Nietypowy prezent

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
sienolot
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2013-05-14, 10:14

Nietypowy prezent

Post autor: sienolot »

Witajcie :)

Poszukuje pilnej pomocy - mianowicie moi rodzice na dniach mieli 32 rocznice ślubu, postanowilem zrobić im nietypowy prezent w postaci skalniaka na działce.
Kiedyś, gdzieś w internecie widziałem zdjęcieskalniaka w kształcie ślimaka z siatką na około w której były kamienie. Teraz nie mogę znaleźć takowego zdjęcia i Bardzo proszę Was o pomoc, może komuś z was rzucił się w oczy takowy.

Strasznie mi na tym zależy ponieważ rodzicom się właśnie on bardzo ale to bardzo podobał, dodam tez ze na działce mam już kupiona ziemie i siatkę ale bez zdjęcia nie poradzę sobie z kolega go odtworzyć.

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Nietypowy prezent

Post autor: Elzbieta M »

W tej kwestii nie mogę Ci pomóc , bo nie widziałam takiego zdjęcia. Natomiast mam małą uwagę - piszesz , że masz ziemię, ale przy budowie skalniaka równie ważny jest drenaż (np. drobne kamyczki , gruz) no i oczywiście kamienie - bo bez nich skalniak w ogrodzie byłby tylko górką , nie skalniakiem :-P
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Nietypowy prezent

Post autor: rafaloku »

Czy chodzi o coś takiego?
skalniak-jak-slimak.jpg
Oryginał zdjęcia, więcej podobnych oraz opis w j. angielskim jak to zrobić jest tutaj:
http://themicrogardener.com/4-step-guid ... rb-spiral/

Tu już masz kupioną, ale jak by ktoś jeszcze szukał takiej "siatki" do której można wsypać kamienie, to to się nazywa gabiony lub kosze gabionowe.

Znalazłem też coś podobnego z cegieł, blog pisany po polsku, dobry opis jak wykonać:
http://babuni-blog49.blog.onet.pl/2011/ ... t-slimaka/

Mam nadzieję, że się przyda ;-)

Aha, jeżeli chcesz poszukać więcej podobnych zdjęć to wejdź na http://images.google.pl/ i wpisz do wyszukiwarki "spiral rock garden". Głowa boli ile jest pomysłów!

A tak na marginesie, to nigdy czegoś takiego nie widziałem, a to super pomysł. Twoi rodzice będą na pewno zachwyceni! :ok: Powodzenia przy budowie skalniaka i koniecznie potem pokaż na forum jak to wyszło!
Rafał
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Nietypowy prezent

Post autor: dziwaczek »

Świetny pomysł, nawet na balkonie można by coś podobnego zrealizować.
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Nietypowy prezent

Post autor: Elzbieta M »

Raczej bym to nazwała spiralnym klombem.Pomysł super , juz na to zachorowałam. Zaraz poczytam , jak to zrobić. Dzięki za podsunięcie pomysłu :lol:
Awatar użytkownika
niedźwiedzica
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2013-06-29, 11:07

Re: Nietypowy prezent

Post autor: niedźwiedzica »

Świetny sposób na uprawę ziół. Najwyżej te co mają długie korzenie, wszystko poukładane i zajmowałoby to stosunkowo niewiele miejsca... szczególnie biorąc pod uwagę efekt wizualny :D Chyba wprowadzę coś takiego u mojej mamy :D :D :D
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Nietypowy prezent

Post autor: rafaloku »

Na uprawę ziół jak najbardziej. Nawet ma to swoją nazwę - ślimak ziołowy. Daje to możliwość uprawy różnych ziół, o różnych wymaganiach. Na górze takiej spirali jest bardziej sucho, w dole ziemia będzie wilgotna, a na stronę północą wierzchołek spirali będzie rzucać cień. Tę koncepcję uprawy ziół opisałem na swoim blogu we wpisie ogród spiralny z ziołami ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Nietypowy prezent

Post autor: Doxepine »

Ależ to fenomenalnie wygląda! Czasem żałuję, że nie mam swojego kawałeczka ziemi, mógłbym wtedy poszaleć z takimi cudeńkami...
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Nietypowy prezent

Post autor: elza »

Trafiłam tu niechcący i........miłość od pierwszego wejrzenia.Matko jakie to jest piękne!!!!!! W tym roku musi powstać w moim ogrodzie,choćbym miała znowu kolejne kamienie nosić w plecaku na działkę-nie ma innej opcji!!!!!!!
Rafałku-dzięki za to zdjęcie.
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Nietypowy prezent

Post autor: Elzbieta M »

Doxepine pisze:Ależ to fenomenalnie wygląda! Czasem żałuję, że nie mam swojego kawałeczka ziemi, mógłbym wtedy poszaleć z takimi cudeńkami...
Irku , a balkonu też nie masz?
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Nietypowy prezent

Post autor: Doxepine »

Elzbieta M pisze:Irku , a balkonu też nie masz?
Mam, ale ma raptem może z 1,5 m kw., albo i mniej. To będzie cud, jeśli w tym roku zmieści się na nim to, co zaplanowałem zasiać.
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Nietypowy prezent

Post autor: elza »

Cześć Doxepine.
Wygląda fenomenalnie-zgadzam się, ale jak zobaczyłam ceny tych gabinów to ręce mi opadły.Masakrycznie droga sprawa.
Już się zmartwiłam,bo wiem,że nie dam rady finansowo,żeby to powstało u mnie.Przynajmniej w najbliższych dwóch/trzech latach. :zalamany:
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Nietypowy prezent

Post autor: Iga51 »

Elizo, a wyobraź sobie takiego ślimaka wymurowanego z cegły lub z kamienia, zamiast kosza z siatki.
Nie mogę skopiować adresu, ale wpisz tylko "Ślimak ziołowy", zobaczysz w obrazach kilkanaście albo i więcej propozycji. Ja się przymierzam do zrobienia takiego ślimaka, ale z propozycji wymurowanych.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Nietypowy prezent

Post autor: Elzbieta M »

Elizo , a widziałaś to gdzies w sprzedaży?
Igo , chętnie bym wymurowała , tylko czy będę umiała?
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Nietypowy prezent

Post autor: Iga51 »

Elu, po Twoim oczku wodnym, nie mam żadnych wątpliwości, że na pewno sobie z tym poradzisz. Ja też mam zamiar wykonać to samodzielnie. Oczko było zdecydowanie trudniejsze, a dałaś radę. Jeszcze sobie trochę poszukam w necie, popatrzę jak to zrobić i z pewnością spróbuję. A Ty nawet nie myśl, że nie potrafisz, bo potrafisz. Wiem o tym.
ODPOWIEDZ