Nawożenie ziół.

Założenie i pielęgnacja ogrodu ziołowego, uprawa i zastosowanie ziół
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
agaszkrab
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-18, 11:34

Nawożenie ziół.

Post autor: agaszkrab »

Czy hodowane w doniczkach zioła trzeba nawozić? Czym najlepiej?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Zioła jednoroczne rosnące w świeżej, dobrej jakościowo ziemi, poradzą sobie bez dodatkowego nawożenia. Zioła wieloletnie zasilaj wiosną i latem nawozem płynnym co 2 tygodnie lub co miesiąc, w zależności od potrzeb. Potrzebę nawożenia można poznać m.in. po jasnym kolorze liści i pojawianiu się żółtych przebarwień, plamek.

Najlepiej stosować nawozy naturalne, np. podlewać biohumusem.

Więcej: Czym nawozić zioła w doniczkach? Oto najlepszy nawóz do ziół! ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Dokładnie tak jak pisze Rafał. Dodam, że jeśli hodujesz ziółka w doniczkach w celu ich późniejszego wykorzystania w kuchni to jedynie naturalne nawozy wchodzą w grę.
Jeśli dla ozdoby to nie ma znaczenia jakie nawozy ale podstawowa zasada jest taka aby robić to bardzo oszczędnie. Akurat ta grupa roślin nie potrzebuje silnego zasilania, na które zwykle reaguje źle.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Herbi, a jakie nawozy naturalne polecasz najbardziej? Ja używałem Humvitu i rozpuszczałem granulowany obornik. Stosowałem to jednak głównie do warzyw. Czy do ziół też to będzie dobre?
Rafał
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

rafaloku pisze:Herbi, a jakie nawozy naturalne polecasz najbardziej? Ja używałem Humvitu i rozpuszczałem granulowany obornik. Stosowałem to jednak głównie do warzyw. Czy do ziół też to będzie dobre?

O, humivit jest bardzo dobry. Obornik jako "mocny" nawóz do warzyw jak najbardziej, natomiast zioła mogą po nim stracić wiele ze swych cennych właściwości. Większość z nich rośnie w naturze, na nieurodzajnych, kamienistych stanowiskach.
Oczywiście hodowane dla celów ozdobnych jak lawenda wyglądać będą duuużo lepiej po zastosowaniu 1-2 razy w sezonie "dopalacza".

Cennym naturalnym nawozem polecanym do ziół jest kompost. Pojawił się ostatnio w sklepach ogrodniczych. dawka jednorazowa wczesną wiosną wystarcza w ogrodzie.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
ODPOWIEDZ