Monilioza na leszczynie

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Beata01
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2018-01-14, 19:12

Monilioza na leszczynie

Post autor: Beata01 »

Dzień dobry,

Chciałbym zapytać jak leczyć moniliozę leszczyny. Jak dokładnie trzeba stosovać opryski – jaki produkt, kiedy, ile razy, i jak dane produkty namieszać na jeden krzak (jeden ar). Szukamy jakichś dalszyk rad, jak walczyć z moniliozą. Proszę o jakieś dobre rady, doświadczenia czy procedury. W ogrodzie mamy 100 krzaczków leszczyny o wysokości cca 3 metrów. Dziękuję

Beata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Monilioza na leszczynie

Post autor: Petrus »

Witaj Beato. Grzyb tej choroby zimuje na opadłych liściach czy innych obumarłych fragmentach leszczyny, dlatego trzeba je wszystkie na jesień usuwać bo inaczej problem będzie wystepował non stop. Rozwojowi choroby sprzyja też ciepłe (22-27 stopni) i wilgotne lato a takie mamy w ostatnich latach najczesciej.

Aby pozbyc się choroby trzeba przeważnie usuwac wszystkie chore pędy i je spalić. Opryski leszcyny wykonujemy już gdy rozpoczełą się wegetacja i pączki zaczynają pękać. Trzeba wtedy krzewy opryskac Topsinem albo Rovral Aquaflo. Oprysk tzreba powtórzyć po około 14 dniach.
Osobiście tez polecam wykonywac opryski zapobiegawcze np Topsinem przez cały sezon wegetacyjny w celu ochrony przed chorobami grzybowymi. Z preparatów ekologicznych moge polecić np. Guard ozdobne albo Lecitec. Ten ostatni jest na bazie lecytyny i tworzy ochronną osłonkę, która uniemożliwia wnikanie w rośliny patogenom chorobotwórczym. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ