Moje roślinki domowe

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
zunia1987
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 25
Rejestracja: 2015-02-02, 15:20

Moje roślinki domowe

Post autor: zunia1987 »

Witam wszystkich i zapraszam do obejrzenia mojej skromnej kolekcji roślin doniczkowych.
Zdjęcia postaram się wrzucić jak najszybciej. :-)
Na początek hoja i skrzydłokwiat.
Mam na imię Iza, ale zwracajcie się do mnie jak Wam wygodnie - Iza albo Zunia :-)
Załączniki
DSC03172.JPG
DSC03175.JPG
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Moje roślinki domowe

Post autor: Iga51 »

No to czekamy na dalsze fotki. Miło, że podałaś imię.
zunia1987
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 25
Rejestracja: 2015-02-02, 15:20

Re: Moje roślinki domowe

Post autor: zunia1987 »

Jutro wrzucę fotki moich storczyków.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Moje roślinki domowe

Post autor: Elzbieta M »

A może być forma Izunia? :-D
Kwiaty zdrowo wyglądają , czekam na storczyki
zunia1987
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 25
Rejestracja: 2015-02-02, 15:20

Re: Moje roślinki domowe

Post autor: zunia1987 »

Oczywiście, że może być :-)
Co do storczyków, to niestety popełniłam błąd. Podlewałam je do doniczki raz na ok. 10 dni. Dziś zaczęłam czytać na temat pielęgnacji storczyków. Od razu wstawiłam je do miski z wodą, żeby mogły swobodnie popić ile chcą. Korzenie pięknie się zazieleniły.
Storczyki mam od niedawna, najdłużej białego phaleopsisa ( dobrze napisałam?), mam go ponad 2 miesiące. Niestety zaczęły więdnąć mu kwiaty i jeden liść robi się lekko żółty. Być może to z braku wody? A może to już naturalny czas na przekwitanie? Wczoraj odpadły 4 kwiaty, kolejne też marnie wyglądają. Wrzucę dziś zdjęcia i może ktoś pomoże w diagnozie.
Kolejne 2 storczyki to dosyć świeże nabytki, wyglądają pięknie - pewnie nieźle nawożone w sklepach. Zauważyłam, że jednemu z nich też żółknie liść. Ja stawiam na brak wody, jaki im zafundowałam :cry:
Na szczęście w porę znalazłam to forum, może już nie będę ich krzywdzić...

Zrobię dokładne fotki.

Hoja jest piękna, ładnie rośnie. Najpierw stała na wschodnim oknie, teraz zadomowiła się na kwietniku 2 metry od okna, może jej zmiana nie zaszkodzi. Przez 2 lata miała tylko kilka listków, na wiosnę zaczęłam podlewać z jakąś uniwersalną odżywką i wystrzeliła w górę. I tak na do tej pory :-)
Skrzydłokwiat rośnie ładnie, z jednego kwiatka mam już 5, najlepiej rośnie w ciemnym przedpokoju - to ten ze zdjęcia.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Moje roślinki domowe

Post autor: Danka »

Witaj Iza w swoim wątku :mrgreen: Czekamy na dalszy pokaz.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Moje roślinki domowe

Post autor: Petrus »

Witaj Izo :-) Ładna hoja. Być może miał za mokro storczyk i dlatego żółknie. Trzymałaś go w osłonce czy cały czas w przeźroczystej doniczce. Storczyki muszą rosnąć w tych bezbarwnych, gdyż korzenie prowadzą fotosyntezę dlatego są zielone. Trzymane storczyki w osłonkach wypuszczają zawsze masę korzeni powietrznych bo te w osłonce się duszą i gniją zazwyczaj. :)
Należy też zanurzać je na kilkanaście sekund i wyciągać, bo zostawione na dłużej w misce z wodą tracą substancje odżywcze, gdyż są wypłukiwane wodą.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Moje roślinki domowe

Post autor: Elzbieta M »

Piotrku , kilkanaście sekund? Ja trzymam zanurzone w litrowym wiadereczku 5 - 10 minut , a jak zapomnę , to i dłużej. Później ociekają , zanim włożę do przezroczystej szklanej osłonki. Mówisz , że za długo?
zunia1987
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 25
Rejestracja: 2015-02-02, 15:20

Re: Moje roślinki domowe

Post autor: zunia1987 »

Ja wczoraj trzymałam je w misce ok. 15 minut i korzenie ze srebrnych zrobiły się zieloniutkie.
Dwa storczyki mają takie półprzezroczyste doniczki, biały - najbardziej pokrzywdzony dostał dziś całkiem przezroczystą. Ten liść na pewno nie zrobił się żółty z powodu nadmiaru wody, myślę, że jeśli już to miał jej za mało.
Poniżej zdjęcia storczyków:
Żółty liść należy do tego fioletowego.
Załączniki
DSC03180.JPG
DSC03181.JPG
zunia1987
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 25
Rejestracja: 2015-02-02, 15:20

Re: Moje roślinki domowe

Post autor: zunia1987 »

Z kolei biały storczyk ma lekko żółty liść i odpadają mu kwiaty.
Załączniki
DSC03176.JPG
DSC03177.JPG
DSC03179.JPG
DSC03182.JPG
DSC03183.JPG
DSC03188.JPG
zunia1987
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 25
Rejestracja: 2015-02-02, 15:20

Re: Moje roślinki domowe

Post autor: zunia1987 »

Poniżej kilka moich okazów:
Załączniki
DSC03191.JPG
DSC03192.JPG
DSC03193.JPG
DSC03198.JPG
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Moje roślinki domowe

Post autor: Danka »

Storczyki może już przekwitają dlatego więdną albo zareagowały na brak wilgoci ;-)
Użytkownik Usunięty

Re: Moje roślinki domowe

Post autor: Użytkownik Usunięty »

O właśnie, jak nazywa się ten kwiat na drugim zdjęciu, ten w płaskiej brązowej,doniczce na niebieskiej serwetce?
Mam taki sam w domu i nie wiem jak z nim postępować. :-)
Załączniki
oto właśnie on.
oto właśnie on.
zunia1987
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 25
Rejestracja: 2015-02-02, 15:20

Re: Moje roślinki domowe

Post autor: zunia1987 »

Właśnie zauważyłam, że ten liść pożółkł jeszcze bardziej. Czy to bardzo zaszkodzi kwiatkowi? Dodam, że storczyki stoją na oknie wschodnim, temperatura w pokoju ok. 20 stopni, wilgotność ok. 50 %. W zimę może być trochę chłodniej od okna.

Kwiatek ze zdjęcia to pilea peperomiowata, zwana pieniążkiem. To mój ulubiony kwiatek. Bez jakichś szczególnych wymagań, podlewam raz w tygodniu. Stoi na oknie wschodnim. Szybko się rozrasta, trzeba tylko podwiązywać, bo łodyżki ma cienkie, a liście ogromne. Jedyny mankament to to, że od dołu najstarsze liście odpadają i zostaje goły badyl, dlatego ja wszystkie odrosty zostawiam razem z rośliną mateczną, fajnie wygląda i właśnie tego badyla przysłania. :-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Moje roślinki domowe

Post autor: Petrus »

Właśnie kilkanaście sekund Elu. Tez kiedyś trzymałem dłużej w wodzie i jakoś nie służyło to moim storczykom. Mając kiedyś zajęcia na uczelni z panem profesorem Zbigniewem Pindelem (mega znawca roślin i pisze artykuły do Działkowca) rozmawiałem i jak usłyszał, że storczyki trzymam nawet 20 min w wodzie tak się zdziwił że ho ho... :lol: mówił że pierdoły wygaduje...bo trzeba je zanurzyć i od razu wyciągnąć...bynajmniej on tak robi cały czas. ;-)

Tak, to pieniążek, czyli pilea peperomiowata Łatwa i wdzięczna roślina. Też ją kiedyś miałem. :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ