Nadmanganian potasu i woda utleniona jako fungicydy

Naturalne metody uprawy, biopreparaty, nawozy organiczne, ogród przyjazny dla ptaków i innych stworzeń.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marguerite
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 115
Rejestracja: 2017-07-02, 16:51

Nadmanganian potasu i woda utleniona jako fungicydy

Post autor: marguerite »

Czytałam, że dobrze jest podlewać i opryskiwać (zapobiegawczo i leczniczo) rośliny
wodą z dodatkiem nadmanganianu potasu lub wody utlenionej.
Czy ktoś już stosował opryski albo podlewał rośliny takimi roztworami
i może się ze mną podzielić swoimi doświadczeniami?
Jeśli tak, to bardzo chciałabym wiedzieć, jakie stosowaliście proporcje
i jak te roztwory podziałały na wasze rośliny.
Obie substancje są łatwo dostępne (kupuje się je w aptece) i tanie,
więc jest to bardzo praktyczna opcja ochrony roślin, zwłaszcza przy ich dużej liczbie
.
Awatar użytkownika
gracha
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 250
Rejestracja: 2018-02-08, 08:36

Re: Nadmanganian potasu i woda utleniona jako fungicydy

Post autor: gracha »

Witam ,mam doświadczenie w sprawie nadmanganianu potasu,na wiosnę stosuję ten specyfik do podlewania clematisów,działa bakterio i grzybobójczo.Daję 3g na 10l wody,Jak do tej pory powojniki są zdrowe,nie chorują na uwiąd.Myślę że można go stosować również pod inne rośliny jako ochrona .Ciekawi mnie też woda utleniona,słyszałam że można ją też stosować w ogrodnictwie,może ktoś ma już doświadczenie z nią,chętnie poczytam
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Nadmanganian potasu i woda utleniona jako fungicydy

Post autor: Elzbieta M »

Dzięki za podzielenie sie wiadomością - moje powojniki często łapie uwiąd. Jak często podlewasz i czy próbowałaś również opryskiwać rosliny? Nie wiesz , ile gramów ma jedna tabletka nadmanganianu?
Awatar użytkownika
gracha
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 250
Rejestracja: 2018-02-08, 08:36

Re: Nadmanganian potasu i woda utleniona jako fungicydy

Post autor: gracha »

Witaj,nadmanganian kupowałam w proszku,patrzyłam na wagę podaną na opakowaniu,podlewam dwa razy w odstępach dwu tygodniowych.Myślę że pół tabletki na 10 litrów wystarczy
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Nadmanganian potasu i woda utleniona jako fungicydy

Post autor: Elzbieta M »

To malusie tabletki , myślę , że trzeba by więcej. A najlepiej to spróbuję poszukac w proszku.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Nadmanganian potasu i woda utleniona jako fungicydy

Post autor: erazm »

Ja stosuję od kilku lat - 3 g nadmanganianu potasu rozpuszczonego w 10 litrach wody. Kupuję tabletki w aptece. Tabletka ma 100 mg.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Nadmanganian potasu i woda utleniona jako fungicydy

Post autor: Elzbieta M »

Dzięki , Erazm. Podlewasz , jak Gracha, czy stosujesz do oprysków? 3 gramy to pewnie 1 płaska łyżeczka? Czy można wykorzystać do innych roślin?
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Nadmanganian potasu i woda utleniona jako fungicydy

Post autor: Bettiw »

Super taki prosty sposób, a nadaje się do podlewania pomidorów i ogórków i czy skutecznie zapobiega, no właśnie na jakie choroby działa?
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Nadmanganian potasu i woda utleniona jako fungicydy

Post autor: erazm »

Elzbieta M
Podlewam powojniki 2 - 3 razy w sezonie, paprykę, oberżynę po posadzeniu w tunelu, moczę przed wysadzeniem czosnek, dymkę, cebule kwiatów m.in mieczyki. Jak podają roztwór można stosować do zaprawiania nasion przed siewem i moczenia korzeni roślin przed sadzeniem.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Nadmanganian potasu i woda utleniona jako fungicydy

Post autor: erazm »

Elzbieta M pisze:... 3 gramy to pewnie 1 płaska łyżeczka? ...
Trzeba pamietać, że taka sama objętościowo ilość poszczególnych proszków nie oznacza tego samego ciężaru. Najlepiej kupić sobie wagę nawet dziecinną i dorobić do niej potrzebne odważniki. Ja stosuję małą wagę, która dostałem od znajomej pielęgniarki bardzo dawno temu. Odważniki mam w niej od 1 do 20 gram oraz 0,1 , 0,2 , 0,5 , 0,05 , 0,02 grama.
Załączniki
29189f674e60f61egen.jpg
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Nadmanganian potasu i woda utleniona jako fungicydy

Post autor: Sylwia,Gosia »

Ja również dziękuję za praktyczne informacje , zawsze przydatne na moim balkonie ,gdzie co roku walczę z różnymi chorobami , również grzybowymi .W przypadku roślin jadalnych jak przyprawy , pomidory ,czy ogórki ,jestem zawsze bezsilna , gdyż zazwyczaj stosowane opryski z czosnku i cebuli , nie dawały zadowalających rezultatów. Bardziej podoba mi się podlewanie ,tym bardziej ,że o ile pamiętam nadmanganian potasu jest praktycznie bez smaku i jest bezwonny i nie zmieni smaku podlewanych roślin. Moczyłam w nim kiedyś cebule frezji i tulipanów przed posadzeniem , ale tylko z częściowym powodzeniem , Topsin w tym wypadku jest bardziej skuteczny ,ale na pewno wypróbuję ten roztwór do podlewania moich ziół i warzyw :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
ODPOWIEDZ