Moje marzenie ... i jego realizacja

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Moje marzenie ... i jego realizacja

Post autor: Merghen »

Dziś następny etap prac, ściągnięcie darni z miejsca pod oczko. Zastanawiam się gdzie umieścić strefę głębokiej wody a gdzie strefę bagienną? Jak rozmieścić strefę wody płytkiej? Postaram się zaznaczyć swoje propozycje na zdjęciu ale nie wiem czy będą one właściwe. To jednak za jakąś chwilę. Na razie zdjęcie jak wygląda miejsce bez trawnika.

-- Ostatnio dodano 17 wrz 2012, o 20:44 --

A oto moja propozycja stref: niebieska - głęboka, żółta - bagienna, zielony prostokąt - kaskada. Niemogę nic dalej robić bez pomocy. Nie wiem po prostu czy coś takiego będzie funkcjonalne. Oczywiście linia oczka nie będzie taka do przysłowiowego 'kwadratu'. Będzie bardziej nerkowata, o zaokrąglonych liniach.
Załączniki
DSCF4682.jpg
DSCF4682.jpg
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Moje marzenie ... i jego realizacja

Post autor: mariusz139 »

Małe oczko wodne warto zrobić o równych wymiarach, przykładowo 2 x 2 m . Male okrągłe oczka ładniej wyglądają.
W temacie linia brzegowa za na moich szkicach, zaznacza się za oczkiem dołek który powinien wysypany być żwirem, tam będzie zbierała się woda przelewowa i wsiąkała w grunt.
Kaskadę oczywiście dobrze planujesz, na tyle pod iglakami. Ziemia z wykopu posłuży Ci do jej usypania i wyprofilowania. Fole na kaskadę nakładasz jako osobny kawałek, gdy oczko masz już wyłożone.
Piszesz 80 cm strefa głęboka, przyjmij że musisz starać się utrzymać skośne ściany. Ciężko będzie osiągnąć tę głębokość na tak małym oczku. Gdy zaczniesz wykop, głębokość wyjdzie Ci sama. Najpierw zacznij od wykopu na całej powierzchni oczka aż osiągniesz głębokość półki na rośliny, potem zaznacz strefę głęboką. Strefę głęboką umieść po przeciwnej stronie kaskady, a nie pod nią.
Półkę zrób tylko z jednej strony (pasuje po prawej stronie patrząc na zdjęcie) i tylko jedną strefę (nie masz miejsca na więcej). Półkę umieść na głębokości do 20 cm .
Merghen, jeszcze się odezwę, mogę pisać tylko wieczorem, mamy teraz spore zamieszanie z festiwalem http://www.bolestraszyce.com/ , krótko mówiąc jestem uwiązany.
:->
I taki link mojego przyjaciela http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.p ... c&start=90 . Przejrzyj jego praktykę z małym oczkiem, dużo rzeczy możesz tutaj podpatrzyć.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Moje marzenie ... i jego realizacja

Post autor: Merghen »

Mariuszu, dziękuję, postaram się je trochę zookrąglić. Dziś pomału zacznę kopanie stref. Najpierw pójdą te tzw. Półki. Jutro część dalsza. Link się przydał, pomógł mojej wyobraźni :) Czekam na dalsze sugestie.

Jeśli zaś chodzi o Bolestraszyce to jedno z moich ulubionych arboteum (inne jest w Kórniku). Muszę znów kiedyś go odwiedzić. Mają tam piękne stawy, które od razu mi przychodziły na myśl gdy marzyłam o moim oczku ;)

-- Ostatnio dodano 18 wrz 2012, o 19:44 --

Plan wykonany są więc następne zdjęcia. Głębokość na razie ok. 25 cm ale będzie pogłębiane do 30 cm. Kaksada częściowo usypana choć nie jest to jeszcze ostateczny wygląd. I teraz następne wątpliwości.
Na jednym ze zdjęć zaznaczyłam wielkość oczka 175x155 cm. Musi być owal, koło nie wyjdzie :(
Na żółto są zaznaczone miejsca na zbiorniki odpływowe, przy czym jeden z nich (po prawej) chcę wyłożyć folią z otworami na wys 15 cm od dna, wysypać go najpierw keramzytem a potem torfem i zasadzić żurawinę. Ten po lewej mógłby być podobnie wykorzystany pod jakąś roślinność bagienną albo i nie. Niekoniecznie musiałby być wyłożony folią (wtedy nie byłoby roślinności) tylko byłby takim normalnym zbiornikiem (dół wysypany żwirem a na nim np. ozdobny kamień, który już mam na oku). Czy coś takiego miałoby 'ręce i nogi'?
Na niebiesko jest zaznaczone ewentualne przesunięcie strefy głębokiej, to o którym myślę jest zanaczone na ziemi. Która wersja jest lepsza?
Na czerwono zazaczyłam całość oczka z jego wymiarami.

Teraz czekam na opinię :zawstydzony:

Jutro ma u mnie od południa padać więc na środę i czwartek wstrzymuję prace ziemne. Będę nadrabiać prace domowe, m.in. gotować półprodukty na obiady na następne dni bym mogła dalej ruszyć z wykopaliskami i w końcu zamówić folię.
Jeśli przyszłaby w przyszłym tygodniu to od razu bym rozkładała. Mam sporo do wykorzystania takiej agrowłókniny p/chwastom. W niektórych miejscach wykorzystałabym starą wykładzinę ale w tych trudniejszych do wyłożenia mogłabym wykorzystać agrowłókninę, która również zawala mi na strychu przekładana z kąta w kąt. Czy to też by się nadało?

To może na razie tyle wątpliwości. Reszta jak znów ruszą wykopy. :]
Załączniki
Moje wykopaliska...
Moje wykopaliska...
DSCF4692.jpg
DSCF4693.jpg
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Moje marzenie ... i jego realizacja

Post autor: Elzbieta M »

Śledzę z zainteresowaniem , Małgosiu :-D
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Moje marzenie ... i jego realizacja

Post autor: Merghen »

Tylko projekt na razie utknął w martwym punkcie :]
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Moje marzenie ... i jego realizacja

Post autor: mariusz139 »

Na jednym ze zdjęć zaznaczyłam wielkość oczka 175x155 cm. Musi być owal, koło nie wyjdzie
Pasuje powiększyć oczko o pierwszą półkę (szkic). Półka ta jest miejscem na którym będziesz układać kamienie, pozwoli ona obniżyć je poniżej poziomu gruntu/wody. W ten sposób zatuszujesz folię na linii brzegowej i zaoszczędzisz planowaną powierzchnię lustra wody. W temacie linia brzegowa taki sposób rozwiązania był już omawiany. Przy małym oczku wodnym obniżenie półki pod kamienie na linii brzegowej jest wręcz konieczne – cały w tym estetyczny efekt. Półeczkę należy wykonać na 20 cm głębokości.
Na żółto są zaznaczone miejsca na zbiorniki odpływowe, przy czym jeden z nich (po prawej) chcę wyłożyć folią z otworami na wys 15 cm od dna, wysypać go najpierw keramzytem a potem torfem i zasadzić żurawinę. Ten po lewej mógłby być podobnie wykorzystany pod jakąś roślinność bagienną albo i nie. Niekoniecznie musiałby być wyłożony folią (wtedy nie byłoby roślinności) tylko byłby takim normalnym zbiornikiem (dół wysypany żwirem a na nim np. ozdobny kamień, który już mam na oku). Czy coś takiego miałoby 'ręce i nogi'?
Bardzo fajny pomysł, ale aby uniknąć niespodzianek z uciekającą wodą w innych kierunkach, należy dobrze wypoziomować oczko. Przykład jak to zrobić podałem w poniższym szkicu.
W miejscach gdzie będą wkopane pojemniki musisz zrobić nieznaczne zaniżenia na linii brzegowej oczka, aby ukierunkować nadmiar wody.

Na niebiesko jest zaznaczone ewentualne przesunięcie strefy głębokiej, to o którym myślę jest zanaczone na ziemi. Która wersja jest lepsza?
Szkoda miejsca na półkę wokół oczka, stracisz powierzchnię strefy głębokiej, pojemność oczka, a posadzonymi roślinami przybrzeżnymi zasłonisz cale lustro wody. Moją propozycją jest półka po prawej stronie (szkic). Jej głębokość musisz dopasować do wymagań roślin które planujesz. Rośliny które Ci poleciłem lubią delikatnie maczać nogi w wodzie. Biorąc pod uwagę to oraz wysokość koszyczków/pojemniczków półka pasuje na 30-35 cm głębokości.
Mam sporo do wykorzystania takiej agrowłókniny p/chwastom. W niektórych miejscach wykorzystałabym starą wykładzinę ale w tych trudniejszych do wyłożenia mogłabym wykorzystać agrowłókninę, która również zawala mi na strychu przekładana z kąta w kąt. Czy to też by się nadało?
Jak najbardziej, wszystko co miękkie. Przed położeniem podściółki pamiętaj o wyczyszczeniu wykopu z wszystkich kamyczków.
:->
Załączniki
Najlepiej wbić na obrzeżach oczka cztery kolki, następnie wszystkie względem siebie wypoziomować.<br />Dzięki temu w trakcie wykopu będzie można na bieżąco sprawdzać głębokość półek i oczka.
Najlepiej wbić na obrzeżach oczka cztery kolki, następnie wszystkie względem siebie wypoziomować.
Dzięki temu w trakcie wykopu będzie można na bieżąco sprawdzać głębokość półek i oczka.
Przekrój przez oczko wodne.<br />Na kołki poziomujące kładziemy równą , długą łatę, następnie poziomicą łapiemy poziom. Od łaty w dół łapiemy miarą dokonywane wykopy. W ten sposób możemy łatwo zrobić planowane półki na jednakowym poziomie.<br />W większych oczkach wodnych do tego celu wykorzystujemy wagę wodną.<br />1. Pierwsza głębokość 20 cm - linia brzegowa z opuszczonymi kamieniami poniżej powierzchni gruntu/wody.<br />2. Półka na rośliny przybrzeżne 30 - 35 cm .<br />3. Strefa głęboka.
Przekrój przez oczko wodne.
Na kołki poziomujące kładziemy równą , długą łatę, następnie poziomicą łapiemy poziom. Od łaty w dół łapiemy miarą dokonywane wykopy. W ten sposób możemy łatwo zrobić planowane półki na jednakowym poziomie.
W większych oczkach wodnych do tego celu wykorzystujemy wagę wodną.
1. Pierwsza głębokość 20 cm - linia brzegowa z opuszczonymi kamieniami poniżej powierzchni gruntu/wody.
2. Półka na rośliny przybrzeżne 30 - 35 cm .
3. Strefa głęboka.
1. Folia do oczek wodnych 2. Glina bądź wyściółka. 3. Toń wodna. 4. Strefa przybrzeżna. 5. Strefa linii brzegowej - półka pod kamienie. 6. Dołek na żwir. 7. Kompozycje kamienie.
1. Folia do oczek wodnych 2. Glina bądź wyściółka. 3. Toń wodna. 4. Strefa przybrzeżna. 5. Strefa linii brzegowej - półka pod kamienie. 6. Dołek na żwir. 7. Kompozycje kamienie.
1. Strefa linii brzegowej - półka pod kamienie. 2. Półka pod rośliny przybrzeżne. 3. Strefa głęboka na rośliny wodne. Może wyjść ona znacznie mniejsza niż na szkicu, biorąc pod uwagę skosy ścianek i szerokość półki.
1. Strefa linii brzegowej - półka pod kamienie. 2. Półka pod rośliny przybrzeżne. 3. Strefa głęboka na rośliny wodne. Może wyjść ona znacznie mniejsza niż na szkicu, biorąc pod uwagę skosy ścianek i szerokość półki.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Moje marzenie ... i jego realizacja

Post autor: Merghen »

Mariuszu, dziękuję. To biorę się dziś za kopanie. Twoje szkice są nieocenione :padam: , myślę,że uda mi się to odpowiednio zrealizować.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Moje marzenie ... i jego realizacja

Post autor: Merghen »

Wykopałam :D Wg mojego męża to świetny grobowiec...coż trochę to przypomina wykopaliska :P Dobrze,że mąż znalazł mały kilof więc kopanie poszło dość łatwo. Kamyczków znalazłam kilka, reszta to sama glina. Jeśli Mariuszu zaakceptujesz to jutro wykładamy oczko wykładziną. Folia już zamówiona powinna przyjść w tym tygodniu, kamieni też już nazwoziłam a jak braknie to mam 100 m od siebie kopalnię na podwórzu sąsiada - on zadowolony,że się pozbywa kamieni, ja szczęśliwa bo za darmo i niedaleko. Zresztą na jednym ze zdjęć będzie ich trochę widać.
A oto moje 'siódme poty' w zalącznikach (polecam jako alternatywę siłowni, nawet lepsza bo na świeżym powietrzu ;) ).

Zastanawiam się czy nie zrobiłam za wysokich progów między poszczególnymi półkami. Drugi zbiornik będzie większy a więc i głębszy (nie starczyło mi na niego sił i pojemników na wybraną ziemię). Czy coś takiego wystarczy?
Załączniki
DSCF4694.jpg
Tutaj jest wykopany jeden ze zbiorników, będzie on wysypany żwirem i zakryty kamieniami. Czy taka wielkość (50x25 cm, gł.35cm) wystarczy?
Tutaj jest wykopany jeden ze zbiorników, będzie on wysypany żwirem i zakryty kamieniami. Czy taka wielkość (50x25 cm, gł.35cm) wystarczy?
DSCF4698.jpg
Tutaj brzeg lekko podsypałąm ziemią bo był ciut za nisko. Chyba łatwiej będzie mi to poziomować przez podsypywanie brzegu.
Tutaj brzeg lekko podsypałąm ziemią bo był ciut za nisko. Chyba łatwiej będzie mi to poziomować przez podsypywanie brzegu.
DSCF4702.jpg
DSCF4703.jpg
A to moja pomocnica (?) od sąsiadów.
A to moja pomocnica (?) od sąsiadów.
Siedząca niewinność?...
Siedząca niewinność?...
Tu widać część kamieni. Reszta trochę ukryta by nie przerażała ilością.
Tu widać część kamieni. Reszta trochę ukryta by nie przerażała ilością.
A tu z góry.
A tu z góry.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Moje marzenie ... i jego realizacja

Post autor: mariusz139 »

Gratulacje :-D Ab imo pectore
Merghen, jaka jest głębokość miejsca na lilie wodne, czy da się dno spłaszczyć i osiągnąć minimum 60(70)cm ?
Folie musisz wywinąć aż na trawę, pierwsza pólka ma służyć do układania kamieni i garb na niej można lekko ściąć. Na drugiej półeczce pod roślinność przybrzeżną garb może zostać, a nawet powinien.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Moje marzenie ... i jego realizacja

Post autor: Merghen »

Mariuszu, może na zdjęciach tego nie widać ale dno jest spłaszczone (20x30cm) i głębokość będzie minimum 60 cm a może nawet dojść do 70. Musiałabym je dokładnie zmierzyć ale nie myślę bym się dużo pomyliła (wg męża miarę i poziomicę mam w oczach - nawet tutaj różnica poziomu brzegu była tylko 2 cm i dlatego ten lekki wał wokół oczka przy trawniku). Mogłabym je troszkę pogłębić, wtedy by i dno miało większą płaszczyznę ale byłoby to kosztem ściany, będzie bardziej pionowa, opadałaby bardziej stromo więc nie wiem czy będzie to dobre rozwiązanie. I tak mi się wydaje,że będę musiała zainstalować siatkę na tej stromiźnie choć w rzeczywistości jest ona mniej stroma niż na Twoich wykresach.
Ewentualnie mogłabym lekko poszerzyć dno i pogłębić wykop przez powiększenie stromizny ścian od jej połowy. Czy to jest rozsądne?

Zamówiłam folię o wymiarach 4x6 m. Myślę,że powinno wystarczyć. Jeśli głębokość będzie 0,7 m a szerokość 1,7m to 2x0,7+1,7=3,1 więc z 4 m zostaje mi 0,9 m na boki czyli około 0,45 m z każdej strony. Czy dobrze wyliczyłam czy się pomyliłam? Czy te 45 cm wystarczy?

Jeśli dobrze zrozumiałam to co napisane zostało w podanym przez Ciebie linku to po wyłożeniu wyściółki, rozkładam folię (po ogrzaniu na słoneczku) od środka (najgłębszego miejsca), potem delikatnie rozprostowuję i układam zakładki. Gdy w miarę jest to ułożone to napełniam wodą najpierw najgłębsze miejsce a jak się uleży to dalej dolewam wody. Potem siatkę zieloną a następnie kamienie. Na koniec zawijam folię i zakopuję w trawnik i dokładam kamieni by zakryć całkowicie folię. Czy dobrze kombinuję?

-- Ostatnio dodano 24 wrz 2012, o 19:54 --

Dziś miałam ciężki dzień - okazało się,że do głębokości 60-70 cm trochę brakuje więc zaczęło się kopanie a miałam na to tylko 1,5 godziny. Wykopałam jeszcze kilkanaście centymetrów i teraz już wiem,że głębokość strefy głębokiej wynosi +/-60 cm. Nie ma to jak doświadczenie, Mariuszu, Twój głębokościomierz zadziałam prawidłowo, mój się zwichrował :wstyd:
Przy okazji pogłębiłam strefę wody płytkiej o jakieś 10 cm. A potem, już wieczorem, zaczęło się układanie wykładziny. Dobrze,że mąż praktycznie podpowiedział czy ją ciąć więc ten etap zakończył się dość szybko, po 45 min. Na zdjęciach są pokazane efekty przed zakładaniem wykładziny i po. Na folię muszę jeszcze poczekać, mam nadzieję,że dotrze do mnie w tym tygodniu :przestraszony:
Mam nadzieję,że już nie będę musiała ściągać tej wykładziny i coś dokopywać bo pomalutku wysiadam :]
Załączniki
Dodatkowe centymetry dodane do głębokości, wielkość 30x30 cm (tym razem zmierzone metrem)
Dodatkowe centymetry dodane do głębokości, wielkość 30x30 cm (tym razem zmierzone metrem)
Dopasowywanie dna by było płaskie.
Dopasowywanie dna by było płaskie.
Zakończenie układania wykładziny.
Zakończenie układania wykładziny.
Przyszedł kontroler jakości.
Przyszedł kontroler jakości.
Wejść czy nie wejść, spróbować czy nie spróbować?...
Wejść czy nie wejść, spróbować czy nie spróbować?...
Do odważnych świat należy...
Do odważnych świat należy...
Ufff, już na górze.
Ufff, już na górze.
Niestety, nie dowiedziałąm się czy odbiór przeszedł, kontroler poszedł skakać po drzewach.
Niestety, nie dowiedziałąm się czy odbiór przeszedł, kontroler poszedł skakać po drzewach.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Moje marzenie ... i jego realizacja

Post autor: mariusz139 »

Mariuszu, może na zdjęciach tego nie widać ale dno jest spłaszczone (20x30cm) i głębokość będzie minimum 60 cm a może nawet dojść do 70.
Musisz tak wypoziomować dno, aby na luzie wszedł Ci pojemnik z lilia wodną. Gdy będzie wspierał się kantami na skośnych ściankach, to może przeciąć folię.
Ewentualnie mogłabym lekko poszerzyć dno i pogłębić wykop przez powiększenie stromizny ścian od jej połowy.
To nie jest najlepszy pomysł, zachowaj równy skos od samej góry.
Mogłabym je troszkę pogłębić, wtedy by i dno miało większą płaszczyznę ale byłoby to kosztem ściany, będzie bardziej pionowa, opadałaby bardziej stromo więc nie wiem czy będzie to dobre rozwiązanie.
70 cm głębokości przy tak małym oczku wodnym, to jest to co maksymalnie mogłaś osiągnąć. Jeśli grunt jest stabilny i nie obsypuje się, to można pokusić się na bardziej strome ścianki, w przeciwnym razie nie osłabiaj wykopu.
Zamówiłam folię o wymiarach 4x6 m.
Te wymiary spokojnie Ci wystarczą. Przeleć taśmą mierniczą po wykopie i jesteś wówczas pewna.
Jeśli dobrze zrozumiałam to co napisane zostało w podanym przez Ciebie linku to po wyłożeniu wyściółki, rozkładam folię (po ogrzaniu na słoneczku) od środka (najgłębszego miejsca), potem delikatnie rozprostowuję i układam zakładki. Gdy w miarę jest to ułożone to napełniam wodą najpierw najgłębsze miejsce a jak się uleży to dalej dolewam wody. Potem siatkę zieloną a następnie kamienie. Na koniec zawijam folię i zakopuję w trawnik i dokładam kamieni by zakryć całkowicie folię. Czy dobrze kombinuję?
Dokładnie, foli nie szpanuj na siłę, staraj się aby nie robiła zbyt dużo zmarszczek - to trudna praca w małych oczkach wodnych. Nie wiem co Ci odpowiedzieć z tą siatką i kamieniami na całości jako przykrycie foli, ja osobiście tego nie widzę. Gdy się zdecydujesz, to kamienie dobieraj gładkie bez ostrych krawędzi.
Jestem jednak zwolennikiem wykładania tylko linii brzegowej począwszy od pierwszej półki.
Pamiętaj, kamienie na całej foli pomniejszą Ci wizualnie oczko i spłycą go. Zabiegi pielęgnacyjne (wyciąganie mułu) w takim oczku są dużo bardziej utrudnione.
Pisząc wczesnym rankiem, awaria prądu skasowała mi dwukrotnie opracowany post, nie obyło się też bez awarii komputera. Tak więc wziąłem rydel i udałem się do ogródka. Merghen, ty już ten poziom moich prac przeszłaś, ale może jeszcze coś podpatrzysz. Dziękuję Ci też, że Twoje oczko stało się mobilizacją dla mnie. Dzięki temu mam, a w zasadzie mamy, małe oczka wodne i to identyczne. :-D Ale będzie ubaw z sadzeniem roślin.
Zdjęcia z moich prac puszczam w Twoim temacie jako pomoc, w przyszłości założę własny wątek o założeniach wodnych.
Załączniki
Zaznaczyłem okrągły kształt oczka wodnego za pomącą dwóch listewek i sznurka. Średnica wyniosła 1,9 m.
Zaznaczyłem okrągły kształt oczka wodnego za pomącą dwóch listewek i sznurka. Średnica wyniosła 1,9 m.
Wbiłem cztery kołki i wypoziomowałem je względem siebie.
Wbiłem cztery kołki i wypoziomowałem je względem siebie.
Do określenia poziomu posłużyłem się długą łata oraz poziomicą.
Do określenia poziomu posłużyłem się długą łata oraz poziomicą.
Jak widać teren nie jest zbyt równy, trzeba podsypać ziemia z wykopu całe oczko od przodu.
Jak widać teren nie jest zbyt równy, trzeba podsypać ziemia z wykopu całe oczko od przodu.
Ziemia musi być równo z wbitymi, wypoziomowanymi kołkami.
Ziemia musi być równo z wbitymi, wypoziomowanymi kołkami.
Poziom pierwszej półki ok 25 cm (dojdzie podsypka z gliny). Mierzymy metrem stolarskim, od dołu laty do dna wykopu.
Poziom pierwszej półki ok 25 cm (dojdzie podsypka z gliny). Mierzymy metrem stolarskim, od dołu laty do dna wykopu.
Poziom drugiej półki ponad 35 cm - dojdzie podsypka z gliny.
Poziom drugiej półki ponad 35 cm - dojdzie podsypka z gliny.
No i w końcu poziom dna 75 cm . Dojdzie podsypka z gliny.
No i w końcu poziom dna 75 cm . Dojdzie podsypka z gliny.
Oczko po wyłożeniu i ubiciu gliny.
Oczko po wyłożeniu i ubiciu gliny.
Oczko po wyłożeniu foli i zalaniu wodą. Teraz pozostaje zastanowić się na linią brzegową.
Oczko po wyłożeniu foli i zalaniu wodą. Teraz pozostaje zastanowić się na linią brzegową.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Moje marzenie ... i jego realizacja

Post autor: Merghen »

To się nazywa praktyka. Ja się męczę nad oczkiem drugi tydzień a Ty w jeden dzień to zrobiłeś :padam: :padam:

Ja muszę niestety poczekać na folię :( ...

Kamienie mam na szczęście o gładkich krawędziach. Hmmm, mogłam trochę zrobić bardziej strome ścianki bo grunt jest bardzo stabilny ale już nie będę zmieniać i ściągać wykładziny choć troszkę spłyca wykop. A skąd wziąłeś glinę na podsypkę? I co sądzisz o tej wykładzinie, może tak być? Twoje oczko to majstersztyk, moje tylko go udaje...ale jest okupione moją ciężką pracą. Czy myślisz,że dno 30x30 cm będzie wystarczające?
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
użytkownik usunięty

Re: Moje marzenie ... i jego realizacja

Post autor: użytkownik usunięty »

Małgosiu, toż to jakaś inżynieria wodno-lądowa! :padam: :shock: :przestraszony: :) :padam:

Podziwiam Twój zapał i siły, a także Mariusza znajomość tematu - nieocenioną. :)
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Moje marzenie ... i jego realizacja

Post autor: mariusz139 »

W trakcie pisania swojego postu pojawił się Twój, tak więc teraz odniosę się do tego co widzę. Już nic nie poprawiaj, bo i po co, jest dobrze. Spóźniłem się z poprzednim wpisem i obecnie traktujmy go jako szablon i pomoc dla potencjalnych budowniczych.
Mam tylko jedną obawę, czy półka na rośliny strefy przybrzeżnej nie jest za głęboko - nie podałaś miary.
A skąd wziąłeś glinę na podsypkę?

Mieszkam na progu lessowym, pod moimi nogami tony gliny. :-D
Czy myślisz,że dno 30x30 cm będzie wystarczające?
Myślę , że dno pojemnika na lilie wodne spokojnie się tam zmieści i jeszcze będzie troszeczkę luzu.
Twoje oczko to majstersztyk, moje tylko go udaje..
Nie ma lepsze, gorsze, są dwa nasze. :-D Proszę traktujcie te moje wykopy jako szablon i pomoc. Bardzo chciałem pomóc, a przy okazji zrobiłem sobie przyjemność. ;-) :-D
Jeszcze raz dziękuję Ci za motywację i podpisuję się pod Danielą.
Podziwiam Twój zapał i siły
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Moje marzenie ... i jego realizacja

Post autor: Merghen »

Danielo, gdyby nie Mariusz to dawno bym skapitulowała i dół zasypała (chyba zaczynam rymować :zdziwko: ). Tylko jego rady trzymają mnie jeszcze w postanowieniu dokończenia przedsięwzięcia i dodatkowo takie widoki jak kąpiący się w małej, metalowej misce kos (miska jest na wcześniejszych zdjęciach), pomoc męża i pełna aprobata mamy, która już się nie może doczekać wody w ogrodzie. Niestety szemrzącą kaskadę zostawiam na przyszły rok ale mam nadzieję,że się uda ją stworzyć tym bardziej,że obiecałam ją mamie. Teraz rozumiem wypowiedź Eli, że nie do końca wiedziała na co się porywa. Teraz już wiem co znaczą te słowa na własnej skórze ale z drugiej strony cieszę się,że zdobyłam nowe doświadczenie. :)

Myślę,że teraz przede mną najtrudniejszy etap - ułożenie folii, zapełnienie oczka wodą a następnie trudna budowa linii brzegowej...

-- Ostatnio dodano 24 wrz 2012, o 21:29 --

Znów okazało się,że pisaliśmy równocześnie. Ta półka będzie miała głębokość ok. 30-35 cm, nie będzie głębsza, wcześniej była za płytka. Podobnie jak z mierzeniem głębokości na oko, również tutaj było trochę za mało :kwasny:

Jeszcze raz dziękuję, Mariuszu, za prowadzenie mnie krok po kroku. :padam: Mam nadzieję,że moje wywody związane ze zmęczeniem nie zniechęcą innych do wprowadzenia wody do ogrodu. Choć kosztuje to trochę potu to jednak radość tworzenia oraz podziwiania potem z bliska wodnej flory zakrywa wszelki trud :D

PS.Czy mniej więcej wiesz ile wody Ci weszło do oczka? Zastanawiam się czy wystarczy mi deszczówki do zapełnienia mojego zbiornika.

-- Ostatnio dodano 25 wrz 2012, o 14:11 --

Dziś dostałam wiadomość,że folia będzie najpóźniej wysłana w czwartek więc mam nadzieję,że do soboty dotrze a pogoda pozwoli na jej rozłożenie w sobotę i dokończenie w niedzielę. Myślałam,że będzie wcześniej ale cóż...trzeba się uzbroić w cierpliwość. :oczami:
Teraz więc zacznę działać nad dokończeniem rabaty bylinowo-cebulowej i wysiedlaniu roślin ze skalniaka by móc nasadzić tam rośliny typowo skalniakowe.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ