez cięższy sprzęt, oczyszczający teren i wywrotki nawożące nową ziemię.

Więc może w drugą stronę, najpierw zniwelować teren a potem kostkę? Choć nawożenie i równanie ziemi w miejscu, gdzie zaraz będzie trzeba ją wybierać pod kostkę też się wydaje bezsensowne. Poza tym czy potem nie będzie tak, że układanie kostki do już wyrównanej ziemi jest trudniejsze, bo trzeba się jej dość dokładnie trzymać?

Pomóżcie proszę, bo sami nie jesteśmy w stanie zdecydować jaka kolejność będzie najlepsza, czy macie jakieś dobre praktyki jak te prace powinny wyglądać?
Awatar użytkownika
Joanna Białowąs
Ekspert
Posty: 99
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Niwelacja terenu, kostka, schody.. od czego zacząć?

Post autor: Joanna Białowąs »

Dzień dobry,
zagospodarowanie terenu najlepiej zacząć od prac ciężkich - czyli właśnie kostki brukowej, podjazdów, ogrodzeń itp. Przed położeniem kostki trzeba ewentualnie pomyśleć o wykonaniu przepustów na lampki ogrodowe oraz jeśli jest to brane pod uwagę na system nawodnienia.
Trzeba przemyśleć jaki poziom terenu chce Pan uzyskać. Czy znacząco się podnosić czy wpasować w istniejące ukształtowanie?
Przed układaniem kostki trzeba teren przygotować, ubrać ziemi, przygotować podbudowę itp czasami jednak teren jest tak nierówny, że i pod samą kostkę nawozi się nieco ziemi.
Przed założeniem trawnika teren powinien być wolny od chwastów, kamieni, gruzu. Dlatego warto użyć glebogryzarki. Jeśli działka jest bardzo nie równa można wjechać wywrotką przed kładzeniem kostki brukowej zrzucić część ziemi na tył ogrodu, tak by potem ją tylko rozplantować. Zależy tak naprawdę jaka jest u Pana ziemia. Bo można część urobku spod kostki brukowej wykorzystać na wyrównanie terenu.
mgr inż. Joanna Białowąs
ODPOWIEDZ