moje oczko

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.
Awatar użytkownika
Jacek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 32
Rejestracja: 2007-12-19, 08:49

Post autor: Jacek »

Nie trzeba mnie nawiać. marzy ni się takie, niewielkie oczko. Nawet już wstępnie zaplanowałem miejsce. Widziałem gdzie taką aranżację gdzie woda dochodziła do skalniaka. Znalazłem też takie urządzenia do robienia mgły nad powierzchnią wody - wieczorem przy odpowiednim oświetleniu wygląda bajecznie... ale tyle jeszcze innych rzeczy do zrobienia na działce i jak zwykle brakuje czasu. Jak się zdecyduję to na pewno będę to dokumentował wieloma zdjęciami - krok po kroku :mrgreen:
Zobaczymy, może zima szybko się skończy i będzie więcej czasu... kto wie...
Pozdrawiam!
Jacek
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

moje oczko jest wybetonowane z tym, że beton został położony na folię w celu jej ochrony przed psimi pazurami. Pod betonem jest folia, dlatego moje oczko jest szczelne. Nie polecam samego betonu. Obok na górce pierwotnie był jeszcze strumyk płynący właśnie korytem z kamieni połączonych betonem. Wody ubywało "w oczach", więc zrezygnowaliśmy ze strumyka.
Znajomi zrobili sobie basen z betonu. Pomimo tego, że beton został pomalowany specjalną farbą basenową (szczelna, nie przepuszcza wody) w praktyce jednak nie zdaje to egzaminu. Ciągle gdzieś im woda ucieka pomimo wiecznego "łatania". Z resztą kolor takiej farby na pewno nie będzie dobrze wyglądał w oczku.
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Moje oczko jest wyłożone czarna folią - grubość 1mm, dwuwarstwowa. Szczerze mówiąc powiedziałbym, że to guma jest tak mocna ;) Jedynym jej minusem jest cena - 6 x 8 m kosztowało mnie 400 zł, ale myślę, że było warto. ;)

Porównanie różnych rodzajów folii jest tutaj: folie do oczek wodnych
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
czarny szwagier
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2008-01-25, 08:33

Post autor: czarny szwagier »

Moja metoda przy budowie oczka była inna.Żeby nie kopać zbyt głęboko,urobek czyli wykopaną ziemię obsypywałem dookoła zaplanowanej średnicy.Pracy o połowę mniej a z powstałego wału zrobiłem skalniak.Zaplanowałem żeby głębokość będzie 170 cm wiec wystarczył wykop około 100 cm.Efekt sprawdż na moja działka w Pile.Pozdrawiam,żadnych betonów tylko dobra folia koszt około 400zł gwarancja 15-lat.
Awatar użytkownika
Paweł
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-03-12, 18:45

Post autor: Paweł »

Witam wszystkich :-)
Latając po necie trafiłem tutaj, i....spotkałem znajomą, witaj KaRo.
Twój post sprowokował mnie do napisania małego co nieco, na temat poruszany w tym wątku. Z góry przepraszam że może być długie, ten typ tak już ma jak pisze o tych tematach. :wink:
KaRo pisze: U mnie w grę wchodziły takie czynniki:
- folia ,której koszt jest uzależniony od wielkości wykopanego dołka i jakości foli.Powiem ,że bardziej opłaca się zakup najgrubszej bo wytrzyma odpowiednio długo bez konieczności wymiany
Nie koniecznie najgrubsza. Owszem jest bardziej wytrzymała niż te cieńsze, lecz jest trudna do ułożenia, czym grubsza tym bardziej sztywna. Do naszych oczek o powierzchni lustra wody do 30m², w zupełności wystarczy folia z PVC (polichlorek winylu) o grubości od 0,6 mm do 1,0 mm,a w zasadzie pośrednia, o grubość 0,8 mm. Grubsze niż 1,0 mm stosuje się do dużych oczek i stawów, powyżej 30 m²
Foli potrzeba tyle
długość x szerokość x głębokość (co najmniej 1,20 żeby mogły przezimować w nim ryby)
plus 2 x 50 cm na ukształtowanie brzegu.
KaRo my nie obliczamy pojemności oczka, a powierzchnię folii w m²
Prawidłowo wygląda to tak:
Obliczając ilość potrzebnej nam folii musimy znać:
max szerokość wykopu -"A"
max długość wykopu - "B"
szerokość zakładu na brzegach - "C"
max głębokość oczka - "h"
A teraz obliczamy wg . wzoru:
Szerokość potrzebnej folii: 2 x C + 2 x h +A =
Długość potrzebnej folii: 2 x C + 2 x h +B =
spróbujemy to teraz policzyć,
gdzie przykładowo:
A = 4,0m,
B =8,0m,
C = 0,30m,
h = 1,30m
szer. folii : 2 x 0,30m + 2 x 1,30m + 4,0m = 0.60m + 2,60 + 4,m = 7,20mb
długość folii : 2 x 0,30m + 2 x 1,30m + 8,0m = 0,60 + 2,60m + 8,0m = 11,20mb
powierzchnia całkowita folii : 7,20 x 11,20 = 80,64 m² ;
Do naszego przykładowego oczka potrzebujemy 81,0 m² folii oraz tyle samo włókniny wzmocnionej, agrowłókniny lub geowłókniny.
- piasek budowlany do wysypania dna dołka przed położeniem folii
-geowłóknina - tak jak wyżej,bo na niej układa sie folię
Jeżeli stosujemy piasek to brzegi oczka muszą być tak wyprofilowane, aby miały jak najmniejszy spadek, inaczej piasek będzie się zsuwał.
Wygodniejsza jest włóknina lub bardziej odporna na uszkodzenia geowłóknina. Osobiście polecam wzmocnioną włókninę HYDROTEX.
-wąż ogrodowy - na ewentualność późniejszego podłączenia pompy czy fontanny
Ja tam wolę, aby całe wyposażenie techniczne było ukryte, i nie walało się na brzegu oczka (węże, kable), dlatego stosuję rury pół elastyczne z PVC zakopane w gruncie. Polecam wybudowanie w gruncie przy oczku, komory filtracyjnej gdzie woda do filtra wpływa grawitacyjnie, a z filtra poprzez umieszczoną w jednej z komór pompę, wypompowywana jest na np. kaskadę czy strumyk, wpadający do oczka. Kaskada i strumyk mają same zalety, przede wszystkim wprowadzają do ogrodu pewien specyficzny klimat, plusk wody działa na nasze nerwy kojąco, poza tym urozmaica architekturę ogrodu, a na dodatek strumyk obsadzony roślinnością strefy płytkiej i bagiennej, służy jako dodatkowy filtr korzeniowy.[/quote]

Przepraszam KaRo za te wtręty, ale nie mogłem się powstrzymać.
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
dorcia20-84
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 262
Rejestracja: 2008-05-11, 10:24

Post autor: dorcia20-84 »

gratuluje slicznego i przedewszystkim duzego oczka wodnego
moje niestety jest duuuuuuuuzo mniejsze bo wielkosc ogrodka nie pozwala na nic innego :-(
Dotykając Nieba nie zapomnij, ze stoisz na Ziemi



Moj ogrodek
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/viewtopic.php?t=436


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gosia.g
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2009-01-20, 22:26

Post autor: gosia.g »

U mnie dół na oczko straszy już od kilku lat.Jest mniej więcej tej samej wielkości co u Moniki,mąż chciał zrobić betonowe oczko,ale ja upierałam się przy folii.Moniko Twoje oczko jest bardzo ładne,właśnie takie mi się marzy :-) jak się przekonam do betonu to może od wiosny ruszymy z robotą.betoniarka jest i kamieni tez mamy całą górę :lol:szkoda tylko, że nie może się obyć bez folii,bo to dla mnie dodatkowe koszty,a przy remoncie starego domu każdy grosz się liczy
Mario29
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-09-22, 08:03

Witam wszystkich:)

Post autor: Mario29 »

O ile dobrze pamietam KaRo stwierdził, iż wybetonowane oczko pęka?? Musze lekko sprostowac to stwierdzenie, mam oczko wodne juz 3 rok, w tym roku spuszczalismy wode w celu sprawdzenia jego konstrukcji i uwierzcie mi ze wygląda jak "nówka" :), wszystko zalezy od tego jak sie do tego zabierzesz a fakt faktem ze troche zabawy bylo :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Mario KaRo to kobieta ;-) :lol: . Jackon preferuje oczka wyłożone folią, wreszcie ktoś kto wykonał i użytkuje betonowe oczko, może zechciałbyś się podzielić z nami opisem budowy takiego oczka, może nawet masz jakieś zdjęcia z przebiegu budowy. Napisz również jak jest obsadzone, czy zamieszkują go jakieś ryby, zdjęcia oczywiście mile widziane. ;-) :-D
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Ja choć rzadko,ale włożę też swoja opinię,jeśli betonowe to proponuję siatkobeton
http://www.amplus.com.pl/index.php?opti ... &Itemid=60
Ja osobiście lubię się bawić z grubą 2mm. folią, najlepiej zakładać w słoneczny dzień, rozścielona na pow.i nagrzana przez słońce pięknie formuje się w dziurze.
Jako podsypka pod nią, spokojnie wystarczy czysta glina.
Najlepiej najpierw wykopać dziurę z półkami, tak jak sobie marzymy, a później zmierzyć już na 100% ile foli nam potrzeba,wzory są fajne i łatwo się oblicza, ale w trakcie wykopu praktyka pokazuje zawsze coś innego.
Niestety choć wybudowałem już dziesiątki oczek i moim najbliższym planem była budowa oczka u siebie, czas nie pozwolił i zapewne do jesieni już nie pozwoli.Tu też trzeba brać pod uwagę duże koszta inwestycji(sama folia to 1200zł).
Powodzenia dla wszystkich budowniczych oczek wodnych :-D
Mario29
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-09-22, 08:03

Oczko betonowane :)

Post autor: Mario29 »

Na poczatku przepraszam KaRo ;) nie wiedzialem, a może nie dość uważnie przeczytałem;).
Wiec Gosiu mam zdjęcia z budowy i mniej wiecej pamiętam wszystkie etapy budowy mojego oczka (przy nastepnej wizyce postaram się je zamieścić), obsadzone jest dość ciekawie, a mianowicie na samym powdórzu, wśród kilkudziesięcioletnich świerków. Rybki też są 7 karpi ( w tym 2 karpie Koi, ktorych bedzie wiecej:) ) oraz kilka dużych karasi :). Natomiast oczka wyłożone folią(moim skromnym zdaniem) mają swoje zalety i wady, folia zawsze może sie uszkodzić co było elementem eliminującym dla mnie, oczko moje było podwójnie zbrojone z uwagi na dość dużą ilość wody, ale etapy budowy w następnym odcinku ;)
Pozdrawiam.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Już nie mogę się doczekać ;-) :-D .
ODPOWIEDZ