Murek oporowy

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Awatar użytkownika
amalia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2011-01-22, 14:28

Murek oporowy

Post autor: amalia »

Panie Piotrku serdecznie dziękuję za odpowiedź. Ale ja jestem początkującą na forum w komputerze poruszam się od nie dawna więc serdecznie przepraszam za wszystkie błędy;;;
A budowa tego murka mnie bardzo interesuje jeszcze nic nie znalazłam na ten temat ;;
Jak by pan lub inni użytkownicy forum, mogli mi coś doradzić bardzo proszę. Chcę ten murek zrobić z kamieni, czy można dać pod spód folie? Czy na cement a może inną zaprawę?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

By wykonać właściwy murek potrzebne są jeszcze informacje o nachyleniu terenu i może jakieś zdjęcie. Murki oporowe robi się w różny sposób, zależnie od typu terenu i rodzaju ziemi. Jeśli skarpa jest ostra i murek musi być wysoki to najczęściej robi się na betonowej podlewce. Przy mniejszym nachyleniu i niższych murkach stosuje się luźno układane murki z kamieni. By coś właściwego doradzić, musisz nam podać więcej informacji.
Awatar użytkownika
amalia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2011-01-22, 14:28

murek oporowy

Post autor: amalia »

Serdecznie dziękuję za fachową poradę bardzo mi pomogło podjąć decyzję...U mnie spadek terenu nie jest duży chcę zrobić na 80 cm wysokości, ale ma być zrobiony z kamieni polnych, mówią, że to są kości ziemi więc trzeba je dopasowywać, ziemię mam piaskową, także myślę,
że jak tylko będzie cieplej to wezmę się do dzieła...Na pewno zrobię zdjęcia to pokaże. Mam tylko pytanie: Czy od tyłu dawać jakąś folie, czy trzeba jakaś rurkę odprowadzającą wodę
i czy zaprawa to glina czy cementowa będzie lepsza. ;-)

Pozdrawiam jeszcze raz dziękuję miłego dnia życzę...
Pozdrawiam Amalia
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeśli spadek jest nieduży to możesz kamienie ułożyć bez zaprawy, tylko musi być on lekko pochylony do tyłu, nie może być czysto pionowy. Na spodzie zaczyna się układać od największych kamieni i idąc w górę układać mniejsze, od czasu do czasu wciskając wąskie długie kamienie, by murek miał się czego trzymać. Rurki do odprowadzania wody daje się wtedy gdy murek jest lity, czyli wylany z betonu czy wymurowany a do tego jest jeszcze na fundamencie. Brak odpływu wody może z czasem spowodować jego podmycie. Przy kamieniach jest to zbędne. Jeśli jednak będziesz chciała murek wymurować to najpierw zrób mu fundament, tak by miał się czego trzymać. Najlepiej wykopać w miejscu przyszłego murku rowek na głębokość 15 cm i szerokość od 20 do 30 cm lub większą, zależnie od wielkości kamieni. Zalać rowek betonem na 8-10 cm a do tego dać uzbrojenie z drutu 6 mm czy cienkich prętów zbrojeniowych 8 mm, by podstawa nie popękała. Na tym murujemy murek a dolną jego część obsypujemy ziemią by ukryć fundament. Jeśli murek ma być mocny i wysoki to z fundamentu można wypuścić kilka pionowych prętów do wzmocnienia jego konstrukcji.
Awatar użytkownika
amalia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2011-01-22, 14:28

murek oporowy

Post autor: amalia »

Dziękuje bardzo za tak fachową poradę :lol: Na wiosnę ruszę z budową ;-)
Pozdrawiam życzę wiele udanych porad ***Powodzenia....
Pozdrawiam Amalia
Awatar użytkownika
amalia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2011-01-22, 14:28

murek oporowy

Post autor: amalia »

Witam wszystkich kto tutaj zajrzy ;-) Nareszcie zrobiło się trochę cieplej to wzięłam się za budowę zaplanowanego jeszcze zimą murka, zrobiłam kilka zdjęć, nie wiem czy uda się wstawić :] Obrazek
;;; Pozdrawiam......



amalia_
Pozdrawiam Amalia
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Widzę, że z murka zrezygnowałaś i zrobiłaś umocnienie skarpy. Powinno wystarczyć, bo spadek jest niewielki. jedynie możesz mieć problem z przerastającymi chwastami, chyba że, ułożyłaś je na agrowłókninie.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Fajnie wygląda. Podobnie jak Piotrek - i z doświadczenia - wiem, że bez agrowłókniny (dałabym podwójną warstwę i sięgającą 10-15 cm powyżej kamieni) będzie trudno pielić.
No chyba, że byłaś przewidująca.
Awatar użytkownika
amalia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2011-01-22, 14:28

Post autor: amalia »

Dziękuje Piotrze, że obejrzałeś mój murek...Zdecydowałam się na ułożenie dla tego, że lubię zmieniać ;-)
Więc jak się już opaczy to można z kamieni coś innego zrobić :-) A pod spód dałam folie żeby nie rosło zielsko i nie rozmnażały się mrówki,jak posadzę kwiatki to zrobię fotke.. ;-)

Dziękuje też bardzo Danieli za komentarz i podpowiedz :lol:

Pozdrawiam serdecznie"""";;;;



amalia_
Pozdrawiam Amalia
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Chwasty może i nie będą rosły ale dla mrówek to będzie idealne miejsce do założenia gniazd. Będą miały tam sucho i spokojnie, u mnie właśnie pod folią na której trzymałem piach by się nie zmieszał z ziemią i tam pod nią założyły sporą kolonię.
Awatar użytkownika
amalia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2011-01-22, 14:28

Post autor: amalia »

No to mnie załamałeś Piotrze, ja myślałam że będzie im za gorąco i nie będą pod folią siedzieć,,,Ale jak to mówią pożyjemy zobaczymy dziękuje za informacje;;;;pozdrawiam;;;;;
Pozdrawiam Amalia
Awatar użytkownika
rzepcia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2011-02-24, 15:44

Post autor: rzepcia »

Skąd wzięłaś taką ilość kamieni? Ja planuję zrobić ścieżkę z kamieni ale na razie brak surowca
Awatar użytkownika
amalia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2011-01-22, 14:28

murek oporowy

Post autor: amalia »

Witaj rzepcia;;;;
Dziękuję że tutaj zajrzałaś pytasz skąd tyle kamieni..To u nas na okolicznych polach dużo
kamieni więc jak mróz puści to komu trzeba sobie zbiera..Tylko że są bardzo ciężkie.
Więc życzę aby udało Ci się nazbierać ;;;;;;
Pozdrawiam.






amalia_
Pozdrawiam Amalia
Awatar użytkownika
amalia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2011-01-22, 14:28

Post autor: amalia »

Witam;
Trochę czasu minęło jak tutaj zaglądałam. Ale muszę się pochwalić, że mój murek to fajna zapora, ziemia mi się nie obsuwa, mrówek też na razie nie ma, a i roślinki ładnie rosną.
murek-kamienny-1.jpg
murek-kamienny-2.jpg
Podobają mi się kamienne wyroby, budowle z kamienia....
Pozdrawiam Amalia
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Gratulacje - poradziłas sobie :hurra:
ODPOWIEDZ