Mszyce

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
ODPOWIEDZ
baiana
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-11, 15:37

Mszyce

Post autor: baiana »

Witam forumowiczow...mam problem z moim bluszczem (hedera) na balkonie. Dziś zauważyłam, że całe łodygi pokryte są malutkimi czarnymi robaczkami :( Jestem początkującym ogrodnikiem i nie mam zielonego pojęcia co to za paskudztwo. Bardzo proszę o pomoc. zrobiłam paskudom zdjęcia, mam nadzieję, ze ułatwi to identyfikacje. Z góry dziekuję za odpowiedzi. Pozdrawiam...
Załączniki
robale2
robale2
untitled2.JPG (17.42 KiB) Przejrzano 10066 razy
robale
robale
untitled.JPG (7.54 KiB) Przejrzano 10053 razy
baiana
baiana
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-11, 15:37

Post autor: baiana »

...chyba nie umiem dodawac zdjec na forum...:(
baiana
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Baiano, najlepiej wstawić zdjęcia na fotosik i z tamtąd pobrać odpowiedni kod i wstawić na forum.
baiana
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-11, 15:37

Post autor: baiana »

dziekuje za odpowiedz:) zdjecia juz dodalam, nastepnym razem sprobuje wrzucic je na fotosik:)
baiana
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Baiano te robaki to mszyce, wystarczy popryskać i po kłopocie ;-)
baiana
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-11, 15:37

Post autor: baiana »

a czym popryskac? :)
baiana
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Proponuję Mospilan 20 SP.
baiana
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-11, 15:37

Post autor: baiana »

dziekuje bardzo za odpowiedz! jutro rano biegne do sklepu i zaczynam walczyc:)
ciekawe czy jakis oddzial biedronek by sobie z nimi poradzil...:)
dam znac jesli preparat poskutkuje.
pozdrawiam
baiana
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Powodzenia, na pewno się uda.
czarna.Teresa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2009-06-30, 12:34

Post autor: czarna.Teresa »

Witam!
Na moich pelargoniach pojawiły się zielone robaczki w bardzo dużej ilości. Wydawało mi się że to mszyce, a teraz dowiaduję się że mszyce są czarne. A może to inna odmiana. Czy wystarczy opryskać pelargonie czy trzeba je jakoś usunąć? (te mszyce oczywiście). Proszę o radę. W zeszłym roku weszły mi do domu i jeden kwiatek musiałam mocno przyciąć bo nie mogłam im dać rady.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Mogą być i zielone. Jeśli gęsto obsiadły pędy i są pokryte lepką wydzieliną to na pewno mszyce. Dla porównania zdjęcie mszyc na pędzie róży.

Jeżeli nie masz doświadczenia w robieniu oprysków, to polecam gotowe preparaty sprzedawane w opryskiwaczach - ABC na mszyce AL lub ABC przeciwko szkodnikom na roślinach ozdobnych AL ;-)
Załączniki
mszyce.jpg
mszyce.jpg (36.91 KiB) Przejrzano 9546 razy
Rafał
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Post autor: zontix »

Ja mam zioła na balkonie i wszystkie pięknie rosną, ale kiedyś miałam w skrzynce lubczyk, który z dnia na dzień obsiadły te paskudztwa.
Ziół raczej nie chciałam spryskiwać bo i tak nie nadawałyby się do zjedzienia, więc usunęłam lubczyk a na jego miejsce wsadziłam zmarniałą pietruszkę. Teraz pietruszka wybujała, ale mszyce też się na niej pojawiły. NIe wiem czy tylko dlatego, że akurat lubią pietruszkę, czy mogły pozostać gdzieś w ziemi i wyleźć na nową roślinę?
Dodam, że zioła obok (rozmaryn lekarski, melisa i bazylia) nie mają lokatorów.
Czy mam się bać, że przejdą na inne rośliny, czy wystarczy jak usunę pietruszkę? a jak ją usunę to traktować jakoś ziemię w dniczce, żeby następna roślinka nie została zaatakowana?
Póki co sukcesywnie usuwam gałązki z mszycami i obserwuję rozwój wypadków...
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Naloty mszyc są nieuniknione. W mojej okolicy teraz obsiadają niemal wszystko. Z niektórych roślin uprawianych w doniczkach i pojemnikach mszyce można spłukać silnym strumieniem wody (np. z prysznica). W towarzystwie warzyw i ziół atakowanych przez mszyce warto uprawiać rośliny odstraszające te szkodniki.

Rośliny odstraszające mszyce to np. anyż, czosnek, kolendra siewna, lawenda, mięta pieprzowa, czy petunia.

Nie wiem jak na ziołach, ale do zwalczania mszyc na warzywach można użyć preparatu ABC na szkodniki na warzywach AL. Jest to preparat gotowy do oprysku, sprzedawany w niedużym opakowianiu. Jak podaje producent tego środka:
Okres karencji tych preparatów (tj. okres od ostatniego zabiegu do zbioru) jest bardzo krótki. Po 24 godzinach po zabiegu preparatem ABC przeciwko owadom na warzywach AL można warzywa zbierać i po dokładnym umyciu zjadać.
Oczywiście chemia to ostateczność. Kto ma ochotę bardziej się pofatygować, może samodzielnie przygotować prearaty roślinne. Przeciw mszycom pomagają np. wywary i wyciągi z cebuli i czosnku. Nie wiem tylko na ile zioła przejdą tymi "aromatami"... Przepisy są podane w poradniku: Gnojówka, wywar, napar - ekologiczne środki ochrony roślin

Polecam też artykuły w naszym poradniku: mszyce - zwalczanie w ogrodach oraz domowe sposoby na mszyce
Rafał
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Post autor: zontix »

Świetnie!!
dzięki wielkie rafaloku za informację.
Myślę, że czosnek z pietruszką brzmi całkiem smakowicie :)
Poczytam o tych naturalnych preparatach i myślę, że się skuszę.
ODPOWIEDZ