Moja gardenia - jak ją ożywić?

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
yula
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2017-05-03, 18:30

Moja gardenia - jak ją ożywić?

Post autor: yula »

Witam wszystkich,

Dwa lata temu kupiłam do domu gardenię. W momencie zakupu wyglądała idealnie, jak na pierwszym zdjęciu. Przyznaję, że nie dbałam o nią tak, jak wymaga tego ta roślinka, podlewałam ją po prostu tak, jak wszystkie inne kwiaty domowe wodą z kranu. Czytając o tym, jak kapryśna jest gardenia dziwię się, że po tych 2 latach nadal żyje (nawet wypuszcza raz do roku kwiatka) :) Chciałabym ją trochę odżywić i zacząć o nią w końcu należycie dbać. Wiem już teraz, że wymaga kwaśnej gleby, warstwy żwirku w doniczce i podlewania filtrowaną wodą z kilkoma kroplami cytryny. Co jednak zrobić, żeby ją zagęścić i nadać ładny kształt? Dolna część gałązek jest zdrewniała i "goła". To zagęszczenie przyjdzie z czasem, przy odpowiedniej pielęgnacji (roślinka wypuści więcej liści), czy też może trzeba odciąć gałązki i ukorzenić je na nowo?
Załączniki
DSC_0875.jpg
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Moja gardenia - jak ją ożywić?

Post autor: Agnieszka Lach »

Aby zagęścić gardenie należy skrócić o około 1/2 wszystkie jej gałązki. Sadzonki gardenii bardzo trudno się ukorzeniają i bardzo często taki sposób rozmnażania kończy się niepowodzeniem. Odpowiednia pielęgnacja i poświęcony jej czas na pewno dadzą efekty i roślina się zregeneruje :)
mgr inż. Agnieszka Lach
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Moja gardenia - jak ją ożywić?

Post autor: Petrus »

Widać, widać że trzeba ją przyciąć bo ma tylko 3 słabo rozgałęzione pędy. Tak jak Aga napisała, przytnij wszystkie pędy o połowe i się zagęści trochę. Oczywiście trzeba potem znów przyciąć :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
yula
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2017-05-03, 18:30

Re: Moja gardenia - jak ją ożywić?

Post autor: yula »

Dziękuję Wam za odpowiedzi! Wydaje mi się, że powinnam ją też przesadzić do trochę większej doniczki bo korzenie ma już dość zbite, czy przesadzanie i przycinanie w tym samym czasie to nie będzie za dużo? A jeśli tak, to ile odczekać?
Odcięte gałązki spróbuje mimo wszystko ukorzenić (ukorzeniacz + mini szklarnia), jeśli nie wyjdzie, to trudno, ale szkoda mi tak po prostu je wyrzucić.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Moja gardenia - jak ją ożywić?

Post autor: Petrus »

Lepiej poczekac z przesadzaniem jak już się rozkrzewi. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ