Moje domowe pupile

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

moje fiołeczki{sępolie} zbierają się do kwitnienia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sępolia najlepiej czuje się w miejscach widnych, dobrze oświetlonych, ale nie nasłonecznionych. W lecie znosi dobrze nawet miejsca nieco cieniste. Przy większej operacji słonecznej, zwłaszcza w lecie, rośliny należy przysłaniać, bo inaczej następuje nieodwracalne bledniecie liści. Przez cały rok, a więc i w zimie, najkorzystniejsza jest stała temperatura 18-20°C. Spadek poniżej 15° lub znaczne wahania temperatury szkodzą roślinie hamując kwitnienie. Trzeba pamiętać o regularnym, ale umiarkowanym podlewaniu, zawsze wodą przestałą, o pokojowej temperaturze. Podlewanie zbyt zimną wodą lub zraszanie liści powoduje ich plamistość. Nie należy też lać wody na podstawkę, bo roślina jest wrażliwa na nadmierną wilgotność ziemi. Sprzyja to występowaniu choroby, zwanej szarą pleśnią lub gniciu ogonków liściowych i przewracaniu się liści. Najodpowiedniejsza dla sępolii jest lekka ziemia liściowa z domieszką torfu lub ziemi wrzosowej oraz piasku.
W czasie kwitnienia, poza okresem spoczynku, można rośliny co 2 tygodnie zasilać roztworem mieszanki nawozów mineralnych. Sępolia źle rośnie w zbyt dużych pojemnikach. Pojedyncze, rozwinięte egzemplarze nie powinny rosnąć w doniczkach o średnicy większej niż 10 cm. W większych natomiast pojemnikach (zawsze raczej płytszych) można sadzić po kilka roślin, o kwiatach w różnych kolorach (fioletowe, różowe, białe) co tworzy piękne, barwne kompozycje. W ten sposób zyskuje się również więcej miejsca, ustawiając na meblach czy parapecie okiennym jeden pojemnik zamiast kilku doniczek. Sępolię rozmnaża się łatwo z sadzonek liściowych w ciągu całego roku. W temperaturze 20-22°C sadzonki ukorzeniają się i wydają młode roślinki .
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

fajniutkie falbanki :-D
Awatar użytkownika
Adżacha
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 2010-08-27, 22:03

Post autor: Adżacha »

Bardzo ładne :)
Sam sobie załatwiłem dwa listki z podobnego krzaczka -bardziej różowego , ale też z falbankami ;-)
'"Stary las zanucił pieśń
zaklętą w pnie i korony drzew
Wiatru szum i rzeki szept
Powtarza wciąż słowiańską wieść" -Aminae
Mój "słowiański ogródek"
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Swiąteczny gość w moim pokoju
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Najlepszym miejscem dla tych roślin jest ciepłe i wilgotne okno kwiatowe, jednak G. lingulata i G. monostachya znoszą dobrze warunki pokojowe. Stanowisko najlepiej półcieniste i ciepłe przez cały rok. Temperatura otoczenia jak i samego podłoża powinna wynosić, co najmniej 18ºC. Guzmania, jako roślina tropikalna, wymaga stałej wilgotności, dlatego niezbędne jest utrzymanie stale wilgotnego podłoża. Podlewając, napełniamy wodą również rozetę. Mimo, że roślina lubi wilgoć, jednak nie można dopuścić do nadmiaru wody. Guzmania lubi podwyższoną wilgoć powietrza, więc należy często ją zraszać. Oczywiście wykorzystujemy wyłącznie miękką i letnią wodę. Najlepsze podłoże, to grubowłóknisty substrat próchnicy (pH 5-5,5). Nawożenie umiarkowane, przesadzanie, co roku. Najprostszym sposobem na rozmnażanie jest odejmowanie młodych odrostów bocznych, niektóre guzmanie można rozmnażać również z nasion, ale nie jest to łatwe, dlatego rozmnażanie przez odrosty jest najbardziej rozpowszechnione.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Ładna ta guzmania, moja biała kwitła od czerwca do grudnia, chociaż jeszcze teraz jest brązowiejący kwiat. Żałuję,że nie zrobiłam jej zdjęcia w pełnym rozkwicie :zly:
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Młode zygokaktusy w pełni kwitnienia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Halinko, ile masz tych sadzonek? Bo widzę cały parapet w zygokaktusie :mrgreen: :super:
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Danusiu jest ich kilka-to jest mój żłobek ;) :rotfl:
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

A to mój filodendron czerwieniejący zawiązał drugi pąk kwiatowy

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

bardzo ładnie wygląda ten filodendron i jeszcze kwitnie :mrgreen:
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Danusiu jeszcze nie kwitnie ,ale ma dwa pąki,sama jestem ciekawa co z tego się rozwinie bo po raz pierwszy z tym się osobiście spotykam,chociaż rośnie u mnie już kilka lat i sięga sufitu- pąki dopiero ma po raz pierwszy...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

haliso pisze:Danusiu jeszcze nie kwitnie ,ale ma dwa pąki,sama jestem ciekawa co z tego się rozwinie bo po raz pierwszy z tym się osobiście spotykam,chociaż rośnie u mnie już kilka lat i sięga sufitu- pąki dopiero ma po raz pierwszy...
ja też pierwszy raz to widzę.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Halinko śliczne są Twoje fiołeczki lubię takie pastele, obficie Ci zakwitły zygokatusy, u mnie też zakwitł jeden po raz pierwszy- w końcu się doczekałam ;-) Zainteresowaniem czekam na kwiat filodenrona w pełnym rozkwicie.
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Piękne Twoje roślinki :-D śliczne fiołeczki i cała kolonia zygokaktusów :D
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Anoli
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 67
Rejestracja: 2008-08-17, 15:10

Post autor: Anoli »

Jestem pod ogromnym wrażeniem kwitnącego filodendronka. Mój niestety nawet rośnie słabo. Jak dbasz o Twojego?
ODPOWIEDZ