Moje storczyki-Haliso

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Moje storczyki-Haliso

Post autor: Elzbieta M »

Jaka oryginalna ta Beallara :roll:
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Moje storczyki-Haliso

Post autor: Merghen »

Piękny jest ten ostatni - phalaenopsis peloric, i kolor i kształt cudowny :) A Beallara piękna - wielkie kwiaty a czy pachną?
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Re: Moje storczyki-Haliso

Post autor: haliso »

Gosiu,mnie też ten peloric przypadł od razu do serca,chociaż pozostały mu tylko ostatnie trzy kwiatuszki,ale za to jakie urocze{myślę ,że kolejne kwitnienie ukaże w całości jego prawdziwy urok}.
Jeżeli chodzi o Beallare Peggy Carpenter -to kwiatki mają lekko wyczuwalny miły zapaszek...
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Moje storczyki-Haliso

Post autor: Merghen »

Phalaenopsis peloric ma jeszcze jedną ciekawą cechę - nigdy nie wiadomo jak zakwitnie na nowym pędzie - może mieć dalej zmutowane kwiaty albo bardziej przypominające normalne. U mnie na peloricu są trzy pędy - dwa stare i jeden całkiem nowy. Jestem niezmiernie ciekawa jak zakwitnie na tym nowym, który jest grubszy niż te dwa stare.

Jeśli chodzi o Beallarę to tak właśnie myślałam - powinna roztaczać delikatny zapach. Na zdjęciu naliczyłam trzy kwiaty - czy to są wszystkie czy inne gdzieś się schowały choć zwykle nie mają zbyt wiele kwiatów - max. 5-7 ale ich wielkość nadrabia ilość. Jak duże są Twoje?
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Re: Moje storczyki-Haliso

Post autor: haliso »

Witaj Gosiu :-P :-P .Tak ,Beallara na tym pędzie ma trzy duże 12/10cm kwiatuchy,ale :!: ma jeszcze dwa nierozwinięte pędy i na każdym z nich są po trzy pąki :-D .
Mam też drugą Beallarę{uzyskaną z podziału,bo się nie mieściła w doniczce},ale u tej mam jeden pęd ,też z trzema pąkami...
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Moje storczyki-Haliso

Post autor: Merghen »

Jak ty to robisz,Halinko,że każdy storczyk u ciebie ma po kilka pędów. Jeszcze niedawno oglądałam pięknego Zygopetalum a teraz ukwiecona Beallara. Masz cudownie zieloną rączkę i kwiaty to czują. :padam: :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Moje storczyki-Haliso

Post autor: Elzbieta M »

Halinko , czy po przekwitnięciu storczyka ścinałaś pęd ? Czy może nowe pąki masz na tym starym pędzie ? Pytam , bo ja zaczynam przygodę ze storczykami ( wszystkie phalaenopsisy). Jeden mi jeszcze kwitnie , w jednym obcięłam pęd po kwitnieniu , bo zaczął zasychać , a 4 mają te przekwitnięte pędy , bo coś na nich wyrasta. W dwóch na końcu pędu to na pewno pąki kwiatowe , już duże, a w pozostałych dwóch są jakieś maleńkie pączusie niżej na pędzie.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Moje storczyki-Haliso

Post autor: Merghen »

Elu, odpowiem zamiast Halinki :oops: Przy Phalaenopsisach nie ścina się pędu dopóki on sam go nie zasuszy. Często po okresie spoczynku wznawia on kwitnienie przedłużając pęd lub pojawiają się rozgałęzienia. Jest szkoła,że ścina się pęd na wysokości 3-4 oczka ale ja tego nie stosuję.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Re: Moje storczyki-Haliso

Post autor: haliso »

Elu :-P na ogół u Phalaenopsisów przyjmujemy zasadę co zielone to nie ścinamy,bo po przekwitnięciu często na głównym pędzie,odbijają niższe oczka i w ten sposób mamy nowe pędziki,a co za tym idzie-kwiatki...

Elu tak więc Twoje Phalki prawdopodobnie wypuszczają nowe pędziki i będziesz miała nowe kwiatuszki{możę masz zdjęcia ,to pokaż,ocenimy}.

Natomiast u Oncidium,Cambrii czy Zygopetalum możemy spokojnie przyciąć przekwitnięte pędy,gdyż już nie wytworzą powtórnie kwiatów{ja je wycinam gdy już zasychają},chłodoluby{ja je tak nazywam}powtórnie zakwitają gdy wytworzą nową psełdobulwę..
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Moje storczyki-Haliso

Post autor: Elzbieta M »

Czyli w porządku - ten zasychający ścięłam , reszta się zbierze do kwitnienia. Zdjęcia zrobię i wkleję :-D
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Re: Moje storczyki-Haliso

Post autor: haliso »

Dziś pokażę Dendrobium Nobile-jest to jedno z trzech posadzonych keiki,jakie oddzieliłam od matki wiosną ubiegłego roku{matka nadal w formie-w fazie pąków i keików}

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Moje storczyki-Haliso

Post autor: Merghen »

Halinko widzę, że i do nich masz zieloną rączkę. Pięknie rozkwiecone choć roślinka chyba jeszcze nie jest bardzo duża?
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: Moje storczyki-Haliso

Post autor: talibankaa »

Takie małe a już kwitną. Świetne.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Re: Moje storczyki-Haliso

Post autor: haliso »

Młode dendrobium jest faktycznie jeszcze nieduże,tym bardziej zaskoczyły mnie jego kwiatuszki.."Matka" Dendrobium jest dorodniejsza ,ale jeszcze nie rozkwitła

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zakwitł mi po roku reanimacji Phalaneopis

Obrazek

Obrazek

Obrazek

rozwija się też Żółty nakrapiany i Rożowa Falbanka

Obrazek

Obrazek

Obrazek
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: Moje storczyki-Haliso

Post autor: talibankaa »

Śliczne, Falbanka jest cudna. Widać że storczyk po reanimacji ma wielką chęć życia bo tez jest piękny.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
ODPOWIEDZ