Nieproszeni goście w kompostowniku

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Nieproszeni goście w kompostowniku

Post autor: JaDorka »

Mam ogromną prośbę do Pani Ekspert, może uda się Pani zidentyfikować tego intruza i podpowiedzieć, jak się go pozbyć. Jak dotąd nie udało mi się rozwiązać tej zagadki a problem istnieje nadal, choć próbowaliśmy wspólnie z kolegami tutaj na forum coś "wymyśleć". Zanosiłam je również do zaprzyjaźnionego sklepu ogrodniczego, w którym zawsze uzyskiwałam pomoc. I tam nie potrafiono niestety rozszyfrować tego robala. Od ponad roku w kompoście mojej mamy urzędują takie oto robale, cieniutkie, o długości 1- 2.5cm o białym zabarwieniu, bardzo ruchliwe, twarde, z widoczną pierścieniową jakby budową oraz malutkimi czułkami na główce, a na całym tułowiu malutkimi włoskami (?). W kompoście są ich jakby takie gniazda- pozbijane kłęby zwiniętych w zwoje glist. Ponieważ moi rodzice kompost użyli, to teraz te robaki najliczniej występują na truskawce, zresztą na innych działkowych plonach ich z mamą nie znalazłyśmy, natomiast w truskawkach jest ich masa, włażą do środka i wyjadają to co nie jest dla nich. Być może zostały przeniesione albo ich larwy albo one same wraz z kompostem. Miałyśmy nadzieję, że być może ostra zima da im radę ale niestety, widocznie dobrze i ciepło im tam bo jak w kompoście były, tak są. Proszę o pomoc przede wszystkim w identyfikacji robali oraz o ewentualną podpowiedź, czy jest jakiś sposób na pozbycie się ich. Dodam, że w kompostowniku moi rodzice mają również dżdżownice kalifornijskie, co może utrudnić rozprawienie się z intruzami. Nie mniej jednak najważniejsze jest, żeby wiedzieć, co to jest. Będę wdzięczna za pomoc. Poniżej kilka zdjęć- robale zostały przyniesione z kompostu, są bardzo żywotne i niechętne do fotografowania ;) .

[niestety zdjęcia już niedostępne]
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: Nieproszeni goście w kompostowniku

Post autor: aleks.smolen »

Myślę, że może to być krocionóg krwawoplamy. Wklejam zdjęcie zapożyczone z internetu w celu porównania. Proszę zobaczyć czy to jest ten szkodnik?
Załączniki
krocionog.jpg
krocionog.jpg (27.38 KiB) Przejrzano 5701 razy
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Re: Nieproszeni goście w kompostowniku

Post autor: JaDorka »

Dziękuję, to jest to Pani Aleksandro. Cieszę się, że Pani pomogła bo jak dotąd nie udało mi się zidentyfikować tego osobnika. Czy może Pani również podpowiedzieć, jak się go można pozbyć?
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: Nieproszeni goście w kompostowniku

Post autor: aleks.smolen »

Krocionogi najprawdopodobniej zostały dostarczone na uprawy razem z kompostem. Te szkodniki lubią żyzną, wilgotną, bogatą w materię organiczną glebę, a pod koniec lata do takiej gleby składają jaja. W celu pozbycia się tego szkodnika zalecane jest wapnowanie gleby i wyłapywanie szkodników do specjalnych pułapek oraz unikanie zakładania upraw na glebach wilgotnych.
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Re: Nieproszeni goście w kompostowniku

Post autor: JaDorka »

Dziękuję Pani Aleksandro. Rodzice będą mieli z tymi stworkami trochę kłopotów ale muszą sobie jakoś z tym poradzić. Dziękuję.
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
ODPOWIEDZ