Moje storczyki-Haliso

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Obrazek
"diabelskie" cudo :!: :!: :!: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Na moim parapecie storczyki zbierają siły do kolejnego kwitnienia,kilka z nich dostało pędy kwiatowe :shock: tylko czekać cierpliwie na kolejne kwiatki... :-P

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

naszybciej zakwitne Dendrobium Phalaneopis

Obrazek

a i Cambria Burragera Nelly Isler rozwija pędy kwietowe

Obrazek
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Od oglądania tylko liści można dostać oczopląsu, a co będzie gdy wszystkie zakwitną :?:
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

http://www.garnek.pl/haliso/11665541/wr ... -moje-cudo

:shock: :shock: :shock: nie mogłam się napatrzyć.
Ciekawe jeszcze jakie niespodzianki nam szykujesz :?: :?: :?:
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Też czekam na Twój wysyp kwiecia :D Moje też pomału się zbierają ale jakoś nieskładnie im to idzie, niby już powinny pęknąć a tu nic...ale jak tylko spróbuję wyjechać to otwierają się jak na komendę, oczywiście gdy mnie już nie ma :kwasny: :rotfl:
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
paulina1234
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 134
Rejestracja: 2010-07-02, 13:27

Post autor: paulina1234 »

wow :shock: ależ Ty masz tych różności w domku jak i w ogródku :D a i pyszności tam widziałam :-P fajnie :-D
Paulinka śle pozdrowienia:)
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Dziewczynki też z niecierpliwością czekam na nowe kwiatki moich pupili ;) :-D
yolanta
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2010-08-28, 14:36

Post autor: yolanta »

Witaj haliso :mrgreen: Piękne storczyki nam tu zaprezentowałaś :shock: Też zaliczam się do miłośników tych kwiatów (mam 9), bo kwitną cały rok (do tego najpiękniejszymi kwiatami), a uprawa wbrew pozorom nie jest wcale trudna, chociaż hodujemy je trochę inaczej
Pozdrawiam Cię serdecznie Jola
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Dendrobium phalaneopis-wreszcie otwiera pierwsze pąki,mam go od 1,5roku,kupiłam w Nomi po przekwitnięciu,byłam ciekawa jaki będzie kolor,a oto on

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

napewno cały urok pokaże, gdy rozwiną się wszystkie pąki{a jest ich po 6 na każdej gałązce}...
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Jestem w szoku! Taka kolekcja? Kusisz bym kupiła kilka storczyków tylko nie mam w mieszkaniu miejsca. Chyba zacznę dorabiać jakieś półki itp. Naprawdę zazdroszczę! A jak sobie radzisz z przekwitaniem każdego? Napisz proszę jakieś instrukcje. Tyle czytałam o ich stanie spoczynku, odpowiedniej temp. i stanowisku, że głowa boli. A jak wiadomo w mieszkaniach za dużego pola manewru to się nie ma. A Ty jesteś już bardzo doświadczona i masz wiele różnych ciekawych okazów. A Paphiopedium rewelacja - zawsze chciałam go mieć.
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Pinia, ja też dużo czytam {czasopisma, książki o storczykach i inter. fora}, jest to taka masa wiadomości aż czasami przeraża, trzeba to wszystko wypośrodkować i kierować się troszkę intuicją.
Z moich spostrzeżeń dochodzę do wniosku, że zbytnia nadgorliwość w hodowli storczyków nie popłaca {wiem to z doświadczenia, na początku zalałam parę sztuk i musiałam je reanimować}.
Ogólna zasada lepiej przesuszyć jak za dużo podlewać
1.Latem- co 7-10dni
2.Zimą rzadko- ja podlewam w miarę potrzeby 2 razy w miesiącu
3.Podlewam wodą destylowaną lub przegotowaną tzn. podlewam poprzez moczenie ok. 0,5-1 godz. doniczek z storczykami w większych pojemnikach z wodą. Potem odsączam wodę i można wstawić w miarę potrzeby do osłonek.
Co 3-4 podlewanie można podlać storczyki wodą z cytryną 1-2 plasterki na 1 litr {o czym już pisałam}
4.Nawożę <Nawozem do storczyków > tylko pomniejszam proponowaną dawkę do 1/3

Pinia ja też nie mam za dużo miejsca, więc radzę sobie jak mogę; gdy kwitną eksponuje je na widocznym miejscu, a po przekwitnięciu gromadzę na parapetach zwłaszcza teraz zimową porą, bo latem część z nich wędruje do ogródka gdzie przebywają w starym akwarium aż do września. Pobyt na powietrzu potrzebny jest niektórym storczykom do zainicjowania kolejnego kwitnienia {Cymbidlum, Denndrobium nobile, Oncidium i im podobne} Natomiast Phalaneopisy u mnie praktycznie stoją cały czas na oknie i po krótkiej przerwie na nowo wytwarzają pędy kwiatowe {więc u nich nie ma takiego typowego odpoczynku,bo w miarę pojawienia się nowych pędów dokarmiam je}.

Mam nadzieję, że troszkę przybliżyłam Ci podstawowe zasady hodowli, w miarę potrzeby pytaj...Halina
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Dziękuję serdecznie Haliso!
Masz racje, że zbytnia nadgorliwość nie jest dobra - tak się starałam, czytałam, pielęgnowałam i po przekwitnięciu pierwszy storczyk raczył mnie przez 4 m-ce 2 liśćmi a potem to już nic i coraz gorzej. A siostra postawiła swojego na komodzie, daleko od okna (półcień) i nie dosyć,że miał bardzo dużo kwiatów, to ciągle nowe łodyżki. A nic przy nim nie robiła. I bądź tu mądra. Ja roślinny zapaleniec i mogłabym mieć górę roślin i ciągle eksperymentować a jej kwiatki nie interesują :/
Jakby co będę prosić o rady.
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

W miarę możliwości ,postaram się pomagać ;-) ;-)
Awatar użytkownika
bryanka
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 36
Rejestracja: 2010-11-16, 22:16

Post autor: bryanka »

Halinko ja zamiast cytryny dodaję do wody 1/2 tabletki aspiryny z wit.C.
Obrazek
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Też o tym słyszałam,ale nie stosowałam jeszcze...
ODPOWIEDZ