Moje drzewko umiera ;(

Kącik dla miłośników sztuki BONSAI
ODPOWIEDZ
sarax3
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2012-11-27, 21:31

Moje drzewko umiera ;(

Post autor: sarax3 »

Witam, jestem tutaj nowa i chciałabym się poradzić, wiec na urodziny dostałam bonsai - na "metce" pisze FICUS GINSENG. Problem w tym , że na początku było dobrze, a od jakiegoś czasu z drzewka garściami opadają liście, opadają i zielone i z plamami czarnymi. ale wypuszcza nowe. zauważyłam również małe robaczki oraz muszki latające ;( może to przez to , proszę o rade , co mam zrobić, będę bardzo wdzięczna , szkoda mi drzewka bo jest piękne. podlewam drzewko 1-2 w tyg , w małych ilościach. Drzewko zostało przywiezione z Holandii z innymi kwiatkami . zdjęcie mojego drzewka ;)
Załączniki
DSCF5476.JPG
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Moje drzewko umiera ;(

Post autor: rafaloku »

Z tego co kojarzę to fikusy tak mają, że po przestawieniu w nowe miejsce tracą liście. Jeżeli warunki będą dobre to z czasem roślina się przyzwyczaja i odzyskuje dobrą formę.

Więcej: dlaczego fikus Benjamina gubi liście oraz Dlaczego drzewko bonsai gubi liście

Natomiast plamy i widoczne szkodniki to już jednak powód do niepokoju. Jeżeli te muszki są drobne i białe, to prawdopodobnie mączlik szklarniowy. Natomiast jeżeli muszki są czarne, to mogą to być ziemiórki. Więcej o obu znajdziesz w poradniku w artykule szkodniki roślin doniczkowych oraz muszki w kwiatach doniczkowych - zwalczanie. Zachęcam też do poszperania na forum bo jest tu trochę o tych szkodnikach (w prawym górnym rogu strony jest wyszukiwarka). Piszesz, że zauważyłaś jeszcze "małe robaczki". Napisz więcej jak wyglądają, gdzie są albo najlepiej wstaw zdjęcia. W poszukiwaniu szkodników spójrz na spodnią stronę liści. Również w przypadku identyfikacji plam sprawdź co dzieje się od spodu liścia, jak wygląda plama od spodu (może np. będzie widać zarodniki grzyba). Dokładniejszy opis lub zdjęcia pozwolą podpowiedzieć coś więcej ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Moje drzewko umiera ;(

Post autor: Petrus »

Witaj. Dodam jeszcze, że zbyt rzadko go podlewasz. Podlewanie po trochu nie da efektu bo fikus rośnie na podwyższeniu korzeniowym. Najlepiej bryłę korzeniową zanurzać w pojemniku z wodą- drzewko się napije solidnie. I tak postępuje się do kolejnej lekko wyschniętej ziemi. Ma bardzo małą doniczkę i szybko woda z niej ucieka parując do otoczenia jak i wciągania przez roślinę. Musisz podlewać też miękką wodą bez wapnia (najlepiej zakwaszoną), zbyt twarda powoduje opadanie i żółknięcie liści. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ