Monstera - Problem

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
edyta_edyta
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2022-04-16, 20:57

Monstera - Problem

Post autor: edyta_edyta »

Witam wszystkich 🙂
Mam mały problem z moja monsterą.
Mam ją rok przez ten czas dość sporo rozrósł się jej system korzeniowy w ten sposób, że korzenie zaczęły wychodzić poza doniczkę więc postanowiłam ją przesadzić na początku kwietnia.
Po tym zabiegu jeden z liści zaczął na brzegach widocznie i niepokojąco żółknąć. Z korzeniami było wszystko Ok są zdrowe. Trochę nie wiem czy coś źle robię w uprawie czy to może mieć związek z tym, że roślina była posadzona za głęboko i w miejscu gdzie nie wyrósł jej liść zaczęło gnić ? Podłoże w którym rośnie roślina składa się z ziemi do palm zmieszanej z perlitem, chipsami kokosowymi. dodałam też trochę włókna kokosowego i kory. Ponadto nigdy rośliny nie nawoziłam.
Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki.
Pozdrawiam!
Załączniki
DD6F70EA-EB94-4C1A-A5CE-7384AA762758.jpeg
282B8F70-7BA8-4CE8-BBFB-C2CD3D32D667.jpeg
3A9E5E14-2AF7-42C3-AE21-FC42C933914C.jpeg
91B436A9-D372-4F26-8B2E-F57BFA4B900C.jpeg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Monstera - Problem

Post autor: Petrus »

Cześć. Twoja monstera stoi w cieniu czy wcześniej była narażona na promienie słoneczne?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
edyta_edyta
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2022-04-16, 20:57

Re: Monstera - Problem

Post autor: edyta_edyta »

Od początku stoi niecały metr od południowego okna więc padają na nią promienie słoneczne.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Monstera - Problem

Post autor: Petrus »

Jeżeli świeci słońce na liście to jest to poparzenie słoneczne dlatego są takie wyblakłe te liście z żółtymi brzegami. Jak na takie dwa liście to ma za dużą donicę. Warto ja też regularnie nawozić biohumusem lub innym nawozem dla roślin zielonych.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Monstera - Problem

Post autor: Bettiw »

Cześć Edytko, jeszcze pomyślałam o korzeniach powietrznych które u monstery mają być poza doniczką, może je zakopałaś i tym samym całą roślinę wsadziłaś głębiej. Spodnie liście (te starsze od dołu rośliny) naturalnie co jakiś czas żółkną i trzeba je usuwać. Twoja roślinka wygląda na młodą.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
ODPOWIEDZ