Nasiona floksji

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
ODPOWIEDZ
aniątko
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 228
Rejestracja: 2010-09-05, 11:45

Nasiona floksji

Post autor: aniątko »

Dostałam nasiona floksji od osoby, która nie ma pojęcia kiedy i jak się je wysiewa.Proszę o odpowiedź( nigdzie w necie nie mogę znaleźć) kiedy należy je wysiać, może ktoś posiada fotki tej rośliny.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Jest wiele gatunków floksów (płomyków). Popularne są floksy wysokie. Ja mam nisko rosnący ale wspaniale zadarniający floks szydlasty. Tworzy różowy dywan na skalniaczku. Zdjęcie przedstawia sporą sadzonkę, którą dostałam od mamy wiosna tego roku. Kiedyś wysiewałam różne nasiona ale zawsze było coś nie tak. Ostatecznie kupuję teraz wszelkie sadzonki. Nasiona wysiewa się w marcu do inspektu, gdy podrosną trzeba je przepikować i w zasadzie pod koniec maja można już przesadzać na miejsce stałe. Ważne jest ciepło, wilgoć i napowietrzanie jak to przy każdym wysiewie.
Obrazek
aniątko
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 228
Rejestracja: 2010-09-05, 11:45

Post autor: aniątko »

Tylko nie wiem czy floks i floksja to to samo :oops:
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Floksy można wysiać teraz do gruntu nakrywając siewy stroiszem przed wydziobaniem przez ptaki, albo luty/marzec do doniczek i w maju przesadzić do gruntu :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
aniątko
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 228
Rejestracja: 2010-09-05, 11:45

Post autor: aniątko »

Dziękuje Wam za odpowiedzi najchętniej teraz bym wysiała, żeby na wiosnę nie mieć problemu z duża ilością doniczek ale ja dalej nie wiem czy floks to to samo co floksja ( w jednym miejscu w internecie znalazłam te dwie nazwy kwiatów i każde jako inna roślina, i nic więcej nie pisze o floksji).
Dla doświadczonych ogrodników może to jest błahe pytanie, a dla mnie ważne.Proszę o odpowiedź.
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Z najprostszego źródła, czyli internetu wnioskuję, że właściwym określeniem jest floks, a floksja jest po prostu wynaturzoną nazwą rośliny o nazwie floks. W nazewnictwie roślin, zwłaszcza u starszych ludzi zdarzają się tzw. "przybrane" nazwy. Często spotykam się np. z określeniem "gryczpan" odnoszącym się do bukszpanu i niekiedy muszę się zastanowić o co chodzi.
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Znalazłam w sieci obrazek floksa wiechowatego z nadpisem Floksja, jest to może jakaś ludowa nazwa.

Floksów jest dużo gatunków, w tym i jeden jednoroczny Floks Drumonda.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Zgadzam się z witeks1968. Ja też spotkałem się z różnymi nazwami tych samych roślin :lol:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Nazwy ludowe i potoczne określenia nazw roślin wyszukuję i wstawiam do E.R.
Z floksją się nie spotkałem nigdzie (oprócz netu) Półgodzinne poszukiwanie w publikacjach papierowych "odebrało mi nadzieję" na znalezienie właściwej nazwy :mrgreen:
Znaczy się ten kwiat jedynie znany w mowie kwiatów gdzie ofiarowany komuś odbiera wszelką nadzieję.
Dobrze że go nie ma tak naprawdę. :-)

Dla roślinomaniaków znalazłem pdf Nazwy roślin w świadomości językowej ludności wiejskiej

Cytat:
"bodziak - bo bodzie tymi kolcami; to un taki bodzący jest można puwiedzieć...i tak czepia się wszystkiego. Krewka Matki Boskiej - żółte kwiatki potarte w palcach wydzielajo krwistoczerwony sok. Dmuchawiec to taka puszysta kula. Dziady łopian bo sie przyczepiajo i tak wleko za człuwiekiem"

Pisownia oryginalna.

Dla szerszego gremium ;-) jest tam też czysta poezja w pdf zatyt: Nazwy roślin w polskim słownictwie erotycznym
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
ODPOWIEDZ