Moje pole do popisu- piwonia

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Mariusz, z dużym zainteresowaniem przeczytałam Twój "mini historyczny wykład". :-D
Wiesiu, bardzo podoba mi się to stroiszowe okrycie roślinek, nie dość, że im ciepło, to jeszcze tak wdzięcznie wyglądają :lol:
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Mariuszu dzięki serdeczne za poparcie w moich poczynaniach, bo już zaczęłam mieć wyrzuty sumienia, że daję zły przykład młodszym ogrodnikom. Podkarpacie to piękny region, masz rację i nie tylko dlatego, że żyli tu moi przodkowie mam zamiar tu kiedyś osiąść. A mój nowy ogród jest jeszcze w dość odkrytym terenie i też dlatego traktuję tu wrażliwsze rośliny inaczej. Jak osiądę na miejscu będę mogła zmienić nieco postępowanie i wtedy może nawet spróbuję z Gunnerą, która mnie nęci od dawna ;-)

Elu, dziękuję Ci za ciepłe słowa :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wiesiu, na tym właśnie polega różnorodność naszego kraju, niby niewielka powierzchnia, a jak wielka różnica klimatyczna. U mnie plusowe temperatury, pogoda wczesnojesienna, a u Ciebie rośliny wymagają okrycia. Dzięki temu, że każdy dzieli się swoimi doświadczeniami, możemy porównywać te różnice. Problemem nie jest teraz okrycie roślin, choć gdzieniegdzie jest i na to za wcześnie, ale użycie materiału do okrycia. Ty Wiesiu użyłaś jak najbardziej odpowiedniego okrycia, przewiewnego jednak chroniącego przed silnymi wiatrami, ale też przed silnym słońcem, gorzej jeśli ktoś nie dość, że okrywa za wcześnie, to używa do tego nieodpowiednich materiałów. Ale Tobie, doświadczonej ogrodniczce i posiadaczce przepięknego ogrodu to nie grozi, można brać z Ciebie wzór. :-D
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Witaj Gosiu :-D, z tym wzorem to troszkę przesadzasz, niemniej dziękuję :-D. Różnice regionalne testuję na swoich ogrodach od kilku lat więc pewnie doświadczenia jeszcze nabędę ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Post autor: Roma »

Wiesiu! Bardzo mi się podobają Twoje iglaste chochoły :-D Takie iglaste gałązki to bardzo zdrowy materiał na otulanie roślin i chyba najmniej ryzykowny.
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Wiesiu. Szanuję Twoje własne uznanie, ale nie zgodzę się nigdy, że wyhamowywanie procesów życiowych przez rośliny można dowolnie interpretować.
No cóż różne są opinie na ten temat
Chemii i matematyki jeszcze nikomu nie udało się oszukać.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Witaj Romo miło mi, że odwiedzasz mój wątek i zapraszam na więcej wiosną :-D

Waldku, myślę że mamy zgoła odmienne zdanie, mimo tego, że nie mam zamiaru w jakikolwiek sposób interpretować roślinnych procesów, bardziej niż matematyka czy chemia przemawia do mnie tzw. "chłopski rozum". Myślę, że Ty lubisz po prostu zabawę w "golone strzyżone" myślę więc, że dalsza dyskusja na ten temat nie ma sensu. Cenię sobie zdanie Mariusza poparte wieloletnim doświadczeniem w pracy w moim regionie i tego się będę trzymać. A inni forumowicze na pewno sami wypracują sobie pogląd na ten temat w zależności od regionu w jakim działają.
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Wiesiu.

Ja jednak myślę, że nie mamy zgoła odmiennego zdania.
Ogród należy do Ciebie a ja chciałem Ci przekazać tylko dobrą radę, a więc idziemy w tym samym kierunku.
Wszyscy na tym forum zauważyliśmy, że w tym roku jest wyjątkowo ciepły koniec jesieni, a nasze rośliny przesunęły ponownie o parę dni zakończenie swojej wegetacji. O zbyt wczesnym okrywaniu roślin przed mrozem pisałem zatem w dobrej wierze.

Na podstawie umieszczonych przez Ciebie fotografii zorientowałem się, że pogoda na Podkarpaciu nie odbiega zbytnio od tej utrzymującej się w całym kraju. Lekko oszroniona szata roślinna na tle pięknie wschodzącego słońca, a przy tym niezamarznięta woda w Twojej sadzawce sprawiały wrażenie, że temperatura w tamtym regionie oscyluje blisko zera.
Jedno krótkie zdanie na zakończenie postu Mariusza, z którym od początku nadajemy na tych samych falach, uświadomiło mi trafność Twojej decyzji.

Jeżeli chodzi o "chłopski rozum" to przy okazji, ale odbiegając już od tematu, zauważając co prawda pojawiające się sporadycznie na naszym forum antagonizmy, chciałbym wybiegając w przyszłość poprosić wszystkich obecnych tu na Forum Ogrodniczym, aby potraktowali Polskę jak jeden wielki piękny ogród, zbudowany na bazie naszych ogrodów.
Co za tym idzie, aby swoje działania, myśli i słowa skierowali na tory synergizmu.

Pozdrawiam. Waldek.

Ps. Wiesiu. Nie wiem na czym polega gra w "strzyżono-golono" bo nigdy w to jeszcze nie grałem. Jeżeli jest to gra wymagająca logicznego myślenia, a przy tym cel i wygraną osiąga się na drodze dedukcji to ja poproszę na pw o zasady gry. ;)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

piwonia pisze:Witaj Gosiu :-D, z tym wzorem to troszkę przesadzasz, niemniej dziękuję :-D. Różnice regionalne testuję na swoich ogrodach od kilku lat więc pewnie doświadczenia jeszcze nabędę ;-)
Wiesiu w ogóle nie przesadzam i w pełni świadomie to mówię, a mówię to na podstawie obserwacji Twojego pięknego ogrodu, który śledzę od długiego czasu, żałuję tylko, że nie u nas. ;) Żeby go sobie pooglądać muszę robić wycieczki :rotfl:, co prawda oglądam po cichutku, bo brak czasu na dłuższe zatrzymanie i pogawędki, ale nie mniej to wspaniałe doznanie estetyczne móc podziwiać Twój ogród. Wiem więc, że jesteś doświadczoną ogrodniczką z mnóstwem ciekawych pomysłów i spokojnie możesz służyć innym pasjonatom ogrodów za przykład jak kształtować swój ogród by był piękny cały rok. :-D
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Serdecznie dziękuję Ci Gosiu za uznanie i pozdrawiam słonecznym wspomnieniem lata :-D
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wiesiu dziękuję za pozdrowienia, szczególnie te liliowe, bo jak wiadomo bardzo kocham te kwiaty. ;) Patrząc na zdjęcia tak dorodnych kwiatów zastanawiam się jaką cudotwórczynią musisz być, żeby utrzymać na takim wysokim poziomie wygląd roślin w dwóch oddalonych od siebie o dziesiątki, o ile nie setki, kilometrów ogrodach, kiedy mi to ledwie udaje się mając ogród pod nosem. :shock: Musisz być chyba tytanem pracy. :-D
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Staram się sadzić takie rośliny by ogród był w miarę mało obsługowy. Poza tym o podkarpacki ogród dba jeszcze moja mama :-D Ja tu na razie zajmuję się jedynie podczas urlopu komponowaniem i sadzeniem ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
ODPOWIEDZ