Na co chorują moje rododendrony

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
szada80
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-04-15, 14:12

Na co chorują moje rododendrony

Post autor: szada80 »

Witam, moje rododendrony jakoś dziwnie wyglądają i dlatego szukam pomocy u Was prawdziwych miłośników zieleni.... mam te roślinki od zeszłego roku, posadziłam je od strony zachodniej domu choć wiem, że bardziej lubią miejsca zacienione ale nie mam takiego miejsca. Przed posadzeniem postarałam się aby przygotować im odpowiednio glebę i zmieszałam z podłożem kwaśnym ziemię, w której je sadziłam. Teraz po zimie wyglądają jakby były chore, listki są jakby żółtawe, listki zaczynają się zwijać i dostają czerwono-brązowych plam. Dwa dni temu podsypałam je nawozem do rododendronów BIOPON.
Poradźcie co to może być i co robić. Oto zdjecia:
Awatar użytkownika
katia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 97
Rejestracja: 2010-01-18, 12:20

Post autor: katia »

Nie wiem z jakiego regionu Polski jesteś ale to mogą być też szkody pozimowe. Na ostatnim zdjęciu jednak roślina wygląda jak zaatakowana przez grzyba. Dla pewności potraktowałabym je czymś na choroby grzybowe. No i obserwować co się dalej dzieje, czy roślina odżywa czy wręcz przeciwnie.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

To zapewne choroba grzybowa, która może się przenosić na inne rośliny
Ja pozbyłabym się chorych liści i zastosowała środek grzybobójczy (jest wiele dostępnych w sprzedaży, np. Aliette, Sumilex, Bravo, Previcur). Gdzies wyczytałam, że dobrze jest też nawozić w tym czasie (a wiec BIOPON ok) lub zastosować szczepionkę mikoryzową
szada80
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-04-15, 14:12

Post autor: szada80 »

Właśnie poobcinałam chore liście, też podejrzewałam, że może to być jakiś grzyb... jestem z wielkopolski :mrgreen:
Dziękuję za odpowiedzi, mam nadzieję że zdołam je jakoś z tej choroby wyprowadzić :(
Awatar użytkownika
MARGERITA
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 47
Rejestracja: 2009-05-15, 11:09

Post autor: MARGERITA »

szada80 nie mam zdjęć mojego rododendrona, ale mój to dopiero ''bidulek''. Działkę na cito ogrodziliśmy w tym roku przed Wielkanocą, ponieważ wszystko miałam w zeszłym roku zjadane przez sarenki, a że zima była piękna i długa moje współlokatorki jak zjadły zimą jarmuż i por, dopadły rododendron, który zresztą :oops: nie okryłam odpowiednio i o zielonych mimo wszystko listkach jak u Ciebie mogę zapomnieć. Obcięłam co mogłam, dałam nawozu i czekam. pzdr
Awatar użytkownika
anja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 514
Rejestracja: 2010-09-05, 10:11

Post autor: anja »

Ja mam podobny kłopot z rododendronami. Czy możecie to zdiagnozować? Będę bardzo wdzięczna
Załączniki
DSC04365.JPG
DSC04362.JPG
DSC04361.JPG
DSC04360.JPG
DSC04358.JPG
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Post autor: Bronisława »

Na moim Rh zauważyłam dzisiaj dość dużo żółtych liśći. Czy je obrywać? Co im dolega? Czy zastosować jakiś środek,jaki?
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

W necie znalazłam taką informację. Może pomoże?

" Do walki z infekcjami objawiającymi się różnymi plamami na liściach, stosujemy środki o szerokim zakresie działania np. Bravo, Gwarant. "

I jeszcze jedna:
"Przebarwianie i zrzucanie liści
Przebarwianie jesienią starszych liści na kolor żółty i pomarańczowy jest zjawiskiem naturalnym. Są odmiany na których występuje to bardziej a na innych mniej intensywnie. Niektóre z odmian zrzucają wszystkie liście ubiegłoroczne, niezależnie od warunków uprawy. Są to najczęściej odmiany silnie rosnące np. Ann Lindsay, Blutopia, Eskimo. Na przeciwległym krańcu znajdują się odmiany takie jak
Nova Zembla, Rasputin, Roseum Elegans, Van Weerden Poelman, Von Oheimb Woislowitz, które przez wiele lat zachowują stare liście."

"Jeżeli występują na krzewach objawy potocznie zwane chlorozą (żółte liście), pewnym doraźnym rozwiązaniem jest wykonanie oprysku nawozem wieloskładnikowym, najlepiej schelatowanym. Taki zabieg dostarczy roślinom brakujących składników i poprawi wybarwienie liści. W podłożu pozostaną jednak nadmierne ilości szkodliwych minerałów. Najlepszym zabiegiem będzie więc wykopanie roślin i wymiana podłoża na jałowe."
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
anja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 514
Rejestracja: 2010-09-05, 10:11

Post autor: anja »

Merghen, bardzo fajna stronka i dużo istotnych informacji.
Dzięki :-)
ODPOWIEDZ