Motyle

Nasi milusińscy - psy, koty, ptaki i inne zwierzęta w ogrodach.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Motyle

Post autor: Orania »

A oto motylek, który usiadł na wrotyczu...


Obrazek



niestety w moim przewodniku nie odnalazłam nazwy tego motyla, czy możecie mi podpowiedzieć?
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Oranio - nie znam się zupełnie na motylach, ale ten na zdjęciu jest piękny :!:
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Dziękuję Monisiu! :lol: Piękny i posłuszny - dał sie fotografować. Większość motyli odlatuje, kiedy zbliżam się z aparatem. Ten wyjątkowo tolerował obiektyw. Nie łatwo zrobić jako tako dobre ujęcie, więc oglądając zdjęcia z motylami podziwiam zawsze fotografa, który"złapał moment".Zapraszam do stworzenia kolekcji naszych ogrodowych motyli! :lol:
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Oranio,pomysł motylowy bardzo dobry.Nauczymy się je rozróżniać.Bo jest ich bardzo dużo, Niestety,ale też nie wiem jak nazywa się ten okaz. I takiego u siebie w ogrodzie nie widziałam.
Załączniki
motylki_213.gif
motylki_213.gif (20.02 KiB) Przejrzano 9909 razy
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To ja też dorzucę parę motylków z urlopu ;-)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

a przy okazji proszę o zidentyfikowanie roślinki, która te motylki tak zwabiała (było ich znacznie więcej ale nie zdążyłam uchwycić ;-) )
Obrazek
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Kasiu pokazałaś nam wspaniałą kolekcję motyli, są takie kolorowe, aż miło się patrzy.
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Kasiu - piękne zdjęcia i piękne motyle :!: :!: :!:
Roślinki niestety nie znam :oops: Musi pięknie pachnieć jeżeli tak chętnie siadają na niej motylki!
Ja u siebie w ogródku specjalnie posadziłam budleję, aby mieć takie widoki. Na razie jest malutka, ale za rok, dwa.....liczę na masowy zlot :mrgreen:
Amatorka...z sercem do roślin!!!
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dziękuję bardzo :-)

Ja w tym samym celu posiałam budleję i sobie teraz rośnie, a ja czekam na kwitnienie i ... motylki ;-)
ale ta roślinka w ciągu chwili ledwie przyciągnęła kilkanaście różnych motyli - zresztą nic jej urokowi nie brakuje... jeśli bym wiedziała co to jest może i do swojego ogrodu bym to przytargała ;-)
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Prześliczne motylki :-D , a roślinka wygląda jak wiązówka ;-), ale nie jestem pewna bo nie widzę liści ;-)
Załączniki
wiazowka.jpg
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Danuś, sprytna jesteś! :mrgreen:
Kasiu, świetne zdjęcia! Roślinka na której zasiadły motyle to prawdopodobnie lebiodka pospolita określana również mianem dzikiego majeranku a stosowana jest jako przyprawa i roślina lecznicza.
Motyle, które prezentujesz to Rusałka pawik, Rusałka admirał - te składają jaja na pokrzywach. Jasny motyl z jednym oczkiem to Przestrojnik wielki w naszym klimacie jeden z najbardziej rozpowszechnionych motyli dziennych. Samiec ma czarne oczko a samica czarne oczko z białą plamką.
Pozdrawiam - Orania
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Oranio, motyl z Twojego zdjęcia wygląda na okaz o nazwie Modraszek teleius lub z tej rodziny.

http://www.turystyka.skar.pl/modules/co ... jus_km.jpg

lub

http://www.robale.pl/index/2/184

:-)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Oranio! mam prawdziwe zdjęcia motyli,ale są z ubiegłego roku.Chciałam poczekać na tegoroczne ujęcia,ale skoro mnie złajałaś,wklejam ubiegłoroczne.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To ja nadal proszę o rozwiązanie zagadki roślinnej - ktokolwiek słyszał, ktokolwiek wie ;-)

Oranio to chyba jednak nie jest z tego co widzę lebiodka pospolita, ma zbyt jasne liście i innego kształtu, a przede wszystkim jest za mała w stosunku do tej od motyli ;-). Już prędzej bym się skłaniała ku wiązówce - sądziłam, że może kamczacka, ale po znalezieniu zdjęć uznałam, że też nie - chyba, że jakaś inna odmiana.
Może parę słów o roślinie - dość wysoka - przynajmniej ze 120 cm, zdecydowanie różowe kwiaty w baldachach, liście ciemnozielone. Pokrój rośliny jak na załączonym wcześniej zdjęciu - pojedyncza jest wąska i wysoka. Rosła (większa kępa tych roślin) przy lesie z jednej strony i potoku górskim z drugiej, w Beskidach. Liście spróbuję pokazać w zbliżeniu:
Obrazek
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Kasiu,wklejam link,może to właśnie ta roślina,czyli sadziec.
http://oczkowodne.net/flora1.php?bagienne=sadziec
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

o to to :-D
Ja myślę, że to właśnie ta roślina :-)
i kurcze na grillu... wiem kto ją ma tu na forum, a się nie odzywa 8-) :-P

A tu jeszcze jeden motylek do kolekcji:
Obrazek
ODPOWIEDZ