Moja kolekcja kwiatów

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Maniek2
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2017-09-23, 14:09

Moja kolekcja kwiatów

Post autor: Maniek2 »

Chciałem przedstawić moją kolekcję kwiatów
Załączniki
Zmarnowany kwiatek, który tak pięknie kwitł co roku, ale za dużo osób brało gałązki... Chyba kolumnea
Zmarnowany kwiatek, który tak pięknie kwitł co roku, ale za dużo osób brało gałązki... Chyba kolumnea
Zamiokulkas coś nie koniecznie rośnie u mnie
Zamiokulkas coś nie koniecznie rośnie u mnie
Grudniak (zygokaktus) różowy
Grudniak (zygokaktus) różowy
Coś
Coś
Biały zygokaktus jeszcze nie wypuszcza pączków
Biały zygokaktus jeszcze nie wypuszcza pączków
Najstarszy grudniak różowy
Najstarszy grudniak różowy
kaktusy
kaktusy
Kliwia i kaktusik
Kliwia i kaktusik
Storczyki
Storczyki
Amarylis miniaturowy
Amarylis miniaturowy
Maniek2
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2017-09-23, 14:09

Re: Moja kolekcja kwiatów

Post autor: Maniek2 »

Część druga
Załączniki
Grudniak pomarańczowy
Grudniak pomarańczowy
To nie wiem chyba jakiś rozchodnik
To nie wiem chyba jakiś rozchodnik
Cissus rombolistny
Cissus rombolistny
Palma areka
Palma areka
Cissus rombolistny
Cissus rombolistny
Cissus australijski
Cissus australijski
Kaktusik
Kaktusik
Amarylis czerwony
Amarylis czerwony
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Moja kolekcja kwiatów

Post autor: Danka »

Spora kolekcja. Czekam na kwitnienie zygokaktusów :-D Bardzo je lubię.
Maniek2
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2017-09-23, 14:09

Re: Moja kolekcja kwiatów

Post autor: Maniek2 »

Też uwielbiam zygokaktusy tylko, że czasami nie chcą kwitnąć albo mają z tym problem
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Moja kolekcja kwiatów

Post autor: Petrus »

Nie kwitną bo tzreba im przygotowac odpoczynek. Dodatkowo są to rośliny krótkiego dnia i lubią gdy jest dłużej ciemno w pokoju niż jasno. ;-) Jeżeli chcesz opisze ci co i jak ;)
Ta pierwsza niewiadoma roślina to patyczak Rhipsalis cassutha, mam go u siebie kilka sztuk, bardzo szybko i ciekawie rośnie. Druga to chyba rozchodnik Morgana- tylko trochę wydłuzony. ;-)

Podoba mi się to oświetlenie ledowe pośród roślin :]
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Maniek2
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2017-09-23, 14:09

Re: Moja kolekcja kwiatów

Post autor: Maniek2 »

Byłbym wdzięczny gdybyś mi opisał co zrobić żeby zygokatus zakwitł bo u mnie jest z tym problem :-)
Nie wiem u mnie ten patyczak bardzo wolno rośnie
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Moja kolekcja kwiatów

Post autor: tadek »

.
Zrób nowe sadzonki z kolumey. :zawstydzony:
Ja mam też tą roślinę i wiem że potrzebuje ona co parę lat odświeżania w postaci nowych nasadzeń z pobranych szczepek. :mrgreen:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Maniek2
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2017-09-23, 14:09

Re: Moja kolekcja kwiatów

Post autor: Maniek2 »

Dobrze wiedzieć moja jest już dosć wiekowa i miała bardzo długie gałęzie i pięknie kwitła czterema etapami. Tylko, że wszyscy znajomi, rodzina chcieli mieć właśnie tę roślinę i tak jednemu dwie gałązki drugiemu cztery :-D
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Moja kolekcja kwiatów

Post autor: Sylwia,Gosia »

Witaj ! Sporo masz kwiatków domowych , zapewniłeś im nawet ciekawe oświetlenie .Ładne grudniki ,ciekawa jestem zwłaszcza pomarańczowego , pokaż kiedy zakwitnie , ale także pozostałe. Pięknie rosną Ci storczyki , kliwia wygląda na okaz zdrowia ,palma i mój ulubiony cisus .Powodzenia :) !
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Maniek2
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2017-09-23, 14:09

Re: Moja kolekcja kwiatów

Post autor: Maniek2 »

Witaj, też jestem wielbicielem cissusów ma cztery odmiany. Grudniaka pomarańczowego mam zdjęcie z tamtego roku. Chociaż z tego co wiem to pomarańczowe trochę inaczej wyglądają tak jak na internecie patrzałem.
Załączniki
IMG_20161204_090537.jpg
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Moja kolekcja kwiatów

Post autor: Danka »

Mam takiego samego.
6722.JPG
Maniek2
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2017-09-23, 14:09

Re: Moja kolekcja kwiatów

Post autor: Maniek2 »

Faktycznie identyczny :-D Ja jeszcze poszukuję żółtego
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Moja kolekcja kwiatów

Post autor: tadek »

.
A ja zacytuję fragment artykułu z naszego Poradnika Ogrodniczego:
Schlumbergera - Grudnik
Grudnik późną jesienią i zimą zakwita na brzegach płaskich pędów, a następnie przechodzi w okres spoczynku. Segmentowane, mięsiste i płaskie pędy same w sobie są dekoracyjne. Preferuje umiarkowane nasłonecznienie oraz wysoką wilgotność powietrza. Grudnik w nocy produkuje tlen, pochłaniając dwutlenek węgla, jest idealnym kwiatem do sypialni - nawilżającym i oczyszczającym powietrze.

Więcej... :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Moja kolekcja kwiatów

Post autor: Petrus »

Ja też jak będę widział żółtego zygokaktusa to od razu biore :-) Również miałem wiele lat cisusa australijskiego i rozkładałem jego pędy na suficie i super to wygladało. Chyba w tym artykule o grudniku pisze jak zrobić by zakwitł ale napisze ci w kilku zdaniach z praktyki :-)

Zygokaktus (grudnik) to roślina krótkiego dnia, czyli aby zakwitła musi mieć krótki dzień czyli musi mieś jasno od rana przez kilka-kilkanaście godzin i potem ciemność (ale nieprzerwaną żadnym oświetleniem nawet tym domowym). Czyli trzymamy go w miejscu gdzie od rana do godziny np 16 jest jasno a potem jest ciemno- tu akurat idelanie nadaje się okres zimowy bo szybko nastaje noc. wystarczy 3-4 tygodnie i inicjuje to pąki kwiatowe. Potęguje kwitnienie też spoczynek przed tym okresem krótkiego dnia, czyli podlewamy go skąpo a potem obficiej.
Jeżeli natomiast często oświecamy we wszystkich pomieszczeniach światło, gdy jest już ciemno to wystarczy go przykrywać budłem kartonowym albo mieć go na parapecie z grubą ciemną firaną. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Maniek2
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2017-09-23, 14:09

Re: Moja kolekcja kwiatów

Post autor: Maniek2 »

Petrus pisze:Ja też jak będę widział żółtego zygokaktusa to od razu biore :-) Również miałem wiele lat cisusa australijskiego i rozkładałem jego pędy na suficie i super to wygladało. Chyba w tym artykule o grudniku pisze jak zrobić by zakwitł ale napisze ci w kilku zdaniach z praktyki :-)

Zygokaktus (grudnik) to roślina krótkiego dnia, czyli aby zakwitła musi mieć krótki dzień czyli musi mieś jasno od rana przez kilka-kilkanaście godzin i potem ciemność (ale nieprzerwaną żadnym oświetleniem nawet tym domowym). Czyli trzymamy go w miejscu gdzie od rana do godziny np 16 jest jasno a potem jest ciemno- tu akurat idelanie nadaje się okres zimowy bo szybko nastaje noc. wystarczy 3-4 tygodnie i inicjuje to pąki kwiatowe. Potęguje kwitnienie też spoczynek przed tym okresem krótkiego dnia, czyli podlewamy go skąpo a potem obficiej.
Jeżeli natomiast często oświecamy we wszystkich pomieszczeniach światło, gdy jest już ciemno to wystarczy go przykrywać budłem kartonowym albo mieć go na parapecie z grubą ciemną firaną. ;)
Ale zbieg okoliczności ja swojego też rozwieszałem na suficie za pomocą nitek :-) i tak cudownie to wyglądało ale po prostu po kilku latach bycia na całym suficie nagle wszystkie liście mu spadły :zalamany:.
Muszę się pochwalić, że mój biały zygokaktus widoczny na 5 zdjęciu wypuścił pączka :-D. Na razie jednego ale zobaczymy co będzie dalej
ODPOWIEDZ